Informacje

08.11.2018 21:35 marsz z okazji stulecia niepodleglości

"Minister Błaszczak jest gwarantem, że będzie to dobrze zorganizowane"

SERWISY:

- Wierzę, że wszyscy będziemy uczestniczyć w pięknym święcie - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, odnosząc się do organizowanego przez rząd 11 listopada marszu. Jak stwierdził, "gwarantem tego", że "będzie to dobrze zorganizowane" jest szef MON Mariusz Błaszczak.

Organizacją marszu z okazji stulecia odzyskania niepodległości zajmie się Dowództwo Garnizonu Warszawa. Wydarzenie ma być zabezpieczane przez policję, straż miejską, żandarmerię wojskową i Służbę Ochrony Państwa. O planach wspólnego marszu poinformował wieczorem w środę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Decyzja nastąpiła po ogłoszeniu w środę przez Hannę Gronkiewicz-Waltz zakazu marszu organizowanego przez narodowców. W czwartek sąd uchylił zakaz.

- Może odniosę się do tego, co było sto lat temu, bo wtedy wydarzył się cud. Teraz nie liczę na cud, ale liczę na poczucie odpowiedzialności i patriotyzmu, między innymi organizatorów marszu niepodległości i wierzę, że będziemy wszyscy mogli pójść w jednym, wspólnym marszu 1 listopada, żeby oddać hołd osobom, dzięki którym odzyskaliśmy niepodległość i celebrować wspólnie to wspaniałe święto - mówił w "Kropce nad i" szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Przyznał, że o decyzji warszawskiego sądu dowiedział się chwilę przed programem. - Nie domyślałem się (tego), ponieważ jak wiemy decyzję sądów bywają bardzo różne - mówił.

Dodał, że "w związku z tym mamy teraz do czynienia z sytuacją, którą trzeba przeanalizować od strony prawnej". Zapewnił jednak, że "od (strony) organizacyjnej nic się nie zmienia".

- W czasie, kiedy decyzja o marszu została uchylona, została podjęta decyzja o tym, że odbędzie się marsz, który będzie miał charakter uroczystości państwowej. Zostało stosowne zgłoszenie czy informacja przesłana do warszawskiego ratusza i ten marsz państwowy jest przygotowywany. Wierzę, że wszyscy się w niego włączą - podkreślił.

"Nie możemy uciekać od rzeczywistości"

Dworczyk powiedział, że bezpieczeństwo podczas marszu będzie gwarantować policja oraz inne służby. - Natomiast żandarmeria będzie współpracowała. Tam, gdzie jest wojsko, musi być żandarmeria, dlatego że uprawnienia wobec mundurowych ma żandarmeria - tłumaczył.

Szef KPRM podkreślił, że "po raz pierwszy państwo musiało wkroczyć w tę sytuację".

- Nie możemy uciekać od rzeczywistości, od tych napięć, od być może prób prowokacji, od krótkiego czasu, w którym trzeba ten marsz zorganizować. Nikt nie ma większego doświadczenia niż Wojsko Polskie w organizowaniu uroczystości patriotycznych i chyba nikt nie zaprzeczy, że gdyby nie polskie siły zbrojne, to nie byłoby niepodległej Rzeczpospolitej - przekonywał.

Według niego, "to, że rolę dominującą, główną, odgrywa tam Ministerstwo Obrony Narodowej i Polskie Siły Zbrojne, to bardzo dobrze". - A minister [Mariusz - red.] Błaszczak jest gwarantem tego, dzięki swojemu doświadczeniu, propaństwowej postawie, że będzie to dobrze zorganizowane - stwierdził Dworczyk.

- Wierzę, że wszyscy będziemy uczestniczyć w tym pięknym święcie - dodał.

akw//kg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kłamca kłamca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 15:28 ~kłamca kłamca

  Nie kłam leszczu. Tylko tego się nauczyłeś będąc wiceministrem w MONie? Na to wygląda

 • bzyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 07:35 ~bzyk

  To jest zaklinanie rzeczywistości. Myślą, że ściągną wojsko i będzie spokojnie? Zaczyna mi to przypominać sytuację z pewnego 13 grudnia...Obym się mylił.

 • uczeń Jody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 00:26 ~uczeń Jody

  Można więc zasnąć spokojnie.
  Lepsi od na czuwają i pilnują tego żeby ład porządek został zachowany.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »