Informacje

27.03.2013 06:39 8. rocznica śmierci papieża

Mimowie, wystawy i czuwanie.
Stolica pamięta o Janie Pawle II

 

Pokaz filmów z udziałem osób, które znały papieża Jana Pawła II, uroczyste czuwanie modlitewne i odegranie utworu Cisza zaplanowano w ramach obchodów 8. rocznicy śmierci papieża 2 kwietnia. Uroczystości odbędą się na pl. Piłsudskiego.

- Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie przygotowało na tę okazję przedsięwzięcie pod nazwą "Wojtyła 3D. Masz duszę", na które złożą się: wystawa, interaktywna kampania społeczna, uroczyste czuwanie na placu Piłsudskiego, a także zajęcia edukacyjne dla licealistów połączone z konkursami - poinformował na  konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Centrum Norbert Szczepański. - Duch czy ciało, które z nich jest ważniejsze? Filozofia, jaką uprawiał Karol Wojtyła, stawia sprawę jasno: ciało i dusza tworzą jedność, razem kreują człowieka. Myśląc o człowieku, często mamy przed oczami ciało. Naturalnie nie jest ono bez znaczenia, Jan Paweł II zwracał uwagę, że człowiek bez duszy nie istnieje - dodał Szczepański.

"Karol Wojtyła niczego nie udawał"

Michał Łuczewski z Centrum Myśli Jana Pawła II podkreślił, że technologia 3D stwarza pozory, że obraz, z którym obcujemy, jest realny. - Karol Wojtyła niczego nie udawał. Nadszedł czas, aby dostrzec w nim głębię, nie tylko jednowymiarowy obraz fotografii. Aby tak się stało, najpierw tej głębi musimy poszukać w sobie. Dlatego droga, jaka wiedzie od Wojtyły 3D do Masz duszę jest drogą w obie strony - powiedział Łuczewski.

Dyrektor agencji Hypermedia Isobar Maciej Nowicki podkreślił z kolei, że kampania społeczna pod nazwą "System operacyjny dusza" opiera się na zestawieniu duszy z systemem operacyjnym niezbędnym do pracy komputera. - Laptop, wykonany z milionów drobnych elementów, jest jak ciało człowieka, złożone z miliona komórek. Niestety, bez systemu operacyjnego komputer nie jest w stanie wykonać żadnej czynności, tak samo ciało bez duszy, napędzane wyłącznie siłą mięśni, nie może istnieć. Jeśli komputer ma zainstalowany słaby system operacyjny, staje się łatwym celem dla wirusów czy hakerów. Podobnie ciało staje się nieodporne na złe działania, gdy dusza schodzi na dalszy plan - zaznaczył Nowicki.

Prace nad kampanią - jak poinformował Szczepański - stały się okazją, aby wspomóc nauczycieli liceów w pielęgnowaniu pamięci o Janie Pawle II wśród swoich uczniów. Dodał, że nauczanie papieża zostało w atrakcyjny sposób streszczone w konspektach edukacyjnych, które we wtorek trafiły do warszawskich szkół i będą dostępne za pośrednictwem strony CMJPII.

Wystawa na balkonach

Kolejnym elementem projektu "Wojtyła 3D. Masz duszę" będzie wystawa, zaprezentowana w okresie 26 marca i 3 kwietnia na balkonach wzdłuż ul. Foksal. Duże zdjęcia, ukazujące Karola Wojtyłę jako duchownego, miłośnika sportu i filozofa, ułożą się w widoczny z dużej odległości napis JP2.

Jak poinformował Szczepański, w rocznicę śmierci Jana Pawła II, 2 kwietnia na pl. Piłsudskiego odbędzie się od godz. 21 uroczyste czuwanie. W jego trakcie znane osoby - naukowiec, aktor i sportowiec - opowiedzą o tym, w jaki sposób rozumieją relacje między duchem i ciałem. Natomiast o godz. 21.37 - w godzinie śmierci Jana Pawła II - zostanie odegrany utwór Cisza, a tuż po nim kard. Kazimierz Nycz udzieli uroczystego błogosławieństwa zgromadzonym na placu.

Na placu przed czuwaniem pojawią się mimowie, którzy odegrają etiudę "Ruch zaczyna się w duszy". Od godz. 18 na placu będą wyświetlane filmy z udziałem tych, którzy znali Jana Pawła II. Tradycją czuwania jest także zbiórka, która wspiera Fundację Żyć z Chorobą Parkinsona. W tym roku nie będą sprzedawane znicze, lecz żółte i białe tulipany - symbol świętości.

Podczas konferencji zostały też zaprezentowane badania CBOS przeprowadzone na zlecenie CMJPII - pytano ilu Polaków wierzy w nieśmiertelność duszy ludzkiej. Trzy czwarte (74 proc.) wierzy w istnienie duszy przeciwnego zdania było 16 proc. ankietowanych 9 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej kwestii, a 1 proc. odmówiło odpowiedzi.

Częściej w istnienie duszy wierzą kobiety (78 proc.) niż mężczyźni (70 proc.), a także osoby o poglądach prawicowych (83 proc.) niż lewicowych (60 proc.).

PAP, su//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2013 10:04 ~jar

  IDONTCARE-nomen-omen święta racja,ale u nich(parafian)klapki na oczy są zbyt mocno przyklejone.Nie ma nic gorszego niż "naćpanie"ideologią religijną...(a śmieją się z islamu)

 • Idontcare

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2013 09:08 ~Idontcare

  @jar1
  jakie fobie? Stosujesz manipulacje, jak komuś nie podoba sie KK, papiez i jego nauki to należy wartość takiej osoby zdeprecjonować? Tak? Nie wolno krytykowac księży bo to juz jest podły atak na kościół. Nie ważne, że ten ksiądz był pedofilem a jego przełożenie przymykali oko na jego wybryki, nie wolno krytykowac i juz. To jest własnie ta wasZa katolicka moralność, pouczacie wszystkich wokoło, wymagacie przestrzegania zasad a zapomnieliście o sobie...To jest wlasnie polski katolicyzm w kazdym wydaniu...I owszem guzik mnie obchodzi ta rocznica. Nie ma ona żadnego znaczenia a JP2 jest mocno przereklamowany i przeceniany. Wystarczy poczytać jak sie go ocenia w bardziej rozwiniętych krajach gdzie publiczna dyskusja nie jest zdominowana przez niedouczonych duchownych i ich zwolenników.

 • jar1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2013 22:02 ~jar1

  Leczymy fobie antykatolickie. Szybko, tanio, może boleć (ciężkie przypadki wymagają leczenia inwazyjnego, usuwamy chore zwoje mózgowe, znieczulenie za dodatkową opłatą). Szczególy na naszej stronie internetowej.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2013 21:57 ~jar

  GLANS PENIZ-nie zrozumiałeś przekazu.Tu nie chodzi o kondomy...ale nie wymagam inteligencji od.............HIPOKRYZJA.

 • glans peniz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2013 21:19 ~glans peniz

  jola~jola

  Jak można urządzać takie szopki dla kogoś, kto jawnie wspierał pedofilów, a z drugiej strony zabraniał używania prezerwatyw (HIV w Afryce).


  Zabobon. W porównaniu z wirusem czy bakterią, latex ma takie dziury, że ich pluton na raz przejdzie. Poczytaj niebozątko, to sie dowiesz.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2013 18:46 ~jar

  prosimy o wypowiedż ewe wójciak...

 • fwfd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2013 16:54 ~fwfd

  ~jola

  popieram.

  obłuda

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2013 16:23 ~WAW

  keyWAW~keyWAW

  Największy POLAK J.P. II, żeby wszyscy byli tacy choć w 10% to by żyło się nam lepiej i kraj by istniał, a tak zostaliśmy sprzedani, nawet na mapach google pojawiają się już niemieckie napisy dawnych kwater gestapo, tak szkopi wchodzą z buciorami do nas, po tylu krzywdach jakie nam wyrządzili POLACY wspierają ich kupując ich szkopskie produkty i korzą się przed szkopem zamiast go ubić

  Racja

 • Padre Hrancesco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2013 15:14 ~Padre Hrancesco

  A mnie papież Franciszek też się podoba !

 • Denazi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2013 14:30 ~Denazi

  keyWAW - zamiast ględzić na forum, sam coś zrób.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »