Informacje

06.06.2016 20:00 propozyccje lokalizacji

Mieszkanie plus w Warszawie.
Tu mogą powstać bloki

SERWISY:


Rząd zaprezentował program budowy tanich mieszkań na wynajem z możliwością wykupu Mieszkanie plus. Sprawdziliśmy, gdzie w stolicy mogłyby powstać bloki w ramach rządowego projektu.

W poniedziałek RMF FM podał, że pierwszą możliwą lokalizacją bloków są tereny kolejowe na Woli. Na Odolanach miałoby powstać nawet 30 tys. mieszkań w trzy- i czteropiętrowych blokach bez piwnic z piętrowymi garażami.

O szczegóły zapytaliśmy kolejarzy. Należący do PKP S.A. teren liczy ok. 70 hektarów.

- O tym, które grunty wejdą do programu, zdecyduje finalnie jego operator, czyli Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. Do momentu dokonania wyboru trudno określić, jaka część gruntów kolejowych może wejść do programu - odpowiada Paulina Jankowska, rzeczniczka PKP S.A. - Trwają analizy dotyczące sposobu ich zagospodarowania. Sposób zagospodarowania działki na Odolanach nie jest jak dotąd przesądzony. Rozważane są różne modele inwestycji – dodaje.

Kolejowe, wojskowe, pocztowe

Dlaczego rząd wskazał akurat tereny kolejowe? Według rządowych założeń do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego mają trafić grunty będące należące do Skarbu Państwa, a kolejarze dysponują duża liczba nieruchomości. Podobnie jak Agencja Mienia Wojskowego.

W pierwszej kolejności inwestycje mają być realizowane w miastach o największych i najbardziej płynnych rynkach najmu. Istotna będą skomunikowanie, bliskość miejsc pracy czy ośrodków akademickich.

Jakie tereny spełniają powyższe kryteria? W ostatnim czasie PKP S.A. chciało pozbyć się działek przy ul. Zabranieckiej o powierzchni ponad 12 tys. mkw. oraz przy Pratulińskiej o powierzchni ponad 16 tys. mkw. Obie lokalizacje na Targówku, blisko Dworca Warszawa Wileńska i II linii metra.

Ponadto działka przy Pratulińskiej znajduje się w sąsiedztwie osiedla i objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, co ułatwia przeprowadzenie inwestycji.

Z kolei Poczta Polska od długiego czasu wystawia na sprzedaż działkę przy Chmielnej 75 w ścisłym centrum miasta, doskonale skomunikowaną: w sąsiedztwie Dworca Centralnego, przystanków WKD Ochota, tramwajów i autobusów.

Agencja Mienia Wojskowego dysponuje natomiast prawie półhektarową działką na Białołęce w sąsiedztwie ul. Strumykowej. Czy te tereny znajdą się w puli NFM? Na razie nikt tego nie potwierdza.

Lokalizacje? Najpierw ustawa

Dokładne lokalizacje poznamy nie wcześniej niż pod koniec roku. Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, mieszkania na wynajem finansowane przez Narodowy Fundusz Mieszkaniowy będą powstawać w różnych miejscach.

- Strategie realizacji inwestycji mieszkaniowych w ramach Mieszkania plus będzie można podać po wejściu w życie ustawy o NFM. Przyjęcie przez Radę Ministrów projektu ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym planowane jest w IV kwartale 2016 roku - informuje zespół prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Program Mieszkanie plus ma być powszechny, jednak premier Beata Szydło wskazała, że pierwszeństwo będą miały rodziny wielodzietne. Nabór chętnych miałby się rozpocząć w drugiej połowie przyszłego roku. Same inwestycje ruszyłyby na początku 2018 roku. Czynsze mają wynosić od 10 do 20 zł za metr kwadratowy.


skw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zainteresowana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2017 18:46 ~zainteresowana

  Gdzie złożyć kwestionariusz i skąd go wziąć!

 • miasteczko wawer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2017 13:37 ~miasteczko wawer

  W Wawrze planuje sie budować 1000 nowych mieszkań. MA być piekne nowoczesne osiedle z apartamentami, mieszkania z widokiem na las, dobre polaczenie do centrum, a jednek nie trzeba sie sciskac w samym centrum miasta. Chyba już większość mieszkań z pierwszego etapu zarezerwowane, ale to nie wszystko na pewno :)

 • awa_44

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2016 18:10 ~awa_44

  Ten program jest po prostu głupi:

  1. Koszty:
  Jak można zbudować coś tanio na bardzo drogich gruntach? Mają być piętrowe garaże a bloki 3-4 piętrowe... To bardzo drogie rozwiązanie! Dlaczego deweloperzy budują garaże po blokiem? Bo jest taniej. Błąd logiczny polega na traktowaniu gruntów PKP jako darmowych. Tymczasem są to grunty potencjalnie bardzo drogie. Przecież lepiej takie grunty sprzedać i wybudować 5 razy więcej mieszkań o normalnym standardzie w gorszej lokalizacji. Ktoś tu nie umie liczyć, koszt utraconych korzyści to też koszt. Jeśli autor tego projektu tego nie widzi to jest po prostu idiotą.

  2. Wykluczenie.
  Tworząc np. na Odolanach 30 tys. mieszkań prosimy się o kłopoty w przyszłości. To będzie getto z dużym potencjałem tworzenia się patologii. Jest mnóstwo takich przykładów w innych miastach, więc po co powielać błędy? Ludzi gorzej sytuowanych powinno się integrować z resztą społeczeństwa. Znacznie lepszym pomysłem są więc na pewno dopłaty do normalnych mieszkań, w normalnym standardzie. To minimalizuje poczucie wykluczenia.

  Reasumując jest to kolejny idiotyczny pomysł PISu, nośny hasłowo (więc ludzie bezrefleksyjni będą go popierać), ale po prostu głupi i niebezpieczny w szczegółach.

  Zgadzam się co do zasady, należy ludziom gorzej sytuowanym pomagać. Ale ten sposób jest najgorszy z możliwych - drogi i niebezpieczny.

 • Marian nie słoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2016 22:18 ~Marian nie słoik

  To są programy patologia + !!!. Na Strumykowej (Topolowa ale to ta sama szkoła)i tak jest szkoła z największą ilością klas 1 to jeszcze meneli brakuje.

 • Kolejarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2016 20:59 ~Kolejarz

  Ten program to ogromna ściema. Na dodatek ma się odbyć z pokrzywdzeniem kolejarzy. Kolejarze ministra A. Adamczyka powinni za to "obedrzeć ze skóry" Otóż grunty PKP SA zostaną przekazane aportem do tego Narodowego Funduszu Mieszkaniowego. Nie zostaną zatem sprzedane jak się do tej pory odbywało. A to oznacza, że z kolei do innego funduszu, to jest do Funduszu Własności Pracowniczej PKP nie trafi ani jedna złotówka, ponieważ ten fundusz jest zgodnie z ustawą zasilany środkami ze sprzedaży gruntów!!! FWP PKP dla kolejarzy jest takim ekwiwalentem jaki otrzymwali pracownicy innych przedsiębiorstw w 15% nieodpłatnych akcji ich spółki. Obecne to zadośćuczynienie dla kolejarzy jest na poziomie wartości roweru, pozczas gdy inne grupy otrzymywały je w wartości samochodu lub mieszkania!!!!!

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2016 19:38 ~jar

  Mic24~Mic24

  Dobrze, że PIS robi tyle dla zwykłych ludzi - jednak można. Moim zdaniem czy będzie krzyk szKODników POwców, czy innych lewaków to są to dobre zmiany, może nie dla tych tłustych ale dla ogółu normalnie pracujących ludzi. TAK TRZYMAĆ.

  a sprawdziłeś wyprany móżdżku skąd babochłop zwany premierem weżmie na to kase...NIEEE ale ważne że da a prymitywy łyknął,jak boczuś...na razie od wyborów zadłużyli kraj na 200 miliardów...twoje dzieci tego nie spłacą,SOCJALIZM AZ ŚMIERDZI

 • Mieszkaniec Strumykowej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2016 18:48 ~Mieszkanie…

  Rozumiem, że na Strumykowej to na trawnikach powstaną te domy. Czy może wycinka lasu się szykuje? Dzielnica, która bezmyślnie sprzedaje pod deweloperkę każdy trawnik ale dróg nie buduje ani nie poszerza.

 • kaktus833

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2016 18:37 ~kaktus833

  Precz z komuną!

 • jestem za

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2016 15:33 ~jestem za


  oczekujący~oczekujący

  Spokojnie czekam na program samochód + oraz motocykl +.
  stonka~stonka

  To dość drogie wydatki, ale grill+ albo kulig+ można by zorganizować. Na głowę proponuję czteropak browara, szczeniaczek dla bardziej imprezowych i kilo kiełbasy z mięsem w składzie (na drugim miejscu) uradowało by społeczeństwo niezmiernie! Jeden grill turystyczny na każdy licznik energii elektrycznej.

  I tak samochód lub motocykl tańszy jest od wybudowania mieszkania. Nie trzeba od razu dawać Bentleya, czy HD :)

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2016 14:49 ~sss

  Naiwny pracowity~Naiwny pracowity

  niech państwo spłaca mój kredyt bo Ja przez lata zaciskam pasa, odmawiam sobie różnych rzeczy, a znajomi bez kredytów pozwalają sobie na więcej. Za to że prowadzą sobie wystawny tryb życia bo mieszkają u rodziców i mają 3 dzieci(które rodzice pilnują- szkoda kasy na żłobek, będzie na Egipt) to teraz państwo da im nagrodę!? SKANDAL i SOCJALIZM

  A twoi rodzice za daleko?
  Trzeba było zostać przy mamusi, a nie pchać się do miasta by narzekać na tutejszych.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »