Informacje

17.09.2013 21:00 lista zarzutów do marszałka

Miliony na podróże, przerost zatrudnienia. SLD krytykuje Struzika

SERWISY:

Polityczna burza wokół finansów Mazowsza rozpętała się na dobre. We wtorek radni SLD sejmiku Mazowsza zwołali konferencję prasową na której podali przykłady wydawania lekką ręką pieniędzy przez zarząd Mazowsza. - To bizantyjski styl rządzenia – mówi krótko Grzegorz Pietruczuk, przewodniczący klubu radnych SLD w sejmiku.

O katastrofalnej sytuacji finansowej Mazowasza zrobiło sie głośno przy okazji kłopotów z wpłatą tzw. janosikowego. Sojusz Lewicy Demokratycznej ma spore pretensje do marszałka Adama Struzika, według radnych wydaje pieniądze podatników lekką reką. - Przez osiem lat wydano prawie 4 miliony złotych na zagraniczne podróże zarządu Mazowsza miedzy innymi do Brazylii, Korei Południowej czy Kazachstanu. 343 tysiące wydano przez cztery lata na mycie samochodów, a na umowy cywilnoprawne aż 18 mln złotych – wylicza Pietruczuk.

- Samo zatrudnienie wzrosło o 400 procent. W 2001 roku na pensje wydawano 15 mln złotych, a obecnie to 54 mln złotych – wylicza radny.

Jego zdaniem województwu przyda się porządny audyt wykonany przez niezależną firmę. W ocenie SLD do dymisji powinien podać się sam marszałek, a premier powinien wprowadzić do urzędu marszałkowskiego zarząd komisaryczny.

Sami zainteresowani nie pozostają bierni wobec krytyki opozycji.

- Jeśli Pan radny Pietruczuk jest cudotwórcą i jest w stanie załatać dziurę budżetową, to powinien dostać nagrodę nobla w dziedzinie ekonomii – powiedział Marek Miesztalski, skarbnik województwa.

Jak przekonuje nikt nie był w stanie przewidzieć drastycznego spadku dochodów w skali roku. – Spodziewaliśmy się spadków na poziomie pięciu procent, ale nie 30. To całe gadanie opozycji nie ma związku z rzeczywistością i rzetelną analizą. Winy za całą sytuację finansową nie ponosi mityczny marszałek Struzik, tylko zły system za który odpowiada parlament i rząd – wyjaśnia skarbnik.

Mazowsze zapłaci tyle, ile ma

W ten sposób nawiązał do problemu z janosikowym.

Janosikowe to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów. Spośród województw jedynym płatnikiem netto janosikowego jest województwo mazowieckie. W tym roku ma oddać ze swoich dochodów 661 mln zł w miesięcznych ratach w wysokości ok. 55 mln zł. Z powodu niższych od planowanych dochodów (o ok. 350 mln zł), głównie z CIT, województwo mazowieckie nie ma z czego płacić janosikowego. Ostatnie raty daniny samorząd zapłacił z kredytu w wysokości 200 mln zł.

Do 15 września region miał zapłacić kolejne 55 mln złotych. Wpłaci jednak 127 tys. 318 zł 48 gr. - Tyle, ile mamy, zapłacimy - powiedział Adam Struzik, marszałek Mazowsza.

W piątek sejm przyjął ustawę budżetową z poprawką otwierającą Mazowszu drogę do pożyczki z budżetu państwa. Musi ona uzyskać jeszcze akceptację Senatu i prezydenta. Dopiero później samorząd będzie mógł starać się o pożyczkę.

bf//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • XAvery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2013 13:35 ~XAvery

  Jaro~Jaro

  Od dawna wiadomo, że pan Struzik polityk PSL jest największym szkodnikiem Mazowsza i Warszawy bezkarnie działa już kilka lat


  Było wiadomo od bodajże lat 90-tych kiedy to zasłynął z rzeczonego już tutaj bizantyjskiego stylu sprawowania urzędu jako marszałek Senatu RP. Jak widać taki styl nie przeszkadzał nikomu w powoływaniu go na kolejne stanowiska włącznie z marszałkowaniem woj. Mazowieckiemu.
  Jak widać oficjalne i ostentacyjne dojenie koryta jest wciąż wysoko cenione przy obsadzie eksponowanych stanowisk.

 • dajcie_spokoj_z_janosikowym

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2013 13:04 ~dajcie_spo…

  ciekawe KTO Was, nas, wszystkich... będzie utrzymywał jak MAZOWIECKIE będzie bankrutem?

 • Tak pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2013 13:00 ~Tak pytam

  nie moge~nie moge

  przepraszam ale KURA NĘDZA - co jest nie tak z tym krajem, że miernoty mające gdzieś dobro publiczne, oszczędność, racjonalne zarządzanie dostają sie na tak wysokie stanowiska? Co to jest? PRL nigdy się nie skończyl...a gdzie są służby? te wszystkie CBA, UOP, ABW,prokuratura, srura itd. ? Zająć się dziadem i pogonić...towarzysz dyrektor - bareja wiecznie żywy...

  Nikt się dziadem nie zajmie, dopóki parasol ochronny roztaczać będzie nad nim brat - biskup. Rozumiesz teraz ?

 • nie moge

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2013 11:40 ~nie moge

  przepraszam ale KURA NĘDZA - co jest nie tak z tym krajem, że miernoty mające gdzieś dobro publiczne, oszczędność, racjonalne zarządzanie dostają sie na tak wysokie stanowiska? Co to jest? PRL nigdy się nie skończyl...a gdzie są służby? te wszystkie CBA, UOP, ABW,prokuratura, srura itd. ? Zająć się dziadem i pogonić...towarzysz dyrektor - bareja wiecznie żywy...

 • Janicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2013 10:32 ~Janicz

  niech odda pieniądze za Modlin

 • grzybek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2013 10:20 ~grzybek

  e tam tylko tyle na podróże :) - naukowcy z PAN wydają więcej, ale trasy też mają ciekawsze

 • Praga dla prażan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2013 09:25 ~Praga dla prażan

  Swołocz PSL-owska

 • wolny człowiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2013 09:13 ~wolny człowiek

  I po co te nerwy. Będą wybory i znowu tych samych wybierzemy. Tylko tak naprawdę te nieroby sobie skonstruowali ordynacje, że jak byś nie zagłosowal, nawet na ostatnich na listach to i tak do koryta wejdą ci z pierwszych miejsc. System jest zły i właśnie te nieroby go nie zmienią bo podcinać gałąź na której się siedzi? I koło zamknięte.

 • nan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2013 09:03 ~nan

  mazowiecki ELWAR

 • laki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2013 09:02 ~laki

  Skąd mają mieć kasę jak naa podróże wydali , kto to nadzoruje gdzie sejmik województwa ????? przy takim wydawaniu kasy na nic im nie starczy chyba że na wypłaty

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »