Informacje

14.05.2017 08:34 w czerwcu nowe muzeum

Minister o kolekcji Muzeum Techniki:
nie można jej sprzedać ani zniszczyć

SERWISY:


- Naczelna Organizacja Techniczna, która prowadzi Muzeum Techniki i Przemysłu, nie może sprzedać ani zniszczyć kolekcji muzeum, ponieważ rozpoczęła się już procedura wpisywania eksponatów na listę zabytków - powiedział minister kultury Piotr Gliński.

W czwartek radni Warszawy przyjęli uchwałę, która zakłada utworzenie od 1 czerwca Narodowego Muzeum Techniki. Nowa placówka ma zastąpić pogrążone w kłopotach Muzeum Techniki. Naczelna Organizacja Techniczna (NOT) protestuje.

NOT nie odda zbiorów

Na sesji przeciw uchwale protestował m.in. Mariusz Płaczkiewicz dyrektor generalny Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Zapowiadał, że nie odda zbiorów do nowego muzeum. Zarządcy zbiorów zaczęli rozmowy z prywatnymi inwestorami w celu stworzenia nowej placówki.

- To nie jest tak, że NOT może sprzedać te eksponaty - powiedział minister Gliński. - Z tego co wiem, to rozpoczął się już proces wpisywania ich na listę zabytków, a więc objęcia ochroną konserwatorską. Nie ma więc możliwości swobodnego dysponowania tymi obiektami - dodał.

Minister kultury pytany czy NOT może przetrzymywać kolekcję muzeum, odpowiedział: - Na pewno nie ma prawa jej zniszczyć, więc myślę, że NOT pójdzie na jakieś rozwiązania, które będą dobre, dla dobra publicznego.

Przypomniał, że NOT jest stowarzyszeniem, a nie firmą prywatną, więc jest zobligowany do działalności na rzecz dobra publicznego i zgodnego ze swoim statutem.

Otwarci na współpracę

Powiedział również, że w MKiDN pojawił się prywatny inwestor, który podpisał umowę o zarządzaniu muzeum z NOT. - Według mojego rozeznania nie ma on możliwości stworzenia instytucji kultury, która by spełniała wymogi, jakie powinno spełniać Muzeum Techniki i Przemysłu - zaznaczył minister kultury.

Dodał, że MKiDN jest otwarte na współpracę z prywatnym inwestorem, nie tyle w kwestii zarządzania, ile realizacji różnego typu zadań - w "działalności promocyjnej, pomysłach i tego jak można wzbogacić ofertę muzeum". - Nie wyobrażam sobie prywatnego Muzeum Techniki i Przemysłu, które by temu prywatnemu inwestorowi dawało jakiś zwrot - zaznaczył Gliński.

"NOT doprowadził do kryzysu"

Pytany, kiedy może dojść do podpisania umów między miastem a poszczególnymi resortami odpowiedział: Myślę, że szybko.

- W tej chwili podstawową kwestią jest dogadanie się z NOT, żebyśmy mogli wszyscy razem współpracować na rzecz powołania tej nowej instytucji - przyznał.

- Państwo polskie musi stać na straży interesu publicznego także w zakresie muzealnictwa. To NOT swoimi nieodpowiedzialnymi decyzjami doprowadził do tego kryzysu. Myśmy stworzyli w tej chwili warunki, pozwalające mieć nadzieję na zbudowanie nowoczesnego, bardzo fajnego - Narodowego Muzeum Techniki. Cieszę się, że cztery podmioty się dogadały, myślę że piąty też się dogada - podkreślił.

Finansowe problemy muzeum

Największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce, Muzeum Techniki i Przemysłu, od lat boryka się z problemami finansowymi. W czerwcu 2016 roku zarząd Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, gdzie mieści się muzeum, wypowiedział umowę najmu. Powodem było zadłużenie placówki, na które złożyły się m.in. zaległości w opłatach za czynsz.

Na początku listopada ubiegłego roku odbyła się pikieta pracowników muzeum pod hasłem "Oddamy muzeum w bardzo dobre ręce". Przekonywali oni, że w przypadku likwidacji placówki na bruku może znaleźć się 15 tys. eksponatów – dorobek polskiej i światowej techniki.

Naczelna Organizacja Techniczna, która prowadzi Muzeum Techniki, dostawała środki z ministerstwa nauki na działalność upowszechniającą naukę w ramach konkursu. Środki przyznawano na podstawie złożonego wniosku. Wniosek NOT złożyła także w 2016 roku - wystąpiła o wsparcie w wysokości 5 mln zł, jednak wniosek nie uzyskał pozytywnej opinii zespołu ekspertów, co przełożyło się na brak wsparcia dla placówki.

Muzeum Techniki i Przemysłu NOT rozpoczęło działalność w 1955 roku, kontynuując prace przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki.

PAP/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »