Informacje

09.03.2013 17:11 kolejne wycieczki 17 i 24 marca

Miłośnicy sztuki i polityki
zwiedzali Pałac Prezydencki

SERWISY:

Wszyscy zainteresowani tym, w jakich warunkach pracuje Bronisław Komorowski mogli w sobotę przyjść do Pałacu Prezydenckiego. Poza podziwianiem pałacowych wnętrz, można też było obejrzeć kilka różnych ekspozycji malarstwa.

Około południa przed wejściem do Pałacu utworzyła się kolejka chętnych do zwiedzania, w której stało kilkadziesiąt osób. Przeważały osoby starsze, jednak dzień otwarty przyciągnął też przedstawicieli młodszego pokolenia.

Goście, w asyście przewodnika, mogli m.in. na własne oczy przekonać się jak wygląda Sala Kolumnowa, która była miejscem historycznych wydarzeń - tu w 1955 negocjowano Układ Warszawski, a w 1970 podpisano układ o normalizacji stosunków PRL z RFN. Również tu odbywały się w 1989 r. obrady Okrągłego Stołu.

Również dziś odbywają się w niej najważniejsze uroczystości państwowe z udziałem prezydenta. Zwiedzający zobaczą Okrągły Stół, przy którym władze PRL spotkały się z opozycją demokratyczną. Można było też zwiedzić pomieszczenia, w których prezydent podejmuje koronowane głowy i delegacje innych państw.

Obrazy Malczewskiego i Boznańskiej

Dodatkową atrakcją była możliwość podziwiania ekspozycji sztuki polskiej i europejskiej z trzech niezależnych zbiorów.

W Pałacu wystawiono część kolekcji Galerii Rogalińskich, która przechodzi w tej chwili remont. W trzech salach prezentowane są m.in. płótna Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Józefa Rapackiego i Henryka Uziembły. To fragment zbiorów zgromadzonych na przełomie wieków przez Edwarda Aleksandra Raczyńskiego w Rogalinie, siedzibie Rodu Raczyńskich.

Odwiedzający Pałac Prezydencki mogli też obejrzeć wystawę "Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro", prezentującą wybrane prace z powstającej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Na wystawie zgromadzono prace, których autorami są m.in. Wilhelm Sasnal, Alina Szapocznikow, Rafał Bujnowski czy Piotr Uklański. To pierwsza publiczna wystawa części zbiorów MSN, które nie doczekało się jeszcze swojej stałej siedziby.

"Wygląda inaczej niż w telewizji"

Dla pani Leokadii, która jest na emeryturze, wizyta w Pałacu Prezydenckim to przeżycie patriotyczne. - Byłam już w Sejmie i kancelarii premiera, a w ubiegłym roku odwiedziłam też Pałac Prezydencki. Tym razem chciałam skorzystać z okazji, żeby podziwiać wspaniałe malarstwo polskie. Każdy Polak powinien znać te obrazy i te miejsca - przekonywała pani Leokadia w oczekiwaniu na wejście do Pałacu.

Panią Ewelinę - która przyszła do Pałacu ze swoim partnerem Grzegorzem i siostrzenicą Mają - od malarstwa bardziej interesowały sale pałacowe i warunki, w jakich pracuje głowa państwa. Trochę się zawiodłam, bo spodziewałam się, że więcej tutaj zobaczymy, ale w sumie to interesujące, bo zawsze inaczej to sobie wyobrażałam. Inaczej te pomieszczenia wyglądają w telewizji - przyznała.

Pan Zygmunt z małżonką Wandą przyznał, że od lat mieszka kilka ulic dalej, ale nie miał okazji, żeby obejrzeć Pałac od środka. - Zawsze były tu kolejki, a dziś przyszliśmy z samego rana i nie trzeba było czekać - powiedziała pani Wanda. - Byliśmy już w Pałacu przy okazji uroczystości pogrzebowych prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale dopiero teraz udało nam się skorzystać z możliwości zwiedzania - dodał jej mąż. W zgodnej opinii obojga małżonków najciekawszym punktem wycieczki był widok Okrągłego Stołu.

Pani Wanda podkreśliła, że kiedyś była w Jałcie i zwiedzała pomieszczenia, w których w 1945 obradowali Stalin, Churchill i Roosevelt. - Przecież to byłby wstyd, żeby znać tamte miejsca, a nie odwiedzić siedziby naszego prezydenta - tłumaczyła.

W marcu jeszcze dwie okazje

W marcu Pałac jeszcze dwukrotnie otworzy się na gości. Kolejne okazje nadarzą się w niedziele: 17 i 24 marca.

PAP/bf/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bywalec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2013 10:57 ~Bywalec

  Tak, wstęp jest całkowicie bezpłatny, ale musisz poświęcić jakieś dwie, trzy godziny na odstanie w kolejce. Radzę obserwować, kiedy wypadnie następny ternin zwiedzania - zdaje się, że jeszcze w marcu, i przyjść pod Pałac z odpowiednim wyprzedzeniem. Warto sobie obejrzeć nasz ośrodek władzy od środka.

 • anonim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2013 21:57 ~anonim

  wstęp jest bezpłatny?

 • Protest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2013 19:52 ~Protest

  O powodzeniu tej akcji zwiedzania może świadczyć fakt, że w kolejce do biura przepustek próbował się przylepić " Na waleta " do kolejki jakiś nieduży osobnik. Dawno nie widziałem tak jednomyślnej akcji protestacyjnej. Facecik musiał się wycofać.

 • Stacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2013 17:18 ~Stacz

  Dzielna jest ta para emerytów. Trzeba było przecież stać około dwóch godzin na mrozie, żeby dostać się do pałacu, ale warto było.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »