Informacje

01.05.2017 08:15 niemcewicz stanie przed urzędem?

Milion na pomnik poety. "Jak to łatwo być rozrzutnym z cudzego"

SERWISY:

Na Ursynowie pojawił się pomysł upamiętnienia pomnikiem patrona dzielnicy - Juliana Ursyna Niemcewicza. Radni są podzieleni: część ma obiekcje, ale są też entuzjaści. - To jest po prostu śmieszne, że dzielnicy nie stać, żeby wybudować pomnik patrona za milion złotych - twierdzi Ewa Cygańska z Naszego Ursynowa.

Pewnie pomysł nie wzbudziłby tylu kontrowersji, gdyby nie fakt, że może kosztować nawet milion złotych, a pieniądze mają pochodzić z budżetu dzielnicy.

"Budowanie tożsamości lokalnej"

- Pomnik naszego patrona, którego nie ma na Ursynowie, powinien naszym zdaniem zaistnieć, gdyż od niego pochodzi nazwa naszej dzielnicy – przekonywała radna z Naszego Ursynowa, które to stowarzyszenie było inicjatorem upamiętnienia Niemcewicza.

- Oszacowaliśmy koszt budowy pomnika na milion złotych, co oczywiście zależałoby od samego projektu, a przede wszystkim materiału, z jakiego byłby wykonany – informowała radna.

Zaznaczała, że lokalizacja pomnika zależy od urbanistów, choć najlepiej, aby stanął w okolicy ursynowskiego ratusza. Projekt miałby zostać wybrany na drodze konkursu, ale na jego autora aktywiści proponują...  artystów z Ursynowa. – W naszej dzielnicy nie brakuje rzeźbiarzy. To byłaby dodatkowa wartość w budowaniu naszej tożsamości lokalnej – twierdziła Cygańska i zachęcała radnych do przegłosowania stosownej uchwały.

Są inne inwestycje

Wtedy głos zabrał burmistrz Ursynowa Robert Kempa (PO). – Sądzimy, że o tym, czy na Ursynowie powinien stanąć pomnik powinni zdecydować mieszkańcy. Radni powinni rozważyć przeprowadzenie konsultacji społecznych – przekonywał.

Burmistrz przypomniał również, że konkurs na wybudowanie pomnika został już przeprowadzony w 2005 roku. Został nawet wybrany projekt. – Przepraszam za ocenienie tego sformułowania, ale gorszące spory między grupą twórców, a radnymi spowodowały, że nigdy ten pomnik nie powstał – przypominał Kempa.

- Drugim aspektem jest aspekt finansowy, rzeczywiście jest tak, że ta kadencja pod kątem budżetu jest najlepsza w historii Ursynowa, co nie znaczy, że budżet jest studnią bez dna, więc ja bym się proponował zastanowić nad tym, czy pieniędzy nie można wydać w inny sposób, na przykład na budowę boisk przy szkole podstawowej przy Cybisa, czy też budowę boisk przy szkole numer 81 – proponował burmistrz Kempa.

"Mnie zatyka, kiedy słyszę"

Z burmistrzem zgadzała się radna niezależna Anna Polarczyk. – Uważam, ze ta uchwała przygotowywana jest w dużym pośpiechu – komentowała. Z kolei Elżbieta Igras przypominała, że podobne stanowisko radni już przegłosowali w 2009 roku.

Na mównicę wróciła pomysłodawczyni Ewa Cygańska. - Szczerze mówiąc mnie zatyka, kiedy słyszę coś podobnego. To jest po prostu śmieszne, że dzielnicy nie stać, żeby wybudować pomnik patrona za milion złotych. Jeżeli państwo zagłosują przeciwko, to pokażą państwo, że się ośmieszacie – stwierdziła radna z Naszego Ursynowa.

- Jak to łatwo być rozrzutnym z cudzego. Teraz kiedy mamy do czynienia z reformą edukacji, musimy wszystkie środków przekazywać na przygotowania się do tej reformy. Milion możemy wydać lepiej – odparowała radna Sylwia Krajewska (PO).

Emocje próbowała studzić przewodnicząca rady Teresa Jurczyńska-Owczarek. – Mamy wielką postać i zastanówmy się, jak mamy tę postać uhonorować. Żebyśmy nie budowali kolejnego monumentu pod którym będziemy tylko wieńce składać - zauważyła.

Tylko po konsultacjach

- Julian Ursyn Niemcewicz był politykiem i rada traktuje ten problem traktuje politycznie. Na pewno mieszkańcy to ocenią – zamknęła dyskusję Cygańska.

I tak pewnie się stanie. Po długiej dyskusji radni uznali bowiem, że kwestia pomnika powinna zostać skonsultowana z ursynowianami. Ale konkretnej uchwały w tej sprawie nie podjęli.

kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • qwerus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2017 07:53 ~qwerus

  Dzielnica niech się zajmie potrzebnymi inwestycjami ! A Pani radna jak tak bardzo pragnie pomnika niech zorganizuje wśród sympatyków tego pomysłu zbiórkę a nie z naszych podatków !

 • pomnik sggw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2017 00:10 ~pomnik sggw

  a na terenie sggw co stoi?

 • seba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2017 23:37 ~seba

  dobrze, że burmistrz jest przytomny i nie zgodził się na takie bzudy

 • renata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2017 23:17 ~renata

  Zamiast pomnika i ja i wszyscy podejrzewam woleliby ODKRYEA PŁYWALNIę, aby moc ochłodzić się latem na świeżym powietrzu, a nie w oparach chloru na małych pływalniach krytych.
  Ja marzę o Aqua Parku na świeżym powietrzu!
  Nie mówiąc o jakiejś fotannie, których na Ursynowie też brak

 • wolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2017 21:25 ~wolak

  Dzielnica,
  ulica,
  skwer,
  pasaż,
  tunel,
  wiadukt,
  ławeczka,
  tablica,
  pomniczek.....

  Budujmy żłobki i przedszkola !

 • Ursynowiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2017 20:31 ~Ursynowiak

  Planowanie pomników jest obecnie bardzo ryzykowne. Bo jak będzie okazały i udany, to mogą mu w dwa dni zmienić głowę i ustawić na Krakowskim nie czekając na własne procedury:-)

 • Julian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2017 20:14 ~Julian

  przecież dawno temu tę wieś, w której mieszkał Niemcewicz, nazwano od jego drugiego imienia Ursynowem, to po co pomnik? a o "trwały ślad obecności w radzie" pani radna powinna się postarać w jakiś inny sposób, może bardziej z korzyścią dla żyjących.

 • ghklkjhgf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2017 15:19 ~ghklkjhgf

  bo to jest nic na taka dzielnice ,

 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2017 10:13 ~Maria

  Rozdawnictwo publicznych pieniędzy na pomniki łatwo przychodzi niektórym,, co to jest wg tej pani milion?

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2017 09:58 ~mieszkaniec

  za taką kasę można zrobić ok.4 przejść dla pieszych z sygnalizacją. przydało by jedno na kłobuckiej 18

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »