Informacje

08.05.2017 21:10 akcja ratusza

Milion drzew w Warszawie.
Pomogą prywatne firmy?

SERWISY:


Stołeczny ratusz zachęca przedsiębiorców i osoby prywatne do zakupu, sadzenia i pielęgnowania drzew. - Warszawiacy będą mogli wpływać na tereny zielone - przekonuje uważa wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

Zarząd Zieleni przygotował program, który ma zaangażować mieszkańców i przedsiębiorców w kreowanie i rozwój miejskiej zieleni.

"Już się do nas zgłaszali"

- Warszawiacy coraz mocniej chcą angażować się w tworzenie i adaptację otaczającej ich przestrzeni. Chcemy dać im tę możliwość. Dzięki współpracy z Zarządem Zieleni będą mogli realnie wpływać na tereny zieleni w pobliżu ich miejsca zamieszkania, pracy czy uczelni. Zieleń to przecież nasze wspólne dobro - przekonywał w poniedziałek na briefingu prasowym Michał Olszewski.

- Zapraszamy do miliona drzew dla Warszawy również przedsiębiorców, którzy już się do nas zgłaszali i zaakcentowali wolę zaangażowania się w nasadzenia drzew na terenie Warszawy - mówił dziennikarzom Olszewski.

Dodał, że - po pierwszych negocjacjach z firmami - wypracowana jest już "pewna" forma umowy, porozumienia, która miasto chce zaoferować wszystkim tym, którzy będą chcieli posadzić w Warszawie drzewa. Jak wyjaśnił, mogą być one sadzone na terenach wskazanych przez miasto bądź na terenach prywatnych. - Zarząd Zieleni będzie pomagał w fachowym, profesjonalnym podejściu do dokonania nasadzeń - dodał.

Sponsor terenu

Dyrektor Zarządu Zieleni Marek Piwowarski, podkreślił, że jego biuro "jako jednostka wiodąca w obszarze zieleni w stolicy, chce działać maksymalnie efektywnie". - Dlatego też będziemy gromadzić wiedzę, diagnozować, a następnie stosować rozwiązania poprawiające zieloną przestrzeń miasta – dodał.

Piwowarski wyjaśnił, że w przypadku, gdy nasadzenia będą dotyczyć wydzielonego obszaru zieleni, po stronie przedsiębiorcy będą wszystkie trzy działania - zakup, posadzenie i pielęgnacja drzew. - W ten sposób stanie się on niejako sponsorem tego terenu - wskazał.

W przypadku obszarów przyulicznych - jak mówił dyrektor Zarządu Zieleni - partnerzy zobowiązani będą do zakupu i posadzenia drzew; pielęgnacją zajmie się miasto. Dla sponsorów indywidualnych, osób prywatnych istnieje możliwość ograniczenia porozumienia do poniesienia przez nie jedynie kosztów zakupu drzewa - powiedział Piwowarski.

- Zachęcamy również, aby mieszkańcy i deweloperzy informowali nas o podejmowanych przez siebie "zielonych inicjatywach" i nasadzeniach. Dla najaktywniejszych Zarząd Zieleni przygotuje specjalne wyróżnienia – zachęcał Piwowarski.

Radny i przewodniczący stołecznej komisji rozwoju gospodarczego Mariusz Frankowski podkreślił, że bardzo liczy na zaangażowanie przedsiębiorców. - Ich partycypacja w tego typu przedsięwzięciach może przynieść jedynie korzyści. Z jednej strony dla samych firmy, które będą miały szansę zbudowania swojego ekologicznego wizerunku, z drugiej dla miasta, które zyska kolejne tereny zielone - ocenił.

Swoje działania Zarząd Zieleni zamierza realizować przez partnerów społecznych – fundacje i stowarzyszenia. Do ich zadań należeć będzie m.in. prowadzenie marketingu bezpośredniego w tym m.in. propagowania idei współpracy z ZZW, prowadzenia działań edukacyjnych, rozpowszechniania informacji o programie, a także pozyskiwania środków finansowych.

Zasadź "Milion drzew" to akcja, w którą Warszawiacy mogą włączyć się także za pomocą aplikacji "Milion drzew". Uruchomiona został 22 marca i od tego czasu za jej pośrednictwem wskazano już miejsca dla nasadzenia niemal 4,1 tys. drzew. Aplikację można pobrać za pośrednictwem Google Play (na systemy Android), a także z App Store (iOS).

ZOBACZ TEŻ PRZYKŁADY WYCINKI DRZEW W STOLICY:

PAP/ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • POLWAR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 17:38 ~POLWAR

  ZNOWU PRZYJDZIE JAKIS NAWIEDZONY IDIOTA I WYTNIE !!

 • Kacha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 10:44 ~Kacha

  sadzić nowe za nasze pieniądze po to żeby HGW z urzędnikami mogła powycinać resztę starych pod potrzeby developerów, zarobic kasę dla siebie i zrzucić winę na Lex Szyszko?

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 09:52 ~Piękny Roman

  Podatki~Podatki

  Stołeczny ratusz zachęca, żeby prywatne osoby i przedsiębiorcy z własnej kieszeni sadzili drzewka na państwowych terenach... idea piękna ale czemu nie możemy tego robić za kasę z podatków!? Łaski HGW nie robi pozwalając nam wydawać pieniądze na co chcemy.

  BO kasa z budżetu poszła na donice w Centrum :D

 • Amadeo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 09:19 ~Amadeo

  Proponuję jeszcze wprowadzić przez "wszechmogący" ratusz powszechny czyn społeczny i będzie już w pełni jak za "starych, dobrych" prlowskich czasów..Najpierw ta pani przez 10 lat swoich rządów wyrżnęła na terenie Warszawy ponad 2 miliony drzew za kolosalne pieniądze a teraz chce za pieniądze mieszkańców sadzić nowe jak miasto zaczęło się dusić od spalin..Co to jest,że władza zawsze stara się robić wrażenie dbałości o społeczeństwo pakując łapę do prywatnych kieszeni? Mało jeszcze okradają nas za pomocą podatków i wszelkiej maści opłat,że nie mogą naprawiać, tego co zdewastowali, za swoją kasę tylko bez przerwy gmerać w prywatnych kieszeniach..?

 • securitate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 08:39 ~securitate

  Milion drzew, a na każdym sójka... ale bedzie alibi

 • Podatki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 08:28 ~Podatki

  Stołeczny ratusz zachęca, żeby prywatne osoby i przedsiębiorcy z własnej kieszeni sadzili drzewka na państwowych terenach... idea piękna ale czemu nie możemy tego robić za kasę z podatków!? Łaski HGW nie robi pozwalając nam wydawać pieniądze na co chcemy.

 • posadzcierozum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 01:19 ~posadzcierozum

  Ile jeszcze miesiecy będę czekać na usunięcie suchych konarów na Woli? ul Szarych Szeregów. Wisi takie 500kilo nad chodnikiem. A u naszych władz kolejna propaganda...

 • Nemo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2017 23:01 ~Nemo

  Ta "akcja" to nic innego jak wynik inicjatywy Rady Osiedla Koszyki w sprawie nasadzeń drzew w rejonie Alej Jerozolimskich przez Wspólnoty Mieszkaniowe. Piwowarski sam cepa by nie wymyślił.

 • dfdfa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2017 22:44 ~dfdfa

  Za kilkaset lat może coś z tego będzie.

 • Maniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2017 21:39 ~Maniek

  Pierwsza rozsądna, moim zdaniem, decyzja platformy od 10 lat? Czy na następną poczekamy kolejne 10 lat?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »