Informacje

22.03.2016 21:20 Stolica wygrała konkurs

Miliony na rewitalizację Pragi

SERWISY:

Warszawa zdobyła dodatkowe 4,2 mln zł na rewitalizację Pragi Północ. Pieniądze pochodzą z konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Brało w nim udział 40 miast. Projekt stołecznego ratusz pt.: "Rewitalizacja – wspólna sprawa" zdobył drugie miejsce.

Konkurs miał na celu wsparcie miast w tworzeniu programów rewitalizacyjnych. Spośród 40 kandydatów Ministerstwo Rozwoju wybrało 20 szczęśliwców, którzy otrzymają wsparcie finansowe.

Warszawa otrzyma najwięcej, bo aż 4,2 mln zł. Stolica zgłosiła projekt o nazwie "Rewitalizacja – wspólna sprawa", który dotyczy Pragi Północ (Starej i Nowej Pragi oraz Szmulek).

– Jego celem jest ożywienie gospodarcze i zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej, tworzenie i wspieranie Lokalnych Systemów Wsparcia dostosowanych do potrzeb rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz organizacja atrakcyjnych przestrzeni publicznych – mówił o projekcie wiceprezydent Michał Olszewski.

Wzrost praskiej przedsiębiorczości

Propozycja zaproponowana przez ratusz zakłada przeprowadzenie analiz i konsultacji społecznych, które zbadają, jak skłonić przedsiębiorców, by prowadzili działalność na Pradze. Władze miasta planują też opracować narzędzia, które pozwolą na uproszczenie procedur najmu lokali użytkowych.

Rozwój przedsiębiorczości to nie jedyny punkt, na którym skupia się ratusz. W ramach programu "Rewitalizacja – wspólna sprawa" miasto chce przeprowadzić badania pod kątem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w szczególności rodzin z małymi dziećmi. Program ma rozstrzygnąć, jak im pomóc.

Rewitalizacja "odmieni Pragę"

Zintegrowany Program Rewitalizacji Pragi to jedna z głównych inwestycji, jakie miasto zamierza przeprowadzić w tej części miasta. Przeznaczono na ten cel łącznie 1, 4 mld zł. Władze Warszawy zapewniają, że zmiany na Pradze znacznie wpłyną na jej rozwój. Planowane są inwestycje w nowe budynki i poprawa stanu technicznego starych kamienic.

– Rewitalizacja to nie tylko odnowienie, ale i zmiana charakteru dzielnicy tak, aby ludzie się tu sprowadzali – mówiła w kwietniu ubiegłego roku Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zaznaczyła, że do rewitalizacji przeznaczonych jest kilkadziesiąt kamienic. Mieszkania w nich będą wynajmowane tak, żeby umożliwić zróżnicowanie społeczne mieszkańców. – Praga cierpi, ponieważ zróżnicowanie ciągle jest za małe – zaznaczyła.

Warszawa chce też zachęcać do odwiedzania prawobrzeżnej części Warszawy przez turystów, inwestując w obiekty takie jak Muzeum Warszawskiej Pragi czy budując nową siedzibę Sinfonii Varsovii.

Czytaj więcej o rewitalizacji Pragi.

kw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • młodyMądry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2016 00:12 ~młodyMądry

  O rewitalizacji mówi się tak wiele i nie chodzi tylko o odnawianie historycznych zabytków ale właśnie poprawienie standardu życia ludzi w określonych rejonach miasta. Każdy chyba wie jak bardzo czekają na ten proces mieszkańcy Pragi i jak ważne by nie trwał on latami tylko został płynnie przeprowadzony jak najszybciej. Od kilku lat na Pradze zmieniło się bardzo wiele i wizualną zmianę widać wszędzie. Teraz trzeba zadbać by mieszkańcy tak dzielnie znoszący remonty i wspomagający proces rozwoju Pragi mieli zapewnione wszystko czego potrzebują.

 • Charlie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2016 16:35 ~Charlie

  Doczekam sie centralnego w mieszkaniu czy nie? Mieszkaniec inzynierskiej.

 • anty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2016 15:51 ~anty

  Po co Pragę rewitalizować? Wyburzyć te slamsy.

 • ann

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2016 15:33 ~ann

  Śmiać mi się chce jak czytam o tym jak przyciągnąć przedsiębiorców.Prowadzę sklep na pradze ponad 10 lat.Czynsze non stop w górę,moloch na molochu.Ludzie tu się nauczyli że zakupy robi się w marketach a nie w małych sklepach bo może sklepikarz za dużo się dorobi.I dlatego mam wywalone,zamykam interes i idę na zasiłek.A inni desperaci niech umaczają kasę.

 • najemca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2016 14:20 ~najemca

  Wynająć lokal użytkowy na Pradze, a to dopiero śmieszne. Przecież to ruiny, za które ZGN chce astronomiczne czynsze. Trzeba zrobić potężny remont i zainwestować w reklamę miejsca. Najpierw straty, a kiedy zacznie iść lepiej - pojawi się "odzyskujący", albo ZGN wezwie na negocjacje czynszowe i wygryzie. Same straty. Wielu już ma takie doświadczenia. Pan Olszewski ostatnio informuje, że " lokali użytkowych sprzedawał nie będzie, albo bardzo malutko i tylko w przetargach". No to dla kogo remontować, rozkręcać interes, ponosić koszty? Dla znajomych królika, którym królik zawsze może wynająć albo sprzedać w przetargu kawał Twojego życia!!! Ludzie, nie dajcie się nabrać. W 1990r tak wynajmowano lokale użytkowe w Śródmieściu. Były w ruinie, zdewastowane, na podłogach PCV, drzwi i okna nie dające się zamknąć. Malaria (drugiego słowa nie napiszę, choć to właśnie dominowało). Setki tysięcy nakładów na remonty, wyposażenie i wystroje. Nigdy ich nie rozliczono, bo miały być rozliczone przy rychłej sprzedaży. Minęło 25 lat. Za to czynsze się podwyższa, bo "to przecież takie piękne lokale". A za czyje one takie piękne?????????????????? Sprzedaż wykluczona na mocy uznaniowego i korupcjogennego prawa miejscowego. Bezprawne, bo niezgodne z konstytucją, dzielenie najemców ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. I to jest sprawiedliwość? Wykorzystano wiarę tych ludzi.Ukradziono ich pomysły i pracowitość. Teraz ZGN poluje, żeby któryś z najemców poddał się i zrezygnował. Znajomi królika czekają na gotowe.

 • stalowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2016 13:53 ~stalowa

  Byle by tylko te tzw. ożywienie gospodarcze i zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej nie oznaczało powstawania kolejnych ALKO 24h i "salonów gier".

 • pracuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2016 13:04 ~pracuś

  ....przeprowadzenie analiz i konsultacji społecznych....
  ....miasto chce przeprowadzić badania pod kątem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym....

  4 miliony na badania i analizy.

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2016 12:23 ~Edek

  jako tako~jako tako

  żadnego zwężenia Targowej nie było - na pewnym odcinku przeniesiono samochody z chodnika (który z definicji ma służyć pieszym) na jezdnię (która z definicji służy pojazdom) - ot taki przebłysk normalności

  nieeeeeee, gdzieżby tam, z 3 pasów zrobili 2 ale żadnego zwężenia nie było.
  Naprawdę, ludzie nie są tak głupi jak w ratuszu (i współpracującej agencji PR) uważacie.

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2016 10:58 ~WAW

  Grochowska, Szaserów i Mińska to nie Praga - tylko Grochów. W artykule mowa jest o dofinansowaniu Pragi (Stara Praga, Nowa Praga oraz Szmulki).

 • you

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2016 10:40 ~you

  mieszkałem na Pradze północ 15 lat i powiem jedno ci ludzie ta mentalność chamstwo i prostactwo nigdy się nie zmieni patologia goni patologie na szczęście już tam nie mieszkam i dobrze mi z tym ....!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »