Informacje

03.04.2014 21:51 w sobotę oficjalna prezentacja

Miniaturowy Pałac Saski stanął na placu Piłsudskiego

SERWISY:

Na placu Piłsudskiego stanął Pałac Saski, a dokładnie jego miniatura. W czwartek makieta wzbudziła niemałe zainteresowanie, jej oficjalne odsłonięcie zaplanowano na sobotę.

Sporej wielkości budowla ustawiona została na podwyższeniu za Grobem Nieznanego Żołnierza. Przykrywa ją przeźroczysta konstrukcja. W czwartek wieczorem przy miniaturze pałacu trwały prace wykończeniowe.

- Przyklejane są ostatnie elementy między innymi pomnik księcia Józefa Poniatowskiego na koniu - relacjonował Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl. - Model robi spore wrażenie i najwyraźniej podoba się spacerowiczom - dodał.

Wśród pracujących była Agnieszka Cholewa, szefowa zespołu architektów, z którą o projekcie rozmawialiśmy 11 marca.

Oficjalnie, Pałac Saski będzie można oglądać od godz. 13.00 w sobotę. Ale już w czwartek wśród pierwszych widzów wzbudził niemałe zainteresowanie. Ostatnim szlifom przyglądali zgodnie starsi warszawiacy i dzieci.

Promują park miniatur

Makieta Pałacu Saskiego promują park miniatur, o którym pisaliśmy w marcu. Jego pomysłodawca, Rafał Kunach wraz z grupą architektów i varsavianistów stworzą zabytki stolicy, których już w mieście nie zobaczymy, takie jak omawiany Pałac Saski czy Wielką Synagogę.

W ramach projektu powstaną też ogrody, dziedzińce, mosty, a na ulicach pojawią się samochody, karety i dorożki i figurki postaci w strojach z epoki. Modele wykonane będą w skali 1:25. Ich budowa poprzedzona jest analizą dostępnych dokumentów. W odtworzeniu budynków pomocne są fotografie, ryciny, mapy, pomiary itp. W ten sposób powstaje projekt architektoniczny, następnie komputerowo przetwarzany na trójwymiarowy obraz.

Budynki, chociaż w mniejszej skali, mają powrócić do Warszawy w ciągu trzech lat. Na razie jednak nie wiadomo gdzie park miniatur miałby powstać.

Zobacz co o parku miniatur mówił jego pomysłodawca:


su/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mietek Wierusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 10:49 Mietek Wierusz

  Proponuję przywrócenie tradycyjnej nazwy tego placu - to był pl. Saski, podobnie jak sąsiedni Pałac i Park. Czy dwa pomniki piłsudskiego w Warszawie nie wystarczają? Oraz Uniwerytet i AWF jego imienia?
  Jak za mało to proponuję jeszcze plac Zamkowy i Rynek Starego Miasta nazwać imieniem tego Wielkiego Przywódcy :).

  A moze i Warszawę zmienić na Piłsudowo?

 • jkiolki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2014 15:55 ~jkiolki

  Saski 2018 prowadzi naród polski do zagłady !! http://blogi.newsweek.pl/Tekst/spoleczenstwo/686415,saski-2018-prowadzi-narod-polski-do-zaglady.html

 • archanioł Michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2014 17:46 ~archanioł Michał

  Odbudujmy z wierną rekonstrukcją fasad wolno stojącą dzwonnice dawnego Soboru wraz ze złotą kopułą, wznieśmy w środku budowli nowoczesny Carillon koncertowy odgrywający w południe melodię hymnu Europy Odę do radości i Mury runą Kaczmarskiego, przystosujmy dzwonnicę do pełnienia funkcji odpłatnej wieży widokowej a cały świat będzie podziwiał warszawę.

 • Powstaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2014 11:02 ~Powstaniec

  janusz~janusz

  Cieszę się, że nie odbudowali pałacu saskiego i mam nadzieję, że nigdy tego nie zrobią. Byłaby masakra. Tak jak ten szklany obrzydliwy szkielet metropolitan stoi ochyda. Tylko śmieci. Brudy i ludziki w oknach . Wygląda ochydnie. Na plac chcieliby wejść urzędasy i tam pracować w nowo wybudowanym pałacu a plac defilaf przerobić na płatny parking. Zostawcie ten plac jaki jest. Zostawcie troszkę wolnej przestrzeni.


  Nie ma to jak porównywać szklany badziew do pałacu. Odbudowany pałac byłby wspaniała atrakcją turystyczną na miarę Zamku Królewskiego, ale HGW woli budować Muzeum Sztoki Nowoczesnej za 300 mln, Muzeum Historii Żydów (320 mln) czy chociażby ekskluzywne kible za 5 mln.

 • janusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2014 10:04 ~janusz

  Cieszę się, że nie odbudowali pałacu saskiego i mam nadzieję, że nigdy tego nie zrobią. Byłaby masakra. Tak jak ten szklany obrzydliwy szkielet metropolitan stoi ochyda. Tylko śmieci. Brudy i ludziki w oknach . Wygląda ochydnie. Na plac chcieliby wejść urzędasy i tam pracować w nowo wybudowanym pałacu a plac defilaf przerobić na płatny parking. Zostawcie ten plac jaki jest. Zostawcie troszkę wolnej przestrzeni.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 23:40 ~Warszawiak

  robi~robi

  h.g.w natychmiast odbudowac palac warszawa tego chce

  No właśnienie chce.....

 • Ojcowiznę mam w Warszawie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 23:38 ~Ojcowiznę…


  Wawiak~Wawiak

  Fajna makieta.
  1) Dobrze, że nie odbudowali Pałacu Saskiego i mam nadzieję, że go nie odbudują. Dzięki temu jest więcej wolnej, swobodnej przestrzeni. Uważam, że tak duży gmach przytłaczałby Ogród Saski.
  2) Lepiej żeby makieta pałacu została w gablocie. Wystarczy, że trafi się jakiś krewki pijaczek (1 na 100'000 osób), albo jakieś nieupilnowane dziecko i szlag trafi makietę.
  Piotr~Piotr


  Jak tak chcesz przestrzeni, to spadaj na ojcowiznę!!!

  W pełni zgadzam się z Wawiakiem. Obecny kształt placu i ogrodu to symboliczna wizytówka Warszawy. Już biurowiec zakrył bryłę Teatru Wielkiego. Wystarczy.

 • Anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 19:40 ~Anka

  Wolę takie makiety niż stawianie nic sobą nie reprzentującej tęczy

 • c6f7d3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 19:35 ~c6f7d3

  Prawdziwa przyczyna Katastrofy Smoleńskiej https://www.youtube.com/watch?v=_JU7lsI6b3E

 • Szogun

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 19:05 ~Szogun

  To klasycystyczna Kamienica Skwarcowa i dawne Dowództwo Wojsk Carskich a nie barokowy Pałac Saski. Zresztą i tak wątpliwej urody. W byle prowincjonalnej polskiej mieścinie można znaleźć bez przesady wartościowsze. Odbudowa samej Kolumnady Grobu Nieznanego Żołnieża + Pałac Bruhla i wolno stojącej dzwonnicy Soboru byłoby o wiele ciekawszym rozwiązaniem urbanistycznym.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »