Informacje

15.07.2018 17:27 Pomagają młodym bezdomnym

Mieszkania treningowe
zamiast schroniska

SERWISY:

Pracownicy socjalni mówią, że młodych bezdomnych jest coraz więcej. Jedyną alternatywą dla ulicy są schroniska dla bezdomnych, przepełnione starszymi i żyjącymi tak od lat ludźmi. Młodym nie dają przykładu i namiastki domu, która na starcie w dorosłe życie jest niezwykle ważna. Warszawska fundacja "Po drugie" stara się wypełnić lukę w systemie. Jednym z rozwiązań są mieszkania treningowe.

Jednym z podopiecznych fundacji jest Patryk. Ma 21 lat i ostatnich siedem miesięcy spędził na ulicy. Rodzice wyrzucili go z domu. Nie miał pracy i mieszkania. Wpadł w kłopoty. - Wstawałem rano, ogarniałem się wśród bezdomnych. Lataliśmy, kradliśmy, różne takie rzeczy... ciężkie ale były - mówi chłopak.

Dzięki fundacji "Po drugie" dostał tymczasowy dach nad głową - tak zwane mieszkanie treningowe. W takim lokalu mieszkają też od niedawna 23-letnia Ida i 18-letnia Żaneta.

- Mój ojciec był alkoholikiem. Znęcał się nad nami wszystkimi tak to można ująć. W szczególności nad mamą. Mama się załamała - wspomina Ida Smaga. Kobieta zaczęła pić. Kiedy Ida miała 3 lata razem z rodzeństwem trafiła do ośrodka wioski dziecięcej. Rodzice zmarli.

Brak perspektyw i pomocy

W takiej sytuacji jest wielu innych młodych ludzi. Często łączy ich podobna przeszłość.

- Między innymi domy dziecka, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, zakłady poprawcze. Czasem są to też osoby po aresztach śledczych i zakładach karnych. Zawsze bez zaplecza rodzinnego – mówi Agnieszka Sikora z fundacji "Po drugie".

Są to młodzi ludzie, którym brak perspektyw i pomocy. Zwykle trafiają do ośrodków dla bezdomnych. W tym - na warszawskiej Woli - spośród 180 osób, 20 to młodzi ludzie. W takich miejscach podświadomie szukają domu, którego tam nie znajdą.

- Mamy mieszkańców, osoby w wieku 50 lat, które już 20 lat żyją w schroniskach, jeżdżąc po całej Polsce. Jaki to jest przykład dla młodej osoby? - pyta Emilia Wesołowska z warszawskiego Ośrodka dla Bezdomnych Caritas.

Brak systemowych rozwiązań

W Polsce schroniska dla bezdomnych są jedyną alternatywą do ulicy. Fundacja "Po drugie" stara się wypełnić tę lukę w systemie. - My mamy rozwiązania w Polsce dedykowane dla osób dorosłych. Ale ta grupa młodzieży, młodych ludzi jest w naszym systemie pominięta - zaznacza Sikora.

Fundacja przy wsparciu warszawskich władz uruchomiła drugie mieszkanie dla młodych osób, które nie mają dachu nad głową. Pomaga też zapewnić noclegi w hostelach. Ale bezdomni mogą tu liczyć na więcej.

- Kiedy trafiłem do fundacji to pani mi powiedziała, pogratulowała mi, że jestem odważny, bo potrafiłem przyjść i poprosić o pomoc. Dlatego jestem wdzięczny fundacji - podkreśla Patryk.

Pracownicy fundacji mają co robić. Z ich obserwacji wynika, że bezdomnej młodzieży jest coraz więcej. Chociaż oficjalnych szczegółowych statystyk brak. Wiadomo, że wszystkich bezdomnych jest około 33 tysięcy. W samej Warszawie prawie trzy tysiące.

Ida z Żanetą mogą przebywać w mieszkaniu treningowym przez 2 lata. Potem będą musiały się usamodzielnić.

Mieszkania treningowe dla bezdomnej młodzieży działają w Warszawie od 2015 roku. Miasto przeznacza środki na ich dofinansowanie. Jak czytamy na stronie fundacji, do końca 2017 roku skorzystały z nich 54 osoby. Pośród nich, 25 zatrzymało się w mieszkaniach na dłużej (co najmniej trzy miesiące). Ten czas przeznaczony był na naukę, szukanie zatrudnienia i poprawę sytuacji finansowej. Podopieczni fundacji korzystali też z pomocy psychologów, terapeutów uzależnień i doradców zawodowych.

Sylwia Piestrzyńska, Magazyn "Polska i Świat"

kk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2018 19:19 ~wawa

  Napiszcie ile osób wywaliła PO z kamienic.

 • Dziadek Józek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2018 08:59 ~Dziadek Józek

  Mamy takich "lokatorów" w bloku. Tylko, że ekipa jest z domu dziecka i poprawczaków. Nikomu nie życzę takich sąsiadów. Oczywiście nie ma co uogólniać, ale w naszym przypadku to masakra.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »