Informacje

17.09.2015 14:00 sesja rady warszawy

Miliony na szkoły i inwestycje.
Radni poprawili budżet

SERWISY:


Warszawscy radni przyjęli uchwałę zmieniająca Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2015-2042. Przegłosowali też korektę budżetu na rok 2015. Niemal 400 mln zł przeznaczono na wydatki związane z edukacją m.in.: na budowę nowych szkół i przedszkoli. Znalazły się pieniądze również na nowe inwestycje.

Jak informował wcześniej ratusz zmiany w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej wynikają m.in.: "z weryfikacji harmonogramu zadań realizowanych przy udziale środków pochodzących z Unii Europejskiej i środków pochodzących z innych źródeł zagranicznych".

– Podstawą są też wnioski z oceny realizacji budżetu w pierwszym półroczu – mówił na czwartkowej sesji Rady Warszawy Mirosław Czekaj, skarbnik miasta.

Bez głosów "przeciw"

Projekt uchwały korygującej budżet przeszedł stosunkiem głosów 47 za, 0 przeciw, 9 wstrzymujących się. Z kolei za wprowadzeniem zmian w prognozie finansowej zagłosowało 50 radnych, nikt nie był przeciw, sześcioro radnych wstrzymało się od głosy. Tym samym oba projekty zostały uchwalone.

Jak już informowaliśmy pod koniec sierpnia, 366 mln złotych ma zostać przeznaczonych na wydatki związane z edukacją.

To między innymi budowa: szkoły podstawowej i gimnazjum w "Miasteczku Wilanów" (65 mln zł w latach 2016-2019), zespołu szkolno-przedszkolnego oraz gimnazjum przy ul. Dzieci Warszawy w Ursusie (40 mln zł w latach 2015-2018); szkoły podstawowej i gimnazjum w rejonie ul. Lazurowej na Bemowie (35 mln zł w latach 2016-2019); szkoły podstawowej i gimnazjum w rejonie ul. Ruskowy Bród i ul. Verdiego na Białołęce (35 mln zł w latach 2015-2018); szkoły podstawowej i gimnazjum w rejonie ul. Jana Kazimierza na Woli (35 mln zł w latach 2016-2019);  szkoły podstawowej w rejonie ul. Nowaka - Jeziorańskiego  na Pradze Południe (30 mln zł w latach 2016-2019); budowa zespołu szkolno – przedszkolnego na Targówku  (25 mln zł w latach 2016-2019).

"Co z dziećmi z Pragi?"

Choć uchwały zostały przyjęte niemal jednomyślne, to podczas wspólnego omawiania projektów, nie zabrakło dyskusji. Radni Prawa i Sprawiedliwości zwracali uwagę, że takie rozłożenie środków nie jest korzystne dla dzieci z centralnych dzielnic. – Dlaczego nie buduje się szkół na Pradze Północ? Dlatego te dzieci są zawsze poszkodowane. Czy te dzieci są gorsze? – grzmiał radny Zbigniew Cierpisz.

- W dzielnicach centralnych potrzeby edukacyjne są w większym stopniu zaspokojone, niż w tych bardziej peryferyjnych – starał się tłumaczyć Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej.

Do słów radnego Cierpisza odniósł się też wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. - Na Pradze Północ ubyło 10 tysięcy mieszkańców, a sieć placówek edukacyjnych się nie zmieniła, modernizacje też były realizowane. Środki na edukację nie powinny być realizowane proporcjonalnie w każdej dzielnicy, ale tam gdzie są potrzebne teraz – wyjaśniał Olszewski.

Pasy przy Emilii Plater

W zmianach w Wieloletniej Prognozie Finansowej są też nowe inwestycje.

Jak informowaliśmy w środę, miasto chce przeznaczyć 2 mln złotych na budowę przejść dla pieszych przy skrzyżowaniu Emilii Plater i Al. Jerozolimskich. Wątpliwości wzbudziła wielkość kwoty w stosunku do zakresu prac, jakie chce wykonać ratusz.

Władze tłumaczą, że została ona oszacowana w oparciu o koszty podobnych inwestycji, m.in.: budowy przejść przy Złotych Tarasach.

- Należy pamiętać, że wyznaczenie przejść dla pieszych to nie tylko "kubeł farby" – wymaga to m.in. przebudowy sygnalizacji w bardzo newralgicznym miejscu. Inwestycja zakłada zmiany w sygnalizacji - dodatnie nowych słupów i sygnalizacji, zmianę programów i czasów dla poszczególnych grup użytkowników - oraz przebudowę skrzyżowania, choćby dobudowę dojść do przystanków tramwajowych – wyjaśnia w rzmowie z tvnwarszawa.pl Tomasz Kunert z biura prasowego ratusza i zaznacza, że dokładną kwotę inwestycji poznamy dopiero po opracowaniu projektu.

Ścieżka na Puławskiej

W nowej prognozie pojawiają się także m.in.: budowa drogi rowerowej wzdłuż ulicy Puławskiej (ponad 18 mln zł na lata 2016-17), rozbudowa skrzyżowania Grójeckiej, Harfowej i Racławickiej (ponad 4 mln zł na lata 2015-17), przebudowa placu Narutowicza (niemal 25 mln złotych na lata 2015-2018).

Dopisano również ponad 16 milionów złotych na budowę ścieżki rowerowej na moście Łazienkowskim w latach 2015-17.

Nie wszystkim radnym podobają się takie zmiany. – Dalej jesteśmy w lesie z budową kolejnego odcinka bulwarów. Martwi też przeniesienie środków na obwodnicę Śródmieścia na kolejne lata – mówił radny Dariusz Figura, wiceprzewodniczący opozycyjnego klubu Prawo i Sprawiedliwość.

jb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • towgier

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2015 21:51 ~towgier

  a co wy chcecie od pedalarzy jak ich zowiecie przeciez te wydatki sa znikome w skali budzetu co to jest kropla w morzu w porownaniu ze szkolami czy drogami to sa dopiero kobyły czy komunikacja publiczna ile kosztuje o korzystac moze kazdy nawet bezdomny, tam jest duzo dzieci a szkoła nima to nie to co w komunie

 • Aslo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2015 10:56 ~Aslo

  Basia~Basia

  Mieszkam na Białołęce i szlak mnie trafia na tych roszczeniowych rodzicow( szkoły, szkoły, przedszkola!!!) na obcych blachach, bo po co tu płacić podatki? Nie ma innych inwestycji tylko szkoły i szkoły. Dusimy się na tych gó...h ulicach bez chodników, bo tylko szkoły i szkoły no i place zabaw, jakby tu nie mieszkali inni t ylko dzieciaci. O potrzebach innych mieszkańców w ogóle się zapomniało.


  Jeżeli po blachach samochodów oceniasz gdzie kierująca nim osoba płaci podatki to znaczy że sama powinnaś jeszcze wrócić do szkoły. Tam powinni cię że jak się na czymś nie znasz to nie powinnaś się wypowiadać, a na płaceniu podatków z całą pewnością się nie znasz.

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 21:40 ~mmm

  Basia~Basia

  Mieszkam na Białołęce i szlak mnie trafia na tych roszczeniowych rodzicow( szkoły, szkoły, przedszkola!!!) na obcych blachach, bo po co tu płacić podatki? Nie ma innych inwestycji tylko szkoły i szkoły. Dusimy się na tych gó...h ulicach bez chodników, bo tylko szkoły i szkoły no i place zabaw, jakby tu nie mieszkali inni t ylko dzieciaci. O potrzebach innych mieszkańców w ogóle się zapomniało.

  w sumie racja, ale to że ktoś ma obce blachy nie znaczy, że nie płaci tu podatków

 • zbych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 20:30 ~zbych

  lowia~lowia

  miliony na szkoły, a moja 6 letnia córeczka musi chodzić na drugą zmianę, bo nie ma wolnych klas, a wcześniej jest w świetlicy, która nie jest dostosowana dla maluchów, a wszystko dlatego że lewacy musieli postawić na swoim i zabrać dzieciom rok . Najpierw się finansuje szkoły a potem wprowadza reformy. Ale czerwonej burżuazji to nie interesuje, bo stać ich na prywatne placówki oświatowe.


  zawsze możesz zostawic swoja córeczkę w domu na kolejne dwadziecia lat i samemu podjac trudy nauki a nie napier.. na szkołę, przy pierwszej lepszej okazji.

  nikt nie karze ci sie edukować, najlepiej od razu wyjedz do pakiestanu gdzie do edukacji podejscie jest podobne

 • Basia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 19:42 ~Basia

  Mieszkam na Białołęce i szlak mnie trafia na tych roszczeniowych rodzicow( szkoły, szkoły, przedszkola!!!) na obcych blachach, bo po co tu płacić podatki? Nie ma innych inwestycji tylko szkoły i szkoły. Dusimy się na tych gó...h ulicach bez chodników, bo tylko szkoły i szkoły no i place zabaw, jakby tu nie mieszkali inni t ylko dzieciaci. O potrzebach innych mieszkańców w ogóle się zapomniało.

 • sawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 19:13 ~sawa

  Nie cierpię rowerzystów ale chyba bardziej bachorów, bo te są uciążliwe przez cały rok a nie tylko w sezonie, jak rowerzyści. Szkoły na Białołęce, to więcej słojowych uchodźców w stolicy. Płacę niemałe podatki i mówię nie prowincjonalnemu szariatowi w postaci butów i worków ze śmieciami przed drzwiami.

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 17:30 ~Edek

  W jakim niby celu budować NOWE szkoły? Moze tak wystarczy przywrócić do działania te co zostały zlikwidowane.

 • hojo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 16:28 ~hojo

  Płacę podatki w Warszawie, jestem rowerzystką bez dzieci. Nie zgadzam się aby wszystkie moje podatki szły wyłącznie na Twoje dzieci.

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 16:14 ~Gość

  A co ze spalarnią śmieci. Znów obiecanki cacanki radnych i hgw?, a na radiowie jak śmierdziało tak śmierdzi.

 • Niko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 15:55 ~Niko

  Przebudowa pl.Narutowicza za 25 MPLN nie zmniejszy korków w centrum, co mogłaby dać dokończenie obwodnicy centrum, ale to przecież środki na inwestycje na nielubianej przez PO Pradze, bo tam zwyciężył PiS (Trasa Tysiąclecia z roku na rok przesuwana w budżecie)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »