Informacje

10.06.2011 09:45 budowa II linii metra

Miniporadnik ZTM:
Jak dojechać do centrum

SERWISY:

Jak najdogodniej dojechać do centrum podczas zamknięcia Świętokrzyskiej i Prostej? To pytanie zadaje sobie wielu warszawiaków. ZTM postanowił przygotować krótki miniporadnik, w którym szczegółowo opisuje różne warianty podróży. 

Budowa II linii metra spowoduje ogromne utrudnienia w centrum. Pierwszych utrudnien można spodziewać się już w piątek w nocy.

Wiele linii autobusowych zmieni swoje trasy, niektóre z nich zostaną zawieszone. Mieszkańcy dzielnic położonych daleko od centrum, zastanawiają się jak w czasie komunikacyjnego horroru będzie wyglądać ich podróż do centrum. W odpowiedzi na to pytanie mają pomóc miniporadniki ZTM.

 

BEMOWO

Ul. Człuchowska

Pasażerom, którzy swoją podróż do centrum zaczynają z ul. Człuchowskiej (przystanek Rozłogi) ubędzie jedna linia autobusowa – 506. W połączeniu z metrem dawała najkrótszy czas podróży do centrum, 33 minuty. Po jej zawieszeniu, jak przekonuje ZTM pasażerom pozostaną często kursujące linie 112, 189 i 190.

(Analiza ZTM: Podstawową obsługę ul. Człuchowskiej zapewniają często kursujące linie 112, 189 i 190. Linia 190, jeżdżąca co 5 minut w szczycie zapewnia bezpośrednie połączenie ze Śródmieściem i linią metra (stacja RATUSZ-ARSENAŁ). Linie 112 i 189 zapewniają dodatkowo dojazd do tramwajów, na ul. Powstańców Śląskich, tj. linii 8, 10 i 26 kursujących do Śródmieścia. Dodatkowo planujemy utrzymanie linii 422 na ul. Człuchowskiej, jako bezpośredniego połączenia z Dworcem Centralnym i zespołem przystankowym CENTRUM.

)

Osiedle Górczewska

Mieszkańcom osiedla Górczewska ubędą linie autobusowe 501 oraz 506. Podobnie jak na Człuchowskiej zapewniały w połączeniu z metrem najszybszy dojazd do centrum miasta. Lukę ma zapełnić kursująca co cztery minuty linia 109.

(Analiza ZTM: W zamian za wycofane linie 501 i 506 połączenie osiedla Górczewska z Centrum będzie zapewniać bardzo często, co 4 minuty w szczycie, linia 109. Dzięki krótkiemu średniemu czasowi oczekiwania na przystanku, zamiana linii przyspieszonej na zwykłą nie spowoduje wydłużenia czasu podróży. Dodatkowo połączenie w kierunku Śródmieścia w dalszym ciągu będą zapewniać linie tramwajowe: 8, 10 i 26.)

Stare Bemowo

Po zmianach komunikacyjnych na Stare Bemowo nie dojedzie linia 105. Swoją trasę będzie kończyć na os. Górczewska. Mieszkańcy Starego Bemowa, aby jak najdogodniej dojechać do centrum, będą musieli przesiąść się do tramwaju linii 20.

(Analiza ZTM: Podstawowe połączenie w kierunku Śródmieścia zapewnia linia 20, kursująca co 10 minut w godz. szczytu, po wyremontowanej trasie oddanej ponownie do użytku w kwietniu bieżącego roku.)

Nowe Bemowo

Z Nowego Bemowa zostanie wycofana linia 507. W jej zastępstwie mieszkańcom pozostaje korzystanie z linii 171, której częstotliwość kursowania zostanie zwiększona.

(Analiza ZTM: Sposób dojazdu może pozostać prawie taki sam. Pasażerów linii 507 na Nowym Bemowie zachęcamy do korzystania z linii 171. Czas podróży tą linią wyniesie ok. 43 minut.)

Osiedle Lazurowa

W przypadku osiedla Lazurowa, według ZTM najlepszy i najszybszy dojazd do centrum zapewni linia 105.

(Analiza ZTM: Korzystającym z komunikacji na ul. Lazurowej proponujemy zamianę dwóch linii o średniej częstotliwości kursowania (co 15 minut) i długich trasach (linia 125 kursuje aż z Międzylesia i jest narażona na dużą niepunktualność spowodowaną warunkami drogowymi) na jedną linię o bardzo wysokiej częstotliwości kursowania, linię 105 na skorygowanej trasie, kursującą co 4 minuty w szczycie. Pozwoli to skrócić czas podróży poprzez znacznie krótszy czas oczekiwania na przystankach, a także pozwoli na bezpośrednią podróż w nowe miejsca, tj. w rejon Uniwersytetu Warszawskiego i na Powiśle.)

 

OCHOTA

Szczęśliwice

Pasażerowie, którzy swoją podróż do centrum zaczynają na Szczęśliwicach, będą mieli do dyspozycji linię 128 (kursująca co ok. 7 minut) oraz linię przyspieszoną 521.

(Analiza ZTM: Bezpośrednie połączenie w relacji SZCZĘŚLIWICE – CENTRUM będzie zapewniać linia 128 (kursująca co ok. 7 minut). Podróż na tym odcinku będzie możliwa także linią 157, 186 lub 521 z przesiadką do linii 7 i 9 na ul. Grójeckiej. Czas podróży nie ulegnie zmianie.

)

Rakowiec

W przypadku osiadla Rakowiec pasażerowie będą mieli do syspozycji 128 i 175. Podróż do centrum ma wynieść do 20 minut.

(Analiza ZTM Bezpośrednie połączenie Rakowca z centrum zapewniać będą często kursujące linie 128 i 175. Linia 128 dzięki krótszej trasie, będzie jeździła znacznie punktualniej i regularniej niż obecnie linia 512.)

Mołdawska

Według ZTM mieszkańcom osiedla Mołdawska bezpośredni dojazd zapewni linia 128, gdzie czas podróży zajmie około 28 minut.

(Analiza ZTM: Bezpośrednie połączenie przystanku MOŁDAWSKA z CENTRUM będzie zapewniać linia 128. Będzie kursowała częściej niż linia 512 w związku z tym czas podróży linią 128 będzie krótszy. Podróż na tym odcinku będzie również możliwa z przesiadką do tramwajów na przystanku DICKENSA.)

PRAGA PÓŁNOC i TARGÓWEK

ul. Młodzieńcza

Najszybszym sposobem podróży do centrum z ciągu ul. Radzymińskiej jest skorzystanie z linii kursujących Trasą W-Z w kierunku stacji metra Ratusz - Arsenał.

ZTM proponuje następujące dwa połączenia: 

- linię 512, a potem przesiadkę do linii 128 lub 175. Czas takiej podróży wyniesie 46 minut. 

- linię 190 lub 527, a potem metrem. W tym przypadku czas podrózy wyniesie 32 minuty.

Dworzec Wileński

Najsprawniejszym sposobem podróży z Dworca Wileńskiego do centrum jest skorzystanie
z linii 4 lub linii zapewniających dojazd do stacji metra RATUSZ-ARSENAŁ. Po zamknięciu mostu Śląsko-Dąbrowskiego dla komunikacji indywidualnej (stanie się to przypuszczalnie w lipcu) i przeznaczeniu obu pasów dla potrzeb transportu zbiorowego, częstotliwość kursowania pojazdów komunikacji Trasą W-Z zwiększy się.

Bródno (Bazyliańska)

Najszybsze połączenie z przystanku BAZYLIAŃSKA do przystanku CENTRUM zapewniają linie 112, 114 i 156, dowożące pasażerów do stacji metra: PLAC WILSONA (114)
i SŁODOWIEC (112, 156). Linie te nie kursują przez rejony, przez które przebiegać będzie budowa II linii metra, w związku z tym nie należy na ich trasach przewidywać dodatkowych utrudnień.

Bródno-Podgrodzie

Z pętli BRÓDNO-PODGRODZIE do przystanku CENTRUM najszybciej można się dostać linią 500 z przesiadką do metra na stacji DWORZEC GDAŃSKI.

Bródno (Bartnicza)

Najszybsze połączenie z przystanku BARTNICZA do przystanku CENTRUM zapewnia linia 114 dowożąca pasażerów do stacji metra: PLAC WILSONA. Niewiele dłużej, ale za to bez utrudnień w ruchu drogowym, trwa podróż z przesiadką na przystanku REMBIELIŃSKA do tramwajów linii 4.

bf/as

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • krystyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2011 19:18 ~krystyna

  dlaczego 422 nie kursuje w soboty,niedzielę i święta.co tydzień tragedia 422 nie ma o godz.17.26

 • bemowo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 13:27 ~bemowo

  fakt, 20 jest zajebista, szybki dojazd do Centrum murowany... gdyby tylko tramwaj przyjeżdżał na czas :]

 • 501:stegny-bemowo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2011 22:26 ~501:stegny-bemowo

  Do tej pory korzystałam z 501 (jeździłam ze stegien na bemowo). Obecnie muszę przesiąść się do samochodu...takie ułatwienie zafundował ZTM (czas dojazdu komunikacją miejską z przesiadkami = czasowi przejazdu samochodem w warunkach komfortowych).Kreatywność urzędników przeraża...Szkoda, że nie biorą pod uwagę naszych opinii.

 • anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2011 19:46 ~anna

  "wspanialy autobus 105, ktory jezdzi co 5 minut w godzinach szczytu" jest tak beznadziejny, że do centrum z osiedla górczewska jedzie chyba z 50 minut!!! przeciez on objezdza prawie wszystkie mozliwe poboczne ulice, ztm, gdzie jest 506??? czemu wam nie pasowal 506???

 • RUTA ZTM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2011 19:22 ~RUTA ZTM

  Drodzy Pasażerowie nie płaćcie za bilety ZTM-owi . Przewoz to usługa . Umowa przewozu to umowa adhezyjna w ktorej silniejszy czyli ZTM stawia warunki. Macie jednak prawo jak kazdy konsument do odstąpienia od umowy. W artykule powolywane są opracowania ZTM-u bez przeprowadzonych konsultacji w tym zakresie. Zatem jeśli ZTM stawia nas pasazerow w takiej sytuacji zatem są to niedozwolone postanowienia umowy ktore wkraczają w zarys art. 385(3) ust. 1 , ust. 8 ust. 11 kodeksu cywilnego. Nikt nie uzgadnial z mieszkancami Bemowa i Jelonek glownie co do likwidacji 506. Zastąpienia 506 linia 422 ktora jezdzi tylko w dni robocze. W marcu bodaj w gazetce bemowa i woli bylo na temat zmian wprowadzanych przez ZTM. Byly to jednak z gory zaplanowane zmiany a chec wprowadzenia konsultacji na ten temat bylo tylko nic nie znaczacym dla ZTM otwartym pytaniem, które miało potwierdzić spoleczne zaanagazowanie ZTM w swoj idiotyczny projekt. Trzeba odsunąć od szefowania ZTM zalosnego nieudacznika jakim jest RUTA zamieszany w wiele afer m.in. w PKP Przewozy Regionalne ( to jest dostępne na stronach internetowych wystarczy wpisac w google Leszek RUTA PKP Przewozy Regionalne Info Kolej ) To jest zalosny nieudacznik ( za Super Expresem ) ktory doprowadzil stoleczna komunikację do dezorganizacji wprowadzenia jej glownego ciągu do metra czym narazil nas pasazerow na niedogodnosci podrozowania wielorakość polączen za ktore co warto podkreślić my placimy zakupem biletow jednorazowych. Umowa przewozu zgodnie z art. 16 Pr.Przew. polega na nabyciu biletu lub zajęciu miejsca w środku transportu jeśli posiadam np. bilet miesięczny. Jest umową konsensualną i zgodnie z art. 60 k.c. stosuje się uproszczoną formę zawartą w jurysdykcji art. 16 ust. 1 Pr.Przew. Ze względu na to że żaden przepis nie wymaga zawarcia umowy przewozu formy pisemnej pod rygorem nieważności ani żadnej innej formy szczególnej ( art. 73 oraz 74 par. 1 k.c. ) zachowanie formy określonej w art. 16 Pr. Przew. ma znaczenie jedynie dowo

 • Marta_natolin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2011 17:31 ~Marta_natolin

  generalnie mamy dwa megaansurdy i w obu przypadkach nie wiadomo czemu cierpia meiszkancy Woli:
  1/501 jezdzacy teraz ze Stegien na Dworzec - zacxynal jako 407 na trasie z os gorczewska jechal czluchowska, powstancow i gorczewska i ejchal TYLKO do dworca centralnego! Potem przedluzono go do Stegien jako 501, ale widac ZTM sam nie pamieta jak kiedys jezdzil ten autobus. Szkoda.
  2/507 - zacynal jako Bemowo - Dworzec Centralny, potem przedluzony do Goclawia, a teraz z niepojetych przyczyn sciety do Goclaw-Dworzec centralny.
  W obu przypadkach chyba wychodzi naprawde ignorancja ZTM W kwestii tras ich wlasnych autobusow.

  3/171 i 109 - buahaha. Jak tam mieszkalam to byly te autobusy ktorych nalezalo unikac - wlekly sie niemilosiernie. Jedyny sensowny autobus poza zabranymi 506 i 507 do centrum to bylo E2 - podejrxewam ze ZTM tez go niedlugo zabierze. Bo rpzeciez pasazer to bydlo ktore moze sie gniezdzic w nabityvh ludzmi ogrzewanymi w lecie i za rzadko jezdzacymi wlekacymi sie zwyklymi autobusami.

  W imieniu znajomych wielkie dzieki za sciecie trasy 512 - beda sie regularnie spozniac do pracy...

  I jeszcze jedna kwestia - Bemowo i okolice akademikami stoja a inteligentnie ZTM zabralo JEDYNY autobus jadacy stamtad do BUWu - 506. Zreszta w chwili obecnej do BUWU ejdzie chyba tylko 128 z...Nowego Swiatu. Cudownie po drodze. Z Ronda ONZ nie ma sie tam jak dostac.

 • antyprzyjezdny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2011 16:16 ~antyprzyjezdny

  eh przyjezdni i te wasze komentarze , wracajcie na wies

 • bebe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2011 11:38 ~bebe

  Dlaczego linia 112 nie jeździ częściej !? ma przejąć pasażerów ale dodatkowych kursów ZTM nie przwidział

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2011 10:17 ~Anna

  DLACZEGO zlikwidowano 507??
  Nie jeżdziło zamknietymi ulicami, można było zmienić trasę :(
  Ale pewnie, najlepiej zabrać autobus pośpieszny, zostawić taki 171, który co chwila się zatrzymuje i co mi z tego, że będzie jeździł co 5 minut kiedy czas przejazdu się BARDZO zwiększa.
  Mam prośbę, ludzie - jeśli nie jeździcie tymi trasami to się nie wypowiadajcie, bo nie macie zielonego pojęcia, to co podaje ZTM jeśli chodzi o czas przejazdu nijak ma się do rzeczywistości...:(
  Już kiedyś mówiłąm, niech zabiorą wszystkie środki komunikacji miejskiej....skończą się korki :)

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2011 09:28 ~abc

  To lepiej niby zostawić to miasto bez metra?! Rzeczywiście lepszy był poprzednik HGW-nic nie robił tylko szukał układów, a inwestycje stały... Cóż, najwyraźniej myslenie niektórym w tym kraju nie grozi...

  Decyzje ZTM to już inna sprawa, mogliby czasem trochę pomyśleć, bo niektóre osiedla mają wybór kilku linii autobusowych, a inne zostają z jedną, która ich nigdzie nie dowiezie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »