Informacje

21.06.2019 17:08 Opinia dendrologa

"Mieszko jest jak Feniks, odradza się z popiołów"

SERWISY:

 

Mieszko rodzi się jak Feniks z popiołów, przeżywa właśnie drugą młodość, prawdopodobnie przeżyje i pożar – mówi Piotr Tyszko-Chmielowiec dyrektor Instytutu Drzewa z Wrocławia.

600-letni dąb Mieszko I – pomnik przyrody, najstarszy dąb szypułkowy na Mazowszu - zapłonął w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Strażacy szybko ugasili pożar, ale drzewo ucierpiało. Specjaliści mieli zbadać, czy przetrwa.

Prawdopodobnie przeżyje

Jedną z takich opinii przygotował Piotr Tyszko-Chmielowiec, który najstarsze drzewo w Warszawie obserwuje od dawna. Jego zdaniem - z dużym prawdopodobieństwem - Mieszko przeżyje.

-  Oczywiście nie mogę tego zagwarantować, natomiast z oględzin wynika, że uszkodzeniu mogły ulec tylko martwe części drzewa. Jeżeli te żywe zostały uszkodzone, to - mam nadzieję - tylko w sposób marginalny – powiedział.

Piotr Tyszko-Chmielowiec podczas ekspertyzy zajrzał w szczeliny drzewa, gdzie dostrzegł, że pomiędzy między betonową plombą, a żywą tkanką jest spora warstwa martwego drewna, która się nie zapaliła i stanowiła ochronę przed gorącem – zrelacjonował i przypomniał, że najważniejsza dla drzewa jest warstwa tkanki pod korą.

- Czy pożar uszkodził kluczowe dla drzewa tkanki? Jeśli tak, to niewielką część. Jednak wszystko okaże się w następnym roku – powiedział.

Młodzieniaszek

Ponadto – zdaniem dendrologa – Mieszko przeżywa właśnie... drugą młodość.

– Po tym jak ćwierć wieku temu prawie umarł, ze względu na zmianę stosunków wodnych. W pobliżu wybudowano osiedla, kanalizację, które zaburzyły poziom wód powierzchniowych i gruntowych. Mieszko musiał się wtedy na nowo odrodzić – mówi Piotr Tyszko-Chmielowiec.

I tak zrobił, co wynika z tego, jak wyglądają jego gałęzie. Piotr Tyszko-Chmielowiec zbadał jedną z tych, które podczas pożaru obcięli strażacy.

Wnioski? Zapewne dzięki kilku deszczowym latom, drzewo odżyło, i jest obecnie w kondycji zbliżonej do 20-30 letnich drzew.

- To młodzieńczy staruszek, co jest charakterystyczne dla długowiecznych drzew. Jest jak Feniks, który narodził się z popiołów. Można liczyć na to, że zniesie stres, związany z pożarem. Kiedy badałem drzewo podeszła do mnie kobieta: powiedziała, że to drzewo, to kawał jej życia, że często tutaj przychodziła. Ucieszyłem się i pomyślałem, że wciąż tak będzie, bo wierzę, ze drzewo przetrwa – powiedział dendrolog.

kz/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2019 18:09 ~Paweł

  nick~nick

  Jakby nie te podpory sztucznie utrzymujące konary to już by dawno było po tym drzewie. Nie rozumiem tej ingerencji w naturę bo takie sekwoje żyją po kilkaset lat w Stanach bez pomocy człowieka.  Się uczyć to zrozumieć.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2019 17:39 ~nick

  Jakby nie te podpory sztucznie utrzymujące konary to już by dawno było po tym drzewie. Nie rozumiem tej ingerencji w naturę bo takie sekwoje żyją po kilkaset lat w Stanach bez pomocy człowieka.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »