Informacje

14.01.2015 09:10 Tygodnik Polityka przyznał nagrody

Miłoszewski na gali Polityki:
"Macie tupet, że tu przyszliście"

SERWISY:

Odbierając Paszport Polityki pisarz Zygmunt Miłoszewski wywołał nie lada konsternację. - Macie tupet, że tu przyszliście - powiedział do "urzędników państwowych". Na sali obecni byli m.in. prezydent Bronisław Komorowski i min. kultury Małgorzata Omilanowska.

We wtorkowy wieczór w warszawskim Teatrze Wielkim tygodnik "Polityka" po raz 22. wręczał swoje nagrody - Paszporty. Jedną z nich odebrał pisarz Zygmunt Miłoszewski. I wywołał na sali nie lada konsternację. Po podziękowaniach dla rodziny zwrócił się do obecnych na sali urzędników, m.in. prezydenta Komorowskiego i min. kultury Małgorzaty Omilanowskiej słowami. - Przyszliście państwo na imprezę ludzi kultury, macie państwo niezły tupet.

Miłoszewski jest autorem m.in. "Gniewu", trzeciej część kryminalnej opowieści o prokuratorze Teodorze Szackim. Wcześniejsze części to "Uwikłanie" (2007) i "Ziarno prawdy" (2011). Nagrodzono go za "stworzenie cyklu powieści kryminalnych, w których współczesna intryga łączy się z przenikliwym portretem współczesnej Polski i diagnozą współczesnych problemów społecznych".

Pablopavo i Komasa nagrodzeni

Jury przyznało też nagrodę Pawłowi Sołtysowi, Pablopavo - muzykowi związanemu z Warszawą, jednemu z liderów zespołu Vavamuffin. - To nagroda za piosenki łączące podwórkową lokalność ze światowością brzmienia i poetycką głębią, za odtwarzanie w muzyce obyczajowego kolorytu Warszawy, jej krajobrazu społecznego i charakteru tego miasta - podkreślono w komunikacie jury.

Pablopavo to wokalista, instrumentalista i autor tekstów. Karierę zaczynał w 2002 roku w zespole Saduba. Był współzałożycielem Zjednoczenia Sound System, tria specjalizującego się w muzyce jamajskiej, a od 2003 r. jest wokalistą Vavamuffin. Swoje poetyckie oblicze prezentuje na płytach nagranych z zespołem Ludziki - "Telehon", "10 piosenek", "Polor" - a ostatnio także solo (płyta "Tylko").

Z kolei nagrodę w kategorii film otrzymał Jan Komasa, reżyser "Miasta 44". – To obraz, w którym tragedia Powstania Warszawskiego opowiedziana została nowoczesnym językiem, trafiającym do młodego widza – napisano w uzasadnieniu.

Komasa urodził się w Poznaniu, ale liceum kończył w Warszawie. Poza "Miastem 44" ma w swoim dorobku także hitową "Salę samobójców". Jest pomysłodawcą bijącego rekordy powodzenia, dokumentu "Powstanie Warszawskie", pierwszego na świecie dramatu wojennego non-fiction, wydanego niedawno na DVD.

Laur dla POLIN-u

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny otrzymało z kolei nagrodę specjalną Paszportów Polityki. - Za zainicjowanie i współtworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Za angażowanie się w inicjatywy kulturalne związane ze wspólną polsko-żydowską pamięcią. Za stworzenie stałej ekspozycji Muzeum, która w nowoczesny i mądry sposób opowiada ważne wątki historii Polaków i Żydów – podkreśliło jury.

Otwarte pod koniec października muzeum cieszy się niezwykłą popularnością wśród polskiej i zagranicznej widowni. Multimedialne, interaktywne i odtwarzające przeszłość przy pomocy wirtualnej rzeczywistości MHŻP stało się jedną z wizytówek Warszawy.

W pozostałych kategoriach triumfowali: Zygmunt Miłoszewski – literatura, Kwadrofonik – muzyka poważna, Jakub Woynarowski – sztuki wizualne, Radosław Rychcik – teatr oraz Agnieszka Holland – kreator kultury.

 

jb/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Góral

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2015 15:48 ~Góral

  Przeczytałem dziesięć wypowiedzi i w siedmiu były błędy ortograficzne i stylistyczne. Zastanawiam się, ile z tych osób, wypowiadających się na temat kultury i czytelnictwa, sięga czasami po książkę.

 • Ass

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2015 12:41 ~Ass

  Nie chciał błysnąć ani nie chciał być gburem. Powiedział prawdę bo wsparcia dla kultury od panstwa nie ma ale jak przyjdzie do ogrzania sie w świetle reflektorów to zawsze politycy pierwsi.
  Nie nie zrobił tego dla sławy bo już jest bardzo znanym i cenionym pisarzem.
  Zarabia sam na siebie dlatego mógł powiedzieć politykom prawdę prosto w mord... twarz.

 • Ash

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2015 20:12 ~Ash

  Bardzo dobrze że ktoś powiedział im prawdę. Żenujące jest codzienne zachowanie rządu i ich obecność na gali.

 • zibi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2015 15:03 ~zibi

  kazdy

 • ngx4qv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 18:12 ~ngx4qv

  Przykro mi z powodu Miłoszewskiego. Lubię jego powieści i gryzie mi się to uczucie do zażenowania, jakie ostatnio zaczyna budzić we mnie ich autor.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 17:54 ~Polak

  To zabawne, że jakoś obraża kogoś z PIS, prawicy, czy kościoła, wtedy Ci sami "wyznawcy" dobrych manier mówią o "wolności" wypowiedzi (w najlepszym razie), a kiedy ktoś, zresztą w dowcipny sposób, wyraża swoja dezaprobatę dla braku polityki kulturalnej w Polsce przez ostatnie 7,5 roku to jest ... chamstwo. Pogratulować. Nawet komuniści mieli swoich apogletów, ale to jest już jakaś Tusksekta!

 • logan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 14:34 ~logan

  łączę się w bulu z dotkniętymi szczerą opinią pana Miłoszewskiego.
  ....żartowałem, cieszę się, że was zabolało..

 • hhh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 12:22 ~hhh

  ggg~ggg

  Totalny burak jak dla mnie.

  Nie przesadzaj, to przecież Prezydent, nie można tak o nim pisać.

 • Bea

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2015 21:02 ~Bea

  Miłoszewski bardzo dobrze powiedział: MIELI TUPET! Marnują MILONY rocznie, a nawet śmiem powiedzieć, zę miliardy naszych pieniędzy na kościół! A z kulturą to nie ma nic wspólnego. Jakim prawem budują wyciskarkę cytryn za państwowe pieniądze?! to jest KULTURA???

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2015 20:49 ~Adam

  Taki~Taki

  Nie przepadam za Panem Komorowskim, ale tekst pana Miłoszewskiego,brzmi jak z pod budy z piwem. Słoma z butów wyszła.


  Jak się czegoś nie rozumie to nie wypada komentować. Słowa mocne, ale ani chamskie ani przesadzone. Widocznie ma swoje powody.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »