Informacje

03.02.2011 14:51 wniosek trafił do ministra mswia

Miłośnicy zabytków chcą odwołania wojewody

Miłośnicy zabytków chcą odwołania wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego. Powód? Niekończący się konflikt z wojewódzką konserwator zabytków Barbara Jezierską. - Ten spór poniża stanowisko wojewody - ocenia społecznik Janusz Sujecki.

Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy ZOK skierował już do MSWiA wniosek o odwołanie Jacka Kozłowskiego. 

W piśmie sformułowanych zostało pięć zarzutów wobec wojewody. Jednym z nich jest złośliwe i długotrwałe dezorganizowanie pracy biura wojewódzkiego konserwatora zabytków prowadzonego przez Barbarę Jezierską. - Dodatkowo wojewoda planuje zwolnienia w biurze, a to spowoduje katastrofę. Nie będzie komu zajmować się zabytkami - alarmuje Janusz Sujecki z ZOK.

- Jeszcze w 2008 roku wojewoda obiecał wesprzeć kadrowo i finansowo biura konserwatora. Teraz robi zupełnie odwrotnie - podkreśla Sujecki.

- Każdy ma prawo złożyć taki wniosek. Wojewodę powołuje i odwołuje premier - odpowiada Ivetta Biały, rzeczniczka prasowa wojewody. - Nie znamy treści pisma, ale na postawie uzyskanych od Państwa informacji mogę stwierdzić, że nie znajdują one potwierdzenia w faktach - dodaje.

Biały tłumaczyła też, że wojewoda nie planuje zwolnień, leczy "ocenę efektywności działań biura oraz kadry", a także "racjonalizację zatrudnienia", co nie musi oznaczać redukacji etatów.

Kłótnia na wystawie?

Miłośników zabytków zarzucają też, że wojewoda zachowywał się nieetycznie. - 20 stycznia, podczas otwarcia jednej w wystaw, Jacek Kozłowski miał podejść do Barbary Jezierskiej i powiedzieć jej, żeby się zwolniła bo jest szkodnikiem - opisuje przedstawiciel ZOK.

Pójść miało o to, że Jezierska zabroniła przyjazdu na wystawę płockiej konserwator zabytków.

ZOK nie może się również pogodzić się z tym, że na stanowisku wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego pracuje wciąż Jaromir Grabowski, który - ich zdaniem - przyczynił się do zburzenia praskiej parowozowni. - Inspektor dostał jedynie karę dyscyplinarną od wojewody - denerwuje się Sujecki.

Niekończący się spór

Spór między wojewodą, a konserwator ciągnie się od sierpnia zeszłego roku. Wojewoda zdymisjonował ją po tym, jak w raporcie z kontroli w urzędzie WKZ pojawił się zarzut niedopatrzenia, które doprowadziło do zburzenia parowozowni na warszawskiej Pradze. Jezierska nie zgodziła się z tym zarzutem i dowodziła, że to ona wpisała budynek do rejestru, a za jego ochronę odpowiadał konserwator stołeczny.

Decyzja wojewody wywołała liczne sprzeciwy. Petycję w obronie Jezierskiej podpisali stołeczni miłośnicy zabytków, twierdząc że jest ona najlepszą od lat osobą na tym stanowisku. W jej obronie stanęła także Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków.

Sprawa trafiła do wiceministra kultury, który nie przychylił się do wniosku wojewody i pozostawił na stanowisku Barbarę Jezierską.

Tak relacjonowaliśmy spór między wojewodą i konserwator:

Barbara Jezierska zostaje, wojewoda nie odpuszcza

Barbara Jezierska: "Panie Wojewodo, Pan mnie niszczył"

Konserwator zabytków: moje odwołanie to decyzja polityczna

bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 11:52 ~Piotr

  Uczestniczyłem przed rokiem w spotkaniu Wojewody z NGO, kiedy próbował nas przekonać do swoich racji w stosunku do Pani Konserwator. Nie przekonał! Argumenty Wojewody były i są zmanipulowane, a on zajmuje się tylko umacnianiem swej politycznej pozycji. Chcemy Wojewody, który zajmie się także wspomaganiem Urzędu MWKZ a nie gracza politycznego. Urząd Konserwatora Miejskiego ma 2 razy więcej pracowników i dwukrotnie wyższe wynagrodzenia! To kuriozum!

 • królewna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 20:08 ~królewna

  To ,że Trepka nienawidzi Warszawy to widać , słychać i czuć. Musi być bardzo wygodna dla prezydentów Warszawy skoro siedzi którąś tam kadencję. Może jest stawiana za wzór jako urzędnik? W moim odczuciu to ona do zabytków pasuje jak pięść do nosa.

 • Konstanciniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 20:06 ~Konstanciniak

  Uzdrowisko Konstancin całym sercem z Panią Barbarą !!!!

 • tim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 19:34 ~tim

  Akurat kto jak kto to jezierska cos robi( z najnowszych glosnych spraw to wpisanie osiedla nowej pragi II przy placu hallera i uchronienie go przed jajecznym ostyropianizowaniem co juz powoli sie zaczynalo) w przeciwienstwie do nekandy trepa ktora blokuje to co nie trzeba i zewala na to na co nie powinna i nie potrafi upilnowac burzonych zabytkow czy budynkow w strefach chroniacnych( ot ostatnie postepowanie na saskiej kepie).

 • alex k

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 19:05 ~alex k

  Janusz Sujecki jest nie obrońcą zabytkó ale obrońcą Barbary Jezierskiej. Swoją drogą ta baba musie mieć wielkie plecy skoro zburzyła już tyle zabytkó a dalej jest mna stanowisku konserwatora.

 • pitbu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 19:01 ~pitbu

  Co to za konserwator zabytków, który najpierw pozwala by uległy ruinie a potem stwierdza, że można je zburzyć bo to ruina.
  Co ciekawe, za jej kadencji zabytki były burzone, potem ona pojawiała się na miejscu zniszczenia by stwierdzić, że nie ma czego ratować.
  W ten sposób niszczy się zabytki by za małą kasę mieć potem ziemię pod np. apartamentowce. Jakoś nie słyszałem, by konserwator zabytków wytoczył proces za zniszczenie jakiegokolwiek dobra kulturowego.
  Tak to jest jeśli ten urząd obejmuje ktoś z Ostrołęki albo Radzynia Podlaskiego. Warszawa mu wisi.

 • Słoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 18:39 ~Słoik

  Jezierska to jedna wielka pomyłka. Nie robi nic, tylko komedię. Nie broni zabytków, tylko lansuje swoją osobę na medialnych sprawach. Zresztą jeżeli pracownik (konserwator) krytykuje własnego szefa (wojewodę), to szef ma prawo zwolnić pracownika... proste, proste, niestety nie w Polsce.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 18:29 ~Warszawiak

  Każdy kto interesuje się zabytkami będzie stał murem za Panią Jezierską bo prawda jest taka,że gdyby nie ona to wiele cennych budowli zostało by zastąpione przez developerów.
  Dziękujemy

 • A.D.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 17:33 ~A.D.

  Pani Jezierska zniszczyla juz wiekszosc warszawskich zabytkow, wiec POWINNO SIE JA ODWOLAC.

 • marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 16:23 ~marta2

  Czy można pozwać skarb państwa o to , że państwo polskie niszczy z premedytacją zabytki warszawskie? Są pieniądze na płace dla urzędników którzy niby mają się tym zajmować a brak na rzeczywistą ochronę choćby przedwojennych kamienic.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »