Informacje

10.09.2012 16:41 dyrekcja ma przedstawić plan restrukturyzacji

Minister o CZD: pensje rosły szybciej niż przychody

SERWISY:

- Centrum Zdrowia Dziecka było, jest i będzie, ale musi być dostosowane do realnych warunków funkcjonowania - mówi minister zdrowia Bartosz Arłukowicz . Szef resortu zdrowia poinformował, że dyrektor borykającego się z kłopotami finansowymi Centrum ma czas do 21 września na przedstawienie planu restrukturyzacji.

- Plan ma realnie mówić o kosztach funkcjonowania szpitala i traktujemy ten termin jako ostateczny. Wszystkim nam zależy na tym, aby Centrum Zdrowia Dziecka było realnie działającą placówką, a nie pomnikiem - powiedział Bartosz Arłukowicz.

Szef resortu zdrowia dodał, że jest to już drugi termin, w którym dyrektor Centrum ma przedstawić plan restrukturyzacji placówki. Szef Centrum profesor Janusz Książyk miał do końca sierpnia przygotować plan restrukturyzacji, ale ponieważ dokument nie zawierał żadnych konkretnych propozycji - nie został przyjęty. Minister przypomniał, że NFZ zapowiedział już, iż pokryje nadwykonania placówki w wysokości 5 mln zł.

Rosną pensje i zadłużenie

Bartosz Arłukowicz zwrócił także uwagę na fakt, że w szpitalu wynagrodzenia pracowników wzrosły w ostatnich latach o 95 proc., gdy tymczasem przychody placówki wzrosły tylko o 30 proc. - Wynagrodzenia rosły trzykrotnie szybciej niż przychody - powiedział Arłukowicz.

Jednocześnie szef resortu zdrowia dodał, że w tym czasie rosło także zadłużenie placówki. - Z 67 milionów złotych w roku 2007 do 190 milionów w roku 2012 pomimo, że w latach 2007 - 2012 zostało przekazanych Centrum 175 milionów złotych ponad kontrakt z NFZ - wyliczył Arłukowicz.

305 lekarzy

Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował, że w Centrum Zdrowia Dziecka jest zatrudnionych 2241 osób  w tym 305 lekarzy. Arłukowicz dodał, że na 2241 osób zatrudnionych przypada 770 pracowników niemedycznych, a średnia pensja w 2011 roku wyniosła 4700 zł. miesięcznie.

List dyrektora Centrum

W miniony czwartek dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka wysłał list do premiera, ministra zdrowia, prezesa NFZ i parlamentu, w którym apeluje o pomoc finansową i o ratowanie placówki; zadłużenie placówki to 200 mln zł.

Według rzecznika Centrum Pawła Trzcińskiego sytuacja placówki od dawna jest dramatyczna i wielokrotnie informowano o niej m.in. resort zdrowia. Doszło do sytuacji, że pracownicy po raz pierwszy otrzymali wynagrodzenia z kilkudniowym opóźnieniem. Do odzyskania płynności finansowej niezbędny jest kredyt na spłatę zadłużenia.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

tvn24.pl//km/tr

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • radek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2013 17:55 ~radek

  - panie ministrze w terenie nie jest lepiej,szkoda że tak póżno!!!!!

 • adogaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2012 13:52 ~adogaj

  Wiemy wszyscy, że jest źle, ale nie wiemy dlaczego?...
  Po co Dyrektor CZD miał kilku pełnomocników, którzy nic nie robili a olbrzymie pieniądze brali?... Tak jest wszędzie, a CZD jest Jedyny i trzeba zrobić wszystko co w mocy żeby nadal był!

 • a bo tak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2012 12:32 ~a bo tak


  tatko~tatko

  a czym ściągnąc najlepszy personel jak nie pensjami,panie mini ster?
  xxzz~xxzz

  Czy masz na mysli najlepsze sprzataczki , kucharki , dozorców ?

  najlepiej niech rodzice sami przynosza jedzenie z domu, niech sprzątają i niech pilnują, żeby nikt przypadkiem sprzetu za pare milionow nie wyniósł

 • lolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2012 12:30 ~lolo


  lolo~lolo

  Najlepiej, żeby wszyscy za darmo pracowali ! Ciekawe ile pensja ministra wynosi ? 10 tys. czy więcej ?
  To jest oburzające. Srednia pensja cyt . "wyniosi 4700".Poprzednio wynosila jednym slowem kolo 2350 ( za tyle lat nauki, staży itp. ). Dla mnie to chore ,ze ten człowiek śmie mówić coś a propos zarobków lekarzy, podczas gdy sam śpi na nasie ! ( żeby nie było nie jestem z sektora Służby Zdrowia)
  xxzz~xxzz

  Co ty porownujesz pensję ministra do pensji sprzataczki i ciecia ?

  A co minister lepszy i bardziej zasłużony? Czy ty myślisz, że przeważającą częscią personelu są sprzątaczki i ciecie (moze najlepiej zwolnic takowych bo są zbedni? niech wszystko zarośnie brudem i niech wirusy, zarazki, bród , smród się szerzą , podobnie jak i przemoc i nieporządek)? Na personel niemedyczny skadają się również ludzie o wysokich kwalifikacjach stanowiący chociazby personel techniczny.

  Zastanów sie co dobrego zrobił pan minister dla polepszenia sytuacji opieki zdrowotnej, bo jak narazie przeważają negatywne wyniki jego poczynań.

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2012 10:39 ~karol

  gwiazda z SLD dala sie skusic antypolskiemu rzadowi i teraz gada jak by sam mial dziadka w wermachcie.

 • abd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2012 10:37 ~abd

  Większość z was nie rozumie że podane liczby nie mają na celu skrytykowania pensji lekarzy czy pielęgniarek. Ale był sobie dyrektor techniczny który zarabiał 20 tys. albo księgowa co zarabiała 16 tys.
  O to chodzi, nie o obcięcie pielęgniarce czy lekarzowi, ale do was to nie dociera.

 • recc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2012 10:12 ~recc

  pANIE Arłukowicz, wróc Pan do TVN i weż udział w drugiej edycji AGENTA.
  Pana ignoranctwo w każdej dziedzinie widać przy każdej wypowiedzi. Obcinacie co roku dofinansowania dla szpitali z NFZ, a potem wskazujecie im zadłużenia??? Z pustego i Salomon nie naleje...Proponuje zeby Pan sam zajął stanowsko dyrektora Centrum Zdrowia Dziecka i wtedy sie wymądrzał...
  Sobie odejmijcie najpierw...bieda w polskich szpitalach siega zenitu,a potraficie tylko zawalac personel nowymi procedurami i biurokracja, wiec pytam,kiedy pielegniarka czy lekarz ma miec czas podejsc do pacjenta????

 • andżej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2012 09:34 ~andżej

  warszawianka~warszawianka

  770 osób pracowników niemedycznych - panie ministrze a w pana resorcie jaki jest procent pracowników niefachowych? a w NFZ jak szybko rosło zatrudnienie i pensje? Mógłby pan podac dane???


  Pewnie połowa z tych 770 pracowników jest potrzebna, żeby bzdurne informacje z NFZ wymieniać.

 • andżej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2012 09:32 ~andżej

  czy średnia pensja 4700 w ośrodku realizującym najbardziej specjalistyczne świadczenia medyczne w zakresie pediatrii w Polsce to dużo ? Urzędnicy w Warszawie, których przybywa w postępie geometrycznym średnio mają więcej.

 • profo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2012 09:31 ~profo

  ale to są kpiny panie ministrze szanowny. Zgadzam się z przedmówcami - proszę zlikwidować gabinety polityczne i przeznaczyć kasę na gabinety lekarskie. A jeśli ktoś nazwał gabinety polityczne "politycznym przedszkolem", to proszę wprowadzić opłaty dla przedszkolaków, a nie płacić srajtkom kilka tysięcy miesięcznie za nic. Jeszcze nabiorą wiary, że są cenni i mądrzy - gałgany jedne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »