Informacje

01.04.2014 14:23 zamieszanie wokół budowy biurowca przy podwalu

Mimo krytyki UNESCO, minister
nie chce dymisji konserwatora

SERWISY:

Wiceminister kultury nie będzie domagał się dymisji stołecznego konserwatora zabytków, mimo że ten nie przeprowadził konsultacji z UNESCO w sprawie biurowca nieopodal kolumny Zygmunta.

Jeszcze kilka dni temu Piotr Żuchowski, wiceminister kultury i generalny konserwator zabytków grzmiał na konferencji:

- Mimo że miał na piśmie opinię wydaną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, która mówiła wprost, że tę decyzję należy skonsultować z UNESCO, stołeczny konserwator doszedł do wniosku, że tego nie trzeba konsultować, ponieważ inwestycja nie leży w granicach samego wpisu, lecz na jego granicy. Wywołuje to u mnie potężną irytację - komentował Żuchowski.

Dodawał też, że stołeczny konserwator zabytków miał wystarczająco dużo czasu, by skonsultować się z Centrum Światowego Dziedzictwa i wypracować projekt, który spełniałby warunki.

W momencie podejmowane decyzji odnośnie biurowca przy Podwalu, konserwatorem była Ewa Nekanda-Trepka. Natomiast dokumenty w tej sprawie podpisał jej zastępca, a dziś stołeczny konserwator Piotr Brabander.

Irytacja nieco mniejsza

Kilka dni po konferencji emocje opadły. Wiceminister Żuchowski, poprzez biuro prasowe resortu kultury poinformował: - Nie będę wnioskował do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz- Waltz o wyciągnięcie konsekwencji wobec stołecznego konserwatora zabytków, za brak konsultacji z UNESCO w sprawie budynku przy Podwalu.

Mimo naszych pytań, Żuchowski nie uzasadnił swojej decyzji. Raport UNESCO ma natomiast zostać upubliczniony dopiero w czwartek.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że także w najbliższy czwartek Rada Warszawy zajmie się nowym statutem Muzeum Historycznego Warszawy. Kieruje nim Nekanda-Trepka. Jeśli radni przyjmą projekt, będzie ona miała w swoich obowiązkach "formowanie opinii eksperckich w zakresie zarządzania miejscem światowego dziedzictwa UNESCO". To o tyle zaskakujące, że po zamieszaniu z Podwalem, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz odwołała Nekandę-Trepkę z funkcji... pełnomocnika ds. kontaktów z UNESCO.

Sporna inwestycja

Biurowiec, który powstaje na rogu Senatorskiej i Podwala, na działce odzyskanej jakiś czas temu od miasta przez specjalizującego się w skupowaniu roszczeń biznesmena Macieja Marcinkowskiego. Budynek ma mieć współczesny charakter luźno nawiązujący do staromiejskiego charakteru otaczającej zabudowy.

Kontrowersje wzbudza zarówno sam fakt budowy w tym miejscu, jak i forma budynku, w szczególności masywny dach.

Gdy wokół inwestycji wybuchło zamieszanie, okazało się że to nie jedyne wątpliwości. Wszyło na jaw, że zwracając działkę miasto oddało też inwestorowi kawałek przebiegającego pod nią tunelu trasy W-Z. A przy projekcie pracował syn urzędniczki, która wydawała pozwolenie na budowę. Z tego powodu ratusz nakazał wstrzymanie prac i zapowiedział kontrolę postępowania zakończonego wydaniem decyzji.

Wojewoda mazowiecki uchylił jednak decyzję o wstrzymaniu prac.

bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jaromir

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2014 10:50 ~jaromir

  Zuchowski jesteś za króciutki.
  Co ty znaczysz przy Brabanderze, który wprawdzie o zabytkach przypomniał sobie parę lat temu, gdy stracił robotę w "dyplomacji" ale układy z "dyplomacji" mu zostały.

 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2014 06:24 ~klki

  zdrojewski śmiechu warte . po co nam jakis min. kultury . co nic nie robi i bierze ogromne pieniądze . po co nam mnisterstwo kultury sportu i inych darmozjadów

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 20:15 ~karol


  Dosyc tolerancji korupcji~Dosyc tolerancji korupcji

  Wiceminister Żuchowski także do dymisji. Skandal, kolejny skandal, i znowu skandal.
  Świętopietrze~Świętopietrze

  Pewnie Zdrojewski mu kazał, bo się bał, że przy okazji wyjdą na jaw jego machloje z dotacjami z naszych pieniędzy dla Kościoła.

  ACTA Zdrojewski, tak sie ten gosc poprawnie nazywa.

 • Prażanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 18:33 ~Prażanin

  Ci co mają gdzieś zabytki to jedna sprawa, ale postawa służalczego wobec UKŁADU ministra kultury, to przypadek do osobnego omówienia. Takie załatwianie sprawy było bardzo popularne w czasach PRL i na filmach Barei. Po prostu szok. Odwołać Żuchowskiego a PSL wyrzucić do pojemnika z toksycznymi odpadami!

 • zawiedziony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 18:28 ~zawiedziony

  Dopóki HGW będzie u koryta, układ Brabander - Nekanda-Trepka będzie trwał w nieskończoność, a za kasę inwestorzy rozwalą całą zabytkową Warszawę. Społećzeństwo i warszawiacy mogą im tylko naskoczyć. Mafia to delikatnie powiedziane. Niby mamy demokrację, ale nie w Warszawie.

 • kat 23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 17:39 ~kat 23

  To pokazuje domino w Warszawie, odwołując stołecznego konserwatora Brabandera HGW musiałaby tez zwolnic Nekande Trepkę. A tej nie zwolni, bo razem gorzałkują jako przyjaciółki partyjne. Więc HGW wykonała telefon do Żuchowskiego, faceta-nikt z PSL i ten =nie zważając na swoją kompromitację - wycofał się z wczesneijszych słów. Ręka rekę myje w Warszawce i żadnej biurwie typu Nekanda Trepka włos z głowy nie spadnie. A ta stara baba dzięki układom z HGW pobiera emeryturę i kilkanaście tysiecy extra za stołek dyrektora Muzeum m. st. Warzsawy. Nota bene w państwie Tuska nie ma pieniędzy dla matek z niepełnosprawnymi dzciećmi, ale sa pieniądze dla niepełnosprawnych koleżanek typu Nekanda Trepka. Nawet za komuny nie było takich numerów...

 • Alek77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 17:12 ~Alek77

  Mafia polityczna trzyma sie dobrze. Trzeba chronic swoich

 • Świętopietrze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 17:04 ~Świętopietrze

  Dosyc tolerancji korupcji~Dosyc tolerancji korupcji

  Wiceminister Żuchowski także do dymisji. Skandal, kolejny skandal, i znowu skandal.

  Pewnie Zdrojewski mu kazał, bo się bał, że przy okazji wyjdą na jaw jego machloje z dotacjami z naszych pieniędzy dla Kościoła.

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 16:41 ~Piotr

  Popatrzmy na "osiągnięcia" tego pana na stanowisku "obrońcy" zabytków.
  Wydanie zgody na budowę apartamentowca w miejscu wyburzonych niezgodnie z prawem koszarów na 20 Listopada. Zburzenie zabytkowej willi na ul. Zajęczej.
  Budowa biurwowca-potworka na Podwalu.
  TAKICH OBROŃCÓW ZABYTKÓW NAM TRZEBA!!! Sigalin i Bierut pewnie by go zatrudnili.

 • ilona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 16:38 ~ilona

  platforma i jej urzędasy nadal bezkarni. Jak długo

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »