Informacje

09.01.2014 17:53 W połowie roku konkurs na dyrektora

Minister nie wyrzuci dyrektora CSW. Włoch przetrwa do końca kadencji

SERWISY:


Dyrektor CSW Fabio Cavallucci pozostanie na swoim stanowisku do końca kadencji - czyli do końca 2014 roku. Taką decyzję podjął minister kultury Bogdan Zdrojewski. Jednocześnie, w pierwszej połowie tego roku, minister rozpisze konkurs na nowego szefa CSW.

W rozmowie z PAP minister Bogdan Zdrojewski poinformował, że Cavallucci dokończy swoją kadencję, ale nazwisko jego następcy będzie znane odpowiednio wcześniej. Minister chce rozpisać konkurs na nowego szefa Centrum Sztuki Współczesnej-Zamek Ujazdowski najpóźniej do czerwca br.

Nazwisko poznamy z wyprzedzeniem

Minister zapowiedział, że będzie kontynuować swoją dotychczasową politykę personalną, której jedną z zasad jest ujawnianie nazwiska następcy ustępującego dyrektora danej instytucji z dużym wyprzedzeniem.

- To podejście w Polsce nadal jest dość rewolucyjne i w niektórych kręgach budzi pewien dyskomfort. Myślę jednak, że ten europejski wzorzec przenoszony do Polski zaczyna się bardzo dobrze sprawdzać - pomimo tego, że nie wszyscy są jeszcze do niego przyzwyczajeni. Przypomnę, że nazwisko nowego szefa krakowskiego teatru - Jana Klaty - podaliśmy na pół roku przed objęciem przez niego funkcji dyrektora Starego Teatru w Krakowie, podobnie było z następcą wieloletniego dyrektora Filharmonii Narodowej Antoniego Wita, czy też z następcą Mariusza Hermansdorfera (b. dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu) - zauważył Zdrojewski.

Dyrektor z Włoch

Włoski kurator i krytyk sztuki Fabio Cavallucci, zwycięzca konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, objął swoje stanowisko w 2010 roku.

Dymisji Cavallucciego domagają się od kilku miesięcy pracownicy Centrum Sztuki Współczesnej, których niepokoi m.in. "sposób i efekty realizacji misji tej placówki" oraz zarządzanie finansami.

Zmiany na stanowisku dyrektora CSW chciałaby także posłanka PiS Anna Sobecka, która od ministra kultury domaga się "natychmiastowego zwolnienia" Cavallucciego. Jej zdaniem w CSW złamano prawo emitując na jednej z wystaw "obsceniczny materiał". Chodzi o niedawną wystawę "British British Polish Polish: Sztuka krańców Europy, długie lata 90. i dziś" w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i umieszczoną tam pracę Jacka Markiewicza "Adoracja Chrystusa" z 1993 r., która wzbudziła krytykę posłów Prawa i Sprawiedliwości.

- Wykorzystywanie kultury do celów politycznych jest niedopuszczalne - skomentował to w rozmowie z PAP Zdrojewski.

Zobacz materiały o kontrowersyjnej wystawie w CSW:PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Symetria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2014 21:41 ~Symetria

  POkracznerzady~POkracznerzady

  Porabany kraj w ktorym przetargi wygrywaja firmy cypryjskie a polskie firmy placace w Polsce podatki przegrywaja, POrabany kraj w ktorym Polacy za praca musza emigrowac a jednoczesnie zatrudnia sie jakis wlochow albo anglikow na stolek MF i co taki anglik ma dbac o polski interes?

  Jeżeli tak naprawdę myślisz, nie powinieneś się dziwić, że niejaki Cameron z Wielkiej Brytanii protestuje przeciwko zatrudnianiu Polaków w Anglii. Coś za coś.

 • doradca ministra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2014 19:53 ~doradca ministra

  Minister niech wyrzuci Jezusa a zostawi Włocha

 • POkracznerzady

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2014 18:22 ~POkracznerzady

  Porabany kraj w ktorym przetargi wygrywaja firmy cypryjskie a polskie firmy placace w Polsce podatki przegrywaja, POrabany kraj w ktorym Polacy za praca musza emigrowac a jednoczesnie zatrudnia sie jakis wlochow albo anglikow na stolek MF i co taki anglik ma dbac o polski interes?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »