Informacje

09.04.2015 10:50 dzielnica pochwaliła się wizualkami

Miliony na remont zabytku.
Tak ma się zmienić XIX-wieczny fort

SERWISY:


Dzielnica pochwaliła się wizualizacjami zabytkowego Fortu Włochy - pokazują jak ten historyczny obiekt ma wyglądać po rewitalizacji. – To odpowiedź na pytania mieszkańców w jakim kierunku zmierzają nasze prace – tłumaczą władze dzielnicy. W najbliższym czasie zrekonstruowany ma zostać wał główny fortu, a w fosie powstanie nowa alejka. Prace w Forcie trwają od 2008 roku i na razie nie wiadomo kiedy się zakończą.

- Pokazujemy kierunek, w którym chcemy, by rozwijał się Fort Włochy. Tak, by przywrócić mu jego historyczną formę, a także dostosować go do funkcji rekreacyjno-sportowej. Nie jest to jeszcze ostateczny projekt – tłumaczy Katarzyna Piwkowska z urzędu dzielnicy Włochy.

Do końca 2016 roku urzędnicy mają w planach: rekonstrukcję części placu przed koszarami, remont elewacji  i kazamatów koszar, budowę oświetlenia, rekonstrukcję wału głównego i fosy oraz wykonanie w niej alejki. Dzielnica chce także odbudować ziemne stanowiska artyleryjskie. – Planujemy wykonać ścieżkę historyczno-edukacyjną oraz objąć cały teren monitoringiem – dodaje Piwkowska.

Potrzeba 8 mln złotych

Do tej pory w Forcie udało się między innymi: wybudować boisko sportowe, alejki spacerowe czy zrewaloryzować przejścia podziemne zabytkowej fortyfikacji z zachowaniem oryginalnej rosyjskiej lamperii. – Do tej pory wydaliśmy ponad 3,5 mln złotych – mówi Piwkowska.

By zakończyć całą rewitalizację potrzeba jeszcze około 8 mln złotych. – Część z tej kwoty mamy zagwarantowaną w wieloletnim planie finansowym. Będziemy też starać się także o kolejne  dofinansowanie z Unii Europejskiej – tłumaczy urzędniczka.

Na razie nie wiadomo kiedy zakończą się pracę. – To kwestia pieniędzy. Chcemy skończyć je jak najszybciej – zapewnia Piwkowska.

Miał chronić linie kolejową

Fort Włochy to jeden z fortów "Twierdzy Warszawa". Wybudowano go w latach 80. XIX wieku. Miał służyć osłonie linii kolejowej Warszawsko-Wiedeńskiej oraz podejść obcych wojsk pod miasto od strony zachodniej. Część pofortecznego terenu zajmuje cmentarz.

jb/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 18:25 ~nick

  Grafik płakał jak wizualizował.

 • qqqqq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 16:54 ~qqqqq

  Sam nie wiem, czy bardziej bolą mnie wizualizacje przedstawiające gościa trzymającego za pasek kobietę na wrotkach leżącą na wózku, czy nazywanie ich przez redakcję "wizualkami"...

 • Urb123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 16:23 ~Urb123

  Lepiej będzie jak autor wizualizacji zajmie się czymś innym - beztalencie

 • jagna78

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 15:29 ~jagna78

  jak okropnie ujęci ludzie, jak nie naturalnie !!! co te matki z tymi dziećmi robią

 • der

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 15:14 ~der

  to biale podluzne to groby na pobliskim cmentarzu?

 • MBh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 13:35 ~MBh

  A kiedy miasto sie weźmie za fort śliwickiego na pradze pn? Z drogi nie widać to może zupełnie się rozsypać? Już bezdomni go zasiedlają.Trzeba go ratować!

 • afgdfgdg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 13:32 ~afgdfgdg

  Różowi faceci, fioletowe dzieci... Grafik płakał jak projektował xD

 • iwo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 13:24 ~iwo

  Co na tej wizualizacji robi bląd kobieta z niemowlęciem, bo wygląda przerażająco, jakby jej spadało, od kiedy tak się nosi niemowlę!!! Taka fotosztuczka??!!

 • włoszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 12:34 ~włoszka

  Nie lepiej zbudować coś nowego? Funkcjonalnego i nowoczesnego. Po co ładować pieniądze w odbudowę bezwartościowych staroci. Przecież te forty nie mają żadnej wartości historycznej - już przed wojną je likwidowano. Jest tyle nieodbudowanych, pieknych kamienic.

 • Zbyszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 12:34 ~Zbyszek

  Czy TVN WARSZAWA mógłby się dowiedzieć co władze dzielnicy Włochy zamierzają zrobić z mini torem do skakania na rowerze mieszczącym się w obrębie Fortu Włochy? Czy dzielnica zapewni nowe miejsce na tego typu sport i rekarację dla korzystających z tej formy rozrywki mieszkańców? Czy jak zwykle myśli się tylko i interesach poszczególnej grupy a nie ogółu. Jest to ważna kewstia i miło by było gdyby ktoś się w tej sprawie wypowiedział. Dziękuję i pozdrawiam

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »