Informacje

05.07.2018 17:19 na orędzie prezydenta

Milion za wynajem namiotu na jeden dzień. Zamówienie Sejmu zniknęło

SERWISY:

Jak wynika z zamówienia opublikowanego we wtorek na stronie Kancelarii Sejmu, za jednodniowy wynajem namiotu wraz z obsługą Kancelaria zapłaci prywatnemu przedsiębiorcy ponad milion złotych brutto. Cel? Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy w ramach planowanego na 13 lipca posiedzenia Zgromadzenia Narodowego z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu. Zamówienie zniknęło już ze strony Kancelarii.

13 lipca w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Zgromadzenie Narodowe dla uczczenia 550-lecia parlamentaryzmu Rzeczypospolitej i 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Zgodnie z postanowieniem wydanym przez marszałka Sejmu, uroczyste posiedzenie rozpocznie się o godzinie 12. Na zamkowym dziedzińcu, przed najwyższymi rangą urzędnikami państwowymi, posłami, senatorami i gośćmi z zagranicy, orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda.

1 056 570 złotych za wynajem namiotu

Na stronie Kancelarii Sejmu można było przeczytać, że udzieliła ona zamówienia na "wynajem obiektu na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie oraz świadczenie usług związanych z organizacją obrad Zgromadzenia Narodowego dnia 13 lipca 2018 roku".

Z dokumentu wynika również, że zamówienie zostało przeprowadzane w trybie wolnej ręki (rozmowy tylko z jednym kontrahentem - red.). Podana w nim cena to 859 000 złotych netto, co daje 1 056 570 złotych brutto za jednodniowy wynajem namiotu.

Umowa została zawarta z Fundacją Ogrody Muzyczne, która pod tą samą nazwą od 30 czerwca bieżącego roku prowadzi na terenie Placu Zamkowego festiwal i umieściła tam namiot.

Informacji o zamówieniu w czwartek przed południem na stronie Kancelarii Sejmu już nie było.

"Walor polityczny i historyczny Zamku Królewskiego jest poza dyskusją"

Do sprawy odniósł się Andrzej Grzegrzółka z Centrum Informacyjnego Sejmu. Według niego "walor polityczny i historyczny Zamku Królewskiego jest poza dyskusją".

- Nie jest tak łatwo przenieść prace polityczne, na co dzień odbywające się w jednym miejscu ugruntowanym wieloletnią tradycją i praktyką, do Zamku Królewskiego. 550-lecie (polskiego parlamentaryzmu - red.) musi mieć swoją oprawę. Zamek Królewski gwarantuje dostojne i właściwe obchody - powiedział.

- To wyjątkowa rocznica, dlatego i obchody są inne. Propozycja, żeby posługiwać się salą posiedzeń, chociażby przez liczbę gości, była niemożliwa do zrealizowania - ocenił Grzegrzółka.

"Sprawa dla CBA"

- To ociera się o surrealizm. To rzecz skandaliczna i symbol totalnego nieposzanowania grosza publicznego przez totalną władzę. Obok stoi Zamek Królewski, w pobliżu są budynki z salami konferencyjnymi, a przede wszystkim Sejm, w którym wielokrotnie odbywały się już Zgromadzenia Narodowe – powiedział "Rzeczpospolitej" poseł PO Krzysztof Brejza.

- Powinna zbadać to prokuratura i CBA – apeluje.

Data nieprzypadkowa

Zgromadzenie Narodowe zbierze się zgodnie z postanowieniem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. W przypadkach określonych w konstytucji, Sejm i Senat, obradując wspólnie pod przewodnictwem marszałka Sejmu lub w jego zastępstwie marszałka Senatu, działają jako Zgromadzenie Narodowe. Zgodnie z konstytucją, prezydent może zwracać się z orędziem do Sejmu, do Senatu lub do Zgromadzenia Narodowego.

Data Zgromadzenia zwołanego na 13 lipca nie jest przypadkowa. 550 lat wcześniej, 13 lipca 1468 roku, odbył się sejmik generalny w Kole. Wydarzenie to stanowiło preludium do zwołania pierwszego w naszej historii dwuizbowego Sejmu walnego w Piotrkowie, 9 października 1468 roku. Uroczyste obchody mają być okazją do podkreślenia długiej tradycji polskiego parlamentu.

Data nieprzypadkowa Zgromadzenie Narodowe zbierze się zgodnie z postanowieniem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. W przypadkach określonych w konstytucji, Sejm i Senat, obradując wspólnie pod przewodnictwem marszałka Sejmu lub w jego zastępstwie marszałka Senatu, działają jako Zgromadzenie Narodowe. Zgodnie z konstytucją, prezydent może zwracać się z orędziem do Sejmu, do Senatu lub do Zgromadzenia Narodowego. Data Zgromadzenia zwołanego na 13 lipca nie jest przypadkowa. 550 lat wcześniej, 13 lipca 1468 roku, odbył się sejmik generalny w Kole. Wydarzenie to stanowiło preludium do zwołania pierwszego w naszej historii dwuizbowego Sejmu walnego w Piotrkowie, 9 października 1468 roku. Uroczyste obchody mają być okazją do podkreślenia długiej tradycji polskiego parlamentu. (http://www.tvn24.pl)

akw/adso

 


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Nicky

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2018 13:57 ~Nicky

  wryyyyy~wryyyyy

  z jednej strony nóż w kieszeni się otwiera, z drugiej mnie cieszy, im więcej takich sytuacji tym więcej ludzi może przejrzy na oczy i zobaczy co się robi z naszych podatków
  , a dzisiaj zapisałem się do lekarza ze skierowaniem na poważne żylaki na wrzesień 2019 roku masakra, może nie dostanę zatoru i dożyję że by głosować przeciwko temu reżimowi

  Masa nie zobaczy, bo jedynie słuszna telewizja, słuszne radio ani słuszna gazeta o tym nie wspomną. Tam tylko mówią o kolejnych +, które wymyślają zw eamach kiełbasy.
  A ogłoszenie wisi w dziale ~"udzielone zamówienia". Kwoty nie poprawili, więc chochlika nie było ...

 • antyPIS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2018 13:31 ~antyPIS

  taaa, PIS pełną gębą ...

 • ojciec rycyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2018 10:51 ~ojciec rycyk

  RealLife~RealLife

  Zniknęło bo może wpadł tam chochlik drukarski do kwoty, ale zamiast to sprawdzić najlepiej robić od razu tanią sensację ot co. Jeżeli to prawda to jest to skandal ale jeżeli jest to tylko błąd to czy TVN przeprosi za kręcenie bezmyślnej taniej sensacji niczym gazetka którą czyta sie w kiblu ?

  Beata za "tapetę" też zapłaciła 167 PLN, a nie 167000. To też była tania sensacja.

 • BrutalLife

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2018 10:13 ~BrutalLife

  RealLife~RealLife

  Zniknęło bo może wpadł tam chochlik drukarski do kwoty, ale zamiast to sprawdzić najlepiej robić od razu tanią sensację ot co. Jeżeli to prawda to jest to skandal ale jeżeli jest to tylko błąd to czy TVN przeprosi za kręcenie bezmyślnej taniej sensacji niczym gazetka którą czyta sie w kiblu ?

  Zapewne chodziło o 856 zł brutto ;-) Tak jak z wizażem baby ze wsi - to nie było 167000 PLN, tylko 167 złotych. Taki przekaz z TVP IS...

 • greed_is_bad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2018 10:11 ~greed_is_bad

  Za PO marnotrawiono nie miliony tylko miliardy ale to lemingom nie przeszkadzało. W POskiej Warszawie nadal setki milionów idą na rowerki które tylko blokują ruch latem a zimą nie są wykorzystywane

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2018 09:16 ~aaaa

  Ogłoszenie dalej jest na stronie sejmu http://orka.sejm.gov.pl/profil_nab.nsf/0/B82BE50D846BA273C12582BF0033F842?OpenDocument

 • RealLife

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2018 07:55 ~RealLife

  Zniknęło bo może wpadł tam chochlik drukarski do kwoty, ale zamiast to sprawdzić najlepiej robić od razu tanią sensację ot co. Jeżeli to prawda to jest to skandal ale jeżeli jest to tylko błąd to czy TVN przeprosi za kręcenie bezmyślnej taniej sensacji niczym gazetka którą czyta sie w kiblu ?

 • beata z worka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2018 07:07 ~beata z worka

  "Wystarczy nie kraść..." "Po prostu nam się należały..." Beata Kłamliwa I - matka księdza - wstyd na całą wieś i okolice. Ale co tam... Ważne, że jest kasa...

 • ALBIN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2018 05:58 ~ALBIN

  A MOZE GLOWNY OGRODNIK Z WIEJSKIEJ CHCE SOBIE ZASIAC MARCHEWKE I PIETRUSZKE W TYM NAMIOCIE ZEBY NIE ZAPOMNIEC UPRAWY NO I W HOLDZIE ZANIESC SWOJEMU PRYNCYPALOWI ??

 • POLOK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2018 05:55 ~POLOK

  PRZECIEZ TO NIE SA PIENIADZE WIEJSKIEJ DURNOTY - TO PIENIADZE NARODU POLSKIEGO WIEC MOZNA NIMI SZASTAC NA LEWO I PRAWO : ROZDAWAC TEPAKOM TORUNSKIM OGLUPIAJACYM NAROD , KOLESIOM JAKO PREMIER CZY INNYM PODAMBONOWYM GLABO-MATOLOM !!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »