Informacje

31.05.2016 18:57 pieniądze z UE

Milionowe dofinansowanie na okrojoną przebudowę Marsa

SERWISY:


Blisko 170 milionów złotych dofinansowania ze środków unijnych otrzyma Warszawa na modernizację ul. Marsa z Żołnierską. Ta kwota nie obejmuje estakady, której powstanie blokuje Instytut Prymasowski.

Oficjalne podpisanie umowy na dofinansowanie odbyło się we wtorek o godz. 16. Podpisali ją Przemysław Gorgol, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych i Maciej Fijałkowski, dyrektor biura funduszy europejskich w stołecznym ratuszu.

Na inwestycję przeznaczono 167 milionów z funduszy unijnych. A całkowity koszt (z budową i wykupem działek) to 217 milionów złotych.

Ważna inwestycja

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami, że jest to pierwsza umowa o dofinansowanie w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, która jest podpisywana przez miasto. - Jest ona bardzo ważna, ponieważ dotyczy największego projektu drogowego Warszawy - ocenił.

Zdaniem Olszewskiego, jest to projekt "niezwykle ważny" nie tylko dla mieszkańców stolicy. - On jest ważny również w ruchu ogólnokrajowym z tego względu, że jest to bardzo uczęszczany fragment drogi, prowadzący chociażby w stronę trasy na Białystok - przekonywał wiceprezydent.

Okrojona inwestycja

Modernizacją ciągu Marsa-Żołnierska zajmuje się czeska firma Metrostav. Na razie głównie przygotowuje teren pod prace. Poza jednym wiaduktem, robotnicy postawią dwa wewnętrzne wiadukty ul. Marsa nad torami kolejowymi. Przebudowana będzie też Żołnierska wraz wiaduktami, a na odcinku Żołnierskiej od Strażackiej do granic miasta zlikwidowane zostanie "wąskie gardło" i dobudowana zostanie druga jezdnia. Całość ma być gotowa w 2018 roku.

Inwestycja jest jednak okrojona. Nie powstanie jedna estakada bo miasto nie dogadało się z Instytutem Prymasowskim w sprawie wykupu działki (ul. Marsa 61), na której stać miał jeden z filarów. Siostry, które opiekują się instytutem, zażądały bajońskiej sumy.

Los działki w rękach ministra

Sprawa trafiła więc do ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Mieszkańcy podpisali petycję z prośbą o wypisanie części działki z rejestru zabytków. Minister kultury nie widzi powodów, by wykreślić część terenu przy skrzyżowaniu ulic Marsa i Żołnierskiej na podstawie ustawy o ochronie zabytków. Jednocześnie jednak wszczął postępowanie w tej sprawie na podstawie innego aktu prawnego.

Do Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych wciąż nie dotarła żadna informacja z ostateczną decyzja resortu.

Rusza przebudowa ciągu Marsa - Żołnierska:


ran/kw/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • slawcze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2016 21:37 ~slawcze

  Mateusz~Mateusz

  Słowo daję że jak już ten jeden wiadukt powstanie gdy tylko będę tamtędy przejeżdżał (co najmniej 2 razy dziennie) na znak protestu będę trąbił...

  Ja też. Zacznę od jutra!!!

 • slawcze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2016 21:35 ~slawcze

  Likifider~Likifider

  Do zarządzajacych Instytutem Papieskim: Miejcie litość i sprzedajcie ten kawałek działki za rynkowe pieniądze jakie wam proponuje miasto. Ta inwestycja jest dla całego społeczeństwa, żeby wszystkim żyło się lepiej. Rozumiem że chcecie przy okazji pomnożyć swój majątek ale proszę was o wzięcie pod uwagę także dobra Narodu polskiego a nie tylko swój własny biznes. Będę się za Was modlił, może to cos da?

  Wątpię, widziałeś kiedyś chudego księdza?

 • slawcze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2016 21:16 ~slawcze

  To może inaczej! Dopóki siostrunie nie zachowają się z troską o bliźnich, a nie tylko swoją kieszeń, nie będziemy dawać na tacę. Jak 50 tyś dojeżdżających do Warszawy ze wschodu nie rzuci tej dychy tygodniowo, to księżulkowie będą lżejsi o 0,5 mln co tydzień. Wtedy sami załatwią sprawę z pseudosiostruniami...

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 16:09 ~Wawka

  JMSAA~JMSAA

  Może ktoś powiedzieć po co poszerzać Żołnierską? Nie prościej zakazać ruchu TIRów i nie wycinać hektarów lasu? Ta droga nie jest nikomu potrzbena

  Ciekawe co byś jadł, na czym spał, w czym mieszkał gdyby zakazać ruchu ciężarowego? Na rowerkach się to wszystko przywiezie? Rikszami wywiezie to, co wyprodukują zakłady w Warszawie? Dopóki Warszawa, tak jak wiele małych miast i miasteczek nie doczeka się OBWODNICY z prawdziwego zdarzenia (bo to, co urzędasy nazywają obwodnicą jest tylko WEWNĘTRZNYM RINGIEM)to będzie tam, na Żołnierskiej tłok, jak na każdej wylotówce. Ten węzeł i Żołnierska do Ząbek to przecież przedłużenie Tras Siekierkowskiej i Łazienkowskiej - wylot na Białystok, na Warmię i Mazury oraz na wschodnie Mazowsze i południowe Podlasie.

 • asdfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 15:28 ~asdfg

  No to obstawiamy kiedy nowa szeroka jak morze trasa się zakhorkuje.

 • były katol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 15:13 ~były katol

  a spec ustawa dot. dróg ?
  wywłaszczyć !!!

 • nzczel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 14:25 ~nzczel

  Korek na skręcie z Żołnierskiej na Marsa jest spowodowany idiotycznym wyznaczeniem tylko 1 pasa ruchu dla skrecających w Marsa, gdzie są dwa pasy.
  "Naczelny" od ruchu wypowiedział się że namalowanie dodatkowych strzałek do skrętu w prawo na środkowym pasie Żołnierskiej spowoduje zakorkowanie skrzyżowania.
  Jest to dowód, że pochodzi od innej gałęzi naczelnych.

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 12:25 ~xyz

  klechy żyją średniowieczem , jeszcze by chcieli osiołka osiodłać i ruszyć do Rzymu

 • kwas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 12:23 ~kwas

  A dlaczego ministrowie z poprzedniej opcji politycznej ( obecnie opozycyjnej ) przez 8 lat nie wypisali działki z listy zabytków ???

 • lol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 11:41 ~lol

  o czarna madonno .........

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »