Informacje

04.05.2014 07:14 nadal będzie niedostępny na co dzień

Miliony na pałac ze skarbami.
Będzie remont i kamery kinect

SERWISY:


Zabytkowy Pałac Krasińskich czekają prace warte około 13,7 mln zł. Wymienione będą okna, wyremontowana zostanie elewacja, powstaną też multimedialne ściany i kiosk. Wnętrza nadal będą jednak dostępne dla nielicznych.

- Pieniądze dostaliśmy z Funduszy Norweskich, prawie 14 mln zł. Same prace budowlane rozpoczną się najprawdopodobniej za rok. To zależy od rozstrzygnięcia przetargu. Planowana data zakończenia realizacji projektu to 15 kwietnia 2016 roku - mówi Marta Przyszychowska z Biblioteki Narodowej, która zajmuje się promocją tego projektu.

"Zieje wielka pustka"

To ta instytucja zarządza Pałacem Krasińskich (oficjalna nazwa: Pałac Rzeczypospolitej), który jest tak naprawdę magazynem ze skarbami: cennymi starodrukami, oryginalnymi meblami, popiersiami czy urną z prochami książek.

Zaplanowane prace remontowe nie obejmą jednak środka, ale zewnętrzną część pałacu. - Najważniejszą częścią projektu jest wymiana okien, to jest też największy koszt. To są okna drewniane, a ponieważ budynek jest zabytkowy, więc nie możemy wstawić czegokolwiek. Będą robione na zamówienie - wylicza Przyszychowska.

Odnowione zostaną też rzeźby zdobiące górną część pałacu. - Nad tympanonem zieje wielka pustka, brakuje tam rzeźby Marka Waleriusza – nawet wystają druciki po niej. Rzeźba była w tak fatalnym stanie, że musiała zostać zdeponowana w pracowni konserwatorskiej. Groziła zdrowiu przechodniów i budynkowi - przekonuje Przyszychowska.

Archeolodzy przy pałacu

Nie będzie remontowana elewacja od strony placu Krasińskich, bo jest w dobrym stanie. Gorzej jest z pozostałymi. Wyremontowane zostaną elewacje boczne i ta od strony ogrodu, a także wszystkie schody prowadzące do budynku. Dodatkowo te od strony ulicy Długiej zostaną wyposażone w platformę dla osób niepełnosprawnych. Przewidziane są również badania archeologiczne na terenie przylegającym do budynku.

W ramach milionowego dofinansowania powstaną również multimedia. Władze BN chcą kupić osiem ścian video, które umieszczone zostaną w arkadach pałacu od strony placu Krasińskich. - Każda będzie wyposażona w kamery kinect. Pozwalają one przy pomocy ruchu dłońmi przeglądać zawartość ścian - wyjaśnia - tłumaczy specjalistka z Biblioteki Narodowej. - Te ściany będą mogły być demontowane i będą służyły do wystaw w środku budynku – dodaje.

Pozostanie niedostępny

Co na nich będzie? Władze Biblioteki Narodowej przekonują, że będą starały się przedstawić na nich historię pałacu. Dodatkowo przy wejściu od strony ulicy Długiej stanie kiosk multimedialny, z którego dowiemy się o aktualnych wydarzeniach i samym pałacu.

Jednak tak jak i dziś, wnętrza pałacu po remoncie będą nadal na co dzień niedostępne. Jak już pisaliśmy, w pomieszczeniach znajdują się rękopisy i starodruki, które potrzebują specjalnych warunków mikrobiologicznych i konserwatorskich (korzystać z nich naukowcy mogą w wydzielonej czytelni).

Biblioteka Narodowa myśli też o pracach wewnątrz pałacu, które miałyby objąć głównie wymianę instalacji.

POCZYTAJ TEŻ O HISTORII ZABYTKOWEGO PAŁACU. TAK WYGLĄDAJĄ NIEKTÓRE JEGO WNĘTRZA:

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2014 08:32 ~klki

  co ten tusk wyprawia w tym kraju . zrujnuje i doprowadzi do wojny we wszystkim a sam pierwszy ucieknie z kraju . remonty jakie remonty . ? niech sie zajmie głodującym narodem . a nie promowac rostowskiego i wszystkich upadłych ministrów gdzie nikt z nich sie nie dostanie do europarlamentu . np pitera gotson kaminski i wielu innych. naród potrzebuje chleba naród głoduje a tusk wywala miliony na swoje zachcianki.

 • Kruk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2014 21:21 ~Kruk

  A dlaczego nikt nie wspomni o kosztach budowy Muzeum Historii Żydów w Warszawie ?

  Wg Wikipedii :

  "Zakładano, że całość budowy będzie kosztować od 80 do 100 milionów złotych i większość wydatków pokryje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy (40 mln zł), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (40 mln zł) oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny wraz z prywatnymi sponsorami z całego świata (20 mln zł)[1]. W toku przedsięwzięcia koszty gmachu, finansowane ze środków publicznych wzrosły do ok. 200 milionów złotych, natomiast koszty wystawy, finansowane przez darczyńców prywatnych – ok. 120 mln zł[2]. Łączny koszt jego budowy i wyposażenia wyniesie więc ok. 320 mln zł.".

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2014 20:46 ~asd

  Do ~powiekszac: nie wiem czy wiesz (pewnie nie skoro takie głupoty piszesz), że "Starówka" jest to pic na wode fotomontarz idiotycznie odbudowany po wojnie, zamiast skupić się na AUTENTYCZNYCH kamienicach na Pradze. To że UNESCO uważa toto za wartę ochrony podważa autorytet tej instytucji (choś ochroną objęty jest TYLKO układ ulic).
  A ciągłe remontowanie czegokolwiek, w czasach gdy pozwala się na niszczenie autentycznych zabyków jest szczytem głupoty. Skrajnym przykładem jest Elektrociepłowia Powiślie, któtą miasto lekką ręką oddało bandzie cwaniaków, zmiast urządzić tam np. muzeum Kopernika (a nie w tym czymś co jak wrzód wystaje nad Wisłą...)
  ps
  a tak na marginesie, przecież facet chciał "powiększyć" starówkę, ale zaraz na formum go zakrzyczali...

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2014 20:40 ~asd

  Ile razy można remontować ten sam budynek, poprzedni remont był już po wybudowaniu koszmaru architektury zwanym Sądem Najwyższym. Lepiej by asfalt położyli na placu Krasińskich bo nie da się jeździć.
  Bruk to se możecie w swoich wioskach na podjeźdzach układać, a w XXI wieku w mieście powinien być asfalt.

 • Ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2014 16:49 ~Ktoś

  @ Zadra 15:06

  Nie wiem gdzie napisałem coś niezgodnego z prawdą, nie powiedziałem tylko wszystkiego.
  W 2008 rząd przekazał 30 mln, w 2012 4 mln, w 2013 4 mln, w tym roku 6 mln. Wcześniej, w 2004 SLD próbował przekazać 20 mln, nie wyszło, za rządów PiS chciano przekazać 40 mln, jednak sprawa zrobiła się tak śmierdząca że sam zainteresowany nie naciskał.
  Szczodry jest również pan Struzik, corocznie dosypuje po 2 mln, raz sypnął 20 mln. Nie rozdrabniałem się i nie podawałem mniejszych kwot płynących z różnych stron, a to co podałem to kwota na poziomie 70 mln, czyli więcej niż połowa obecnych kosztów budowy.
  Tak więc już wiesz jak wyglądają fakty.

 • zadra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2014 15:06 ~zadra

  @ 13:03 ~Ktoś

  Jak widać, twoja pamięć jest jednak omylna. Przyjrzyjmy się raczej faktom. Oto wypowiedż dla KAI Szymona Chrostowskiego z COP :

  "Poinformował on KAI, że nakład finansowy niezbędny do zakończenia budowy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego wyniesie ok. 31 mln złotych. „W tej kwocie ujęte są koszty budowlane muzeum oraz koszty związane z samą ekspozycją muzealną. W tym roku kwota przyznana z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego to 6 mln złotych” – dodał.

  - Szacujemy natomiast, że koszt budowy samej Świątyni Opatrzności Bożej do stanu otwarcia to ok. 35 mln złotych. Kwota ta w całości będzie pochodzić z wpłat darczyńców - podkreślił Chrostowski. Zapewnił on, że budowa Świątyni Opatrzności Bożej nigdy nie była i nie jest finansowana z budżetu państwa a na stronie internetowej www.centrumopatrznosci.pl znaleźć można materiały informujące o postępach prac inwestycyjnych na terenie Centrum Opatrzności Bożej, wynikające – jak zaznaczył - z przejrzystej polityki informacyjnej.

  Archidiecezja warszawska złożyła wniosek do resortu kultury o dotację w ramach priorytetu: Rozwój infrastruktury i otrzymała 6 milionów złotych na ekspozycję główną Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

  Potwierdził to rzecznik ministerstwa kultury Maciej Babczyński. Dodał, że Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego jest "ważnym elementem polityki kulturalnej państwa w zakresie dziedzictwa narodowego".

 • Ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2014 13:36 ~Ktoś

  klki~klki

  oto polityka tuska . remontami sie nie najemy . miliardy wydadzą a ile z tego ukradną a naród dalej bedzie mieszał z głodu żołądkiem. chociaż niech niesiołowski pokaże gdzie rośnie szczaw. no chyba że nie rośnie bo unas taki klimat.


  Jesteś pewien że to Tusk osobiście zlecił i odpowiada za remont budynku Biblioteki Narodowej ?

 • kok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2014 13:35 ~kok

  HUDA~HUDA

  PARK NAM OGRODZILI !!PO CO ? NIE WIEM ?DRZEWA WYCIELI !!PO CO ?NIE WIEM ! PAŁAC JEST W DOBRYM STANIE ! MONITORING ZAŁOŻA !!PO CO ? ANO !PO TO ZEBY MOŻNA BYŁO DALEJ ZARABIAC ! A PIENIADZE Z PODATNIKA !! POPROSTU KOSZMMAR !

  Odstaw kawę, napij się melisy...

 • Ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2014 13:03 ~Ktoś  Bozena_wych~Bozena_wych

  Jeśliby zamiast na betonowego molocha pod nazwą Świątynia Op. Bożej pieniądze poszły na remont pałacu Krasickich mielibyśmy pięknie w całości odremontowany polski zabytek, Za niegospodarność i rozdawnictwo pieniędzy Watykanowi i lekceważenie odbudowy i remonty dóbr polskich ,Zdrojewski i jego poprzednicy powinni być postawieni przed sądem.
  zadra~zadra

  Pisać tak jak i śpiewać każdy może. Tylko czy aby dobrze i z sensem ? Świątynia Opatrzności Bożej budowana jest ze składek wiernych, czyli z prywatnych pieniędzy. Środki, które przeznaczyło Ministerstwo Kultury przeznaczone są na budowę Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego mieszczącego się w Świątyni OB. Takie same środki z ministerstwa otrzymuje wiele muzeów, jak choćby Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Historii Warszawy itd.

  nie chadzam tam~nie chadzam tam


  Z prywatnych środków? Po części może i tak. Ale sprawdź dokładnie, ile kasy ta budowla dostała z budżetu państwa, budżetu Warszawy, różnych ministerstw. A dopiero później się wypowiadaj. Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Prawda Cię wyzwoli. Mówię Ci to jako katolik.


  O ile mnie pamięć nie myli to kwestia dofinansowania muzeum pojawiła się po tym jak okazało się że samej świątyni budżet państwa nie ma prawa finansować. Faktycznie, tak jak powiedziałeś rząd zawsze był bardzo szczodry. W jednym z konkursów, bo na takiej zasadzie się to odbywa, wniosek kościoła został oceniony na tróję na szynach, jak to się kiedyś mówiło, i załapał się na ostatnie miejsce gwarantujące dofinansowanie. Pomimo tak niskiej oceny wniosku, kościół dostał największą kwotę spośród wszystkich dofinansowanych instytucji.


 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2014 13:01 ~klki

  oto polityka tuska . remontami sie nie najemy . miliardy wydadzą a ile z tego ukradną a naród dalej bedzie mieszał z głodu żołądkiem. chociaż niech niesiołowski pokaże gdzie rośnie szczaw. no chyba że nie rośnie bo unas taki klimat.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »