Informacje

17.07.2015 19:40 Precedensowa uchwała

Mieszkanie komunalne po zmarłym partnerze. Sąd uznał prawo geja

SERWISY:

Homoseksualni partnerzy mogą dziedziczyć po sobie prawo do najmu mieszkania - orzekł stołeczny sąd. Jak podała Helsińska Fundacja Praw Człowieka, oznacza to uwzględnienie pozwu mieszkańca Warszawy przeciw miastu. Ratusz czeka teraz na uzasadnienie wyroku.

Adam K. pozwał miasto, bo chciał, by sąd ustalił, że wstąpił on w stosunek najmu po poprzednim lokatorze. Dowodził, że przez dziewięć lat pozostawał z nim w związku partnerskim i dlatego jest osobą, która "pozostawała faktycznie we wspólnym z nim pożyciu". Do sprawy przystąpiła Helsińska Fundacja Praw Człowieka w ramach programu antydyskryminacyjnego.

Na podstawie artykułu Kodeksu cywilnego, który mówi o dziedziczeniu prawa najmu mieszkania, osoby bliskie najemcy, które stale z nim mieszkały, stają się - w chwili jego śmierci - najemcami lokalu. Dotyczy to jednak tylko określonego kręgu osób: małżonka, dzieci najemcy oraz innych osób, wobec których na najemcy ciążył tzw. obowiązek alimentacyjny, np. małoletnich wnuków. W ostatniej kolejności wymieniona jest też "osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą". Problem dotyczy głównie najemców mieszkań komunalnych, ale także mieszkań należących do prywatnych właścicieli.

Precedensowa uchwała

Pełnomocnik miasta, które jest właścicielem mieszkania, argumentował, że artykuł ten jest przepisem szczególnym, wkraczającym w prawa własności właścicieli wynajmowanych mieszkań. Dlatego krąg osób nim objętych ograniczono do tzw. małej rodziny i osób pozostających z najemcą we wspólnym pożyciu. - Chodzi o pożycie takie jak w małżeństwie, a to związek kobiety i mężczyzny - argumentował adwokat.

Stołeczny Sąd Rejonowy początkowo oddalił pozew, uznając, że artykuł w Kodeksie cywilnym nie obejmuje osób będących w nieformalnym związku partnerskim z osobą tej samej płci. Tej pewności nie miał Sąd Okręgowy w Warszawie, do którego K. wniósł apelację, popartą przez HFPC. Sąd Okręgowy zwrócił się do Sądu Najwyższego z pytaniem prawnym, czy faktyczne wspólne pożycie, o jakim mowa w Kodeksie cywilnym, dotyczy także osób pozostających w nieformalnych związkach partnerskich z osobami tej samej płci.

W 2012 r. Sąd Najwyższy orzekł w precedensowej uchwale, że osoba tej samej płci, którą łączyła więź uczuciowa, fizyczna i gospodarcza z osobą mieszkającą w wynajmowanym mieszkaniu, przejmuje po jej śmierci najem mieszkania - tak samo jak konkubina czy żona.

Jak podała w piątek HFPC, teraz Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa uznał, że powód wstąpił w stosunek najmu po zmarłym partnerze homoseksualnym. Sąd nie miał wątpliwości, że przesłanki wstąpienia w stosunek najmu mogą dotyczyć także osób żyjących w związkach jednopłciowych. Wyrok jest nieprawomocny.

"Czekamy na uzasadnienie"

- Czekamy na uzasadnienie pisemne wyroku; po jego analizie podejmiemy decyzję czy składać apelację - poinformowała PAP Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika Urzędu m.st.Warszawy.

- Po ponad dwóch latach od uchwały SN sąd nareszcie ustalił, że między naszym klientem i jego partnerem istniała aż do śmierci więź duchowa, emocjonalna, fizyczna i gospodarcza, a zajmowane mieszkanie stanowiło ich centrum życiowe - skomentowała dr Dorota Pudzianowska, prawniczka HFPC. - To ważny dzień dla naszego klienta i miejmy nadzieję, że zakończy trwający od 2010 r. spór dotyczący tak ważnej dla każdego kwestii, jaką jest mieszkanie - dodała.

Według HFPC w ustnych motywach wyroku sąd podkreślił, że nawet gdyby nie doszło do wydania uchwały przez SN, to i tak - zdaniem sądu - z uwagi na zasadę równości i zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną niedopuszczalne byłoby różnicowanie w tym przypadku sytuacji par hetero- i homoseksualnych.

Polska pod lupą Trybunału

W 2010 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdził jednogłośnie, że Polska naruszyła europejską konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, nie dając możliwości "osobom żyjącym w relacjach homoseksualnych wstąpienia w stosunek najmu lokalu komunalnego po śmierci partnera".

Formalnie uchwała SN w danej sprawie wiąże tylko sąd, który zadał pytanie prawne. Inne sądy mogą ją brać pod uwagę, choć nie mają takiego obowiązku. Tylko bowiem uchwały wpisane przez SN do tzw. księgi zasad prawnych wiążą inne składy SN (tej uchwały nie wpisano do księgi).

PAP/jk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zwykły człowiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2015 10:27 ~zwykły człowiek

  Aż strach czytać nie które komentarze... zacofanie, a przede wszystkim brak wiedzy na tematy związane z orientacją człowieka. Ja nie wiem, ale czy ludzie którzy piszą takie komentarze są na poziomie szkoły podstawowej nauczania początkowego? Ja nie będę tu nikomu nic tłumaczył co i jak, ale te wpisy odwołujące się do homoseksualizmu jako zboczenia, czy też mylenia z pedofilią określę jednym mianem CIEMNOGRÓD i tyle... Do szkoły, luba za książkę poczytać, pomyśleć... Trochę ruszyć mózgiem to dobrze robi. Bo organ nie używany ulega zanikowi co widać niekiedy po wpisach na różnych stronach. Pozdrawiam wszystkich.

 • kaktus553

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2015 09:53 ~kaktus553


  klara~klara

  SKANDAL. Rodzina nie dostanie a zboczeniec dostanie.
  Oto jak walcowa promuje dewiacje i wypaczenia.
  Zdzich~Zdzich


  A kto ci powiedział że to Waltzowa podjęła decyzję a nie sąd.

  A skąd ci przyszło do głowy że homoseksualizm to dewiacja i wypaczenie ?


  Gdyby homoseksualizm był normą to by cię, Zdzichu na świecie nie było

 • jeep

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2015 08:45 ~jeep

  kuku~kuku

  prawo geja hehehe ale to śmiesznie brzmi

  a prawo wesołowskiego wielce chorego to dopiero brzmi śmiesznie!

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2015 08:44 ~jar

  LSBT~LSBT

  Jak mógł być w pożyciu facet z facetem? Przecież to szaleństwo.

  spytaj klecha.

 • kuku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2015 00:52 ~kuku

  prawo geja hehehe ale to śmiesznie brzmi

 • nika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2015 21:16 ~nika

  matthew84~matthew84

  Jest gejem to narobił rabanu i się w urzędach wystraszyli pozwu o dyskryminację. Jakby to była para heteroseksualna to żyjący partner gucio by zdziałał. Tym bardziej, że główny najemca nawet nie może w urzędzie zameldować czasowo osoby, z którą mieszka jeśli oficjalnie nie jest to nikt z rodziny. Precedens? Jaki precedens? U nas nie obowiązuje prawo na zasadach anglosaskich i drugi sędzia w innej sprawie (czyt. związek heteroseksualny) może orzec i najprawdopodobniej orzeknie coś zupełnie innego na niekorzyść osoby, która została sama. Czyli eksmisja na bruk bo mieszkanie zależnie od lokalizacji już czeka na kolejnego biednego posła/radnego/czy inną łajzę z systemu.

  a kolo mnie mieszkała samiutenka babulinka do konca swoich dni. i po śmierci szybko wporwadzila sie wnuczka. to jakim prawem??? pewnie w papierach zameldowanie bylo ale czy to jest normalne i moralne? oni 2 x w miesiacu z walizkami na wakacje, 3 samochody a ja nic z tego bo spłacam kredyt.

  czy to jest normlane???
  a takich przypadków jest pewnie tysiace

 • Zdzich

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2015 20:29 ~Zdzich

  klara~klara

  SKANDAL. Rodzina nie dostanie a zboczeniec dostanie.
  Oto jak walcowa promuje dewiacje i wypaczenia.


  A kto ci powiedział że to Waltzowa podjęła decyzję a nie sąd.

  A skąd ci przyszło do głowy że homoseksualizm to dewiacja i wypaczenie ?

 • LSBT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2015 20:19 ~LSBT

  Jak mógł być w pożyciu facet z facetem? Przecież to szaleństwo.

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2015 17:46 ~waw

  wiosło~wiosło

  Większość „gejów” to zboczeńcy

  Belgijski kardynał Gustaaf Joos oświadczył, że zaledwie pięć do dziesięciu procent „lesbijek i gejów” to faktycznie homoseksualiści, zaś resztę stanowią "zboczeńcy seksualni".

  "Jestem gotów napisać mą własną krwią, że spośród wszystkich tych, którzy mówią o sobie, że są lesbijkami lub gejami, maksymalnie pięć do dziesięciu procent jest faktycznie lesbijkami lub gejami" - powiedział 80-letni kardynał w wywiadzie dla belgijskiego tygodnika "P-Magazine".
  "Cała reszta to po prostu seksualni zboczeńcy" - uzupełnił hierarcha, który biret kardynalski otrzymał w końcu ubiegłego roku.
  "Żądam, żebyście to zanotowali" - upomniał kard. Joos dziennikarzy, którzy prowadzili z nim wywiad. "Nie będę się przejmował, gdyby wszyscy oni przyszli protestować pod moimi drzwiami. Nie otworzę im drzwi" - dodał.

  O słyszałem że to podobnie z księżmi tylko połowa jest z powołania, reszta to zboczeńcy, pedofile, przyszli po szybki zarobek, łatwe życie itp.

 • ggg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2015 17:29 ~ggg  Anty~Anty

  To jest chore!!! Idzmy wreszcie na ulice i skonczmy z tym chorym jewrosystemem zanim bedzie za pozno!!!!
  trex~trex

  na ulice? zastanów się człowieczku ... okrada cię państwo w biały dzień, zarabiasz może marne grosiny, do lekarza dostać się nie można, emerytury może nie doczekasz bo beda takie imponujace, polska ziemie wyprzedaja a ty chcesz na ulice bo gdzies nie na twoich oczach kochalo sie dwoje ludzi? krzywde ci zrobili bezposrednio? pomysl, mam nadzieje ze nie jest za pozno i jeszcze mozg masz
  Mruk~Mruk


  "Kocha"? Co ty bredzisz?!!! Od kiedy grzebanie w tylkach w wykonaniu dwoch typow to milosc?  "Grzebanie" w pochwie to już taki wielki romantyzm i miłość na wieki?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »