Informacje

17.11.2017 09:08 W KIERUNKU TERESPOLA

Mieszkańcy zablokują ważną drogę. Będą utrudnienia na A2

SERWISY:

Blokowanie drogi krajowej numer 2 w okolicach Kałuszyna na Mazowszu planują na piątkowe popołudnie mieszkańcy trzech okolicznych gmin. To forma protestu przeciwko budowie linii energetycznej między Warszawą a Siedlcami.

Kierowcy podróżujący w piątek między godz. 14 a 20 trasą A2 w kierunku Terespola będą musieli uzbroić się w cierpliwość. W mazowieckim Kałuszynie protestujący zamierzają przechodzić przez pasy na zjeździe. Z informacji zgłoszonej do burmistrza gminy wynika, że będą dwa miejsca protestu. Pierwsze to zjazd z autostrady A2 w drogę krajową numer 2. Drugie - kilka kilometrów dalej, już za Kałuszynem, na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu DK2 z drogą numer w 697 w kierunku Węgrowa.

Akcja mieszkańców gmin Cegłów, Latowicz i Kałuszyn skierowana jest przeciwko polskiemu operatorowi systemu przesyłu energii - Polskim Sieciom Elektroenergetycznym. Protestujący sprzeciwiają się planom poprowadzenia przez tereny tych gmin linii energetycznej najwyższych napięć. Jak twierdzą, zostały już wyczerpane "wszystkie możliwości pokojowych negocjacji z PSE".

Linia narzucona na siłę

W stanowisku, jakie przekazali PAP, poinformowali, że zostali "postawieni przed faktem dokonanym"; wskazują, że linia najwyższych napięć została narzucona im "na siłę" i że nie było "właściwych" konsultacji społecznych. "Na spotkaniach informacyjnych forsowano tylko jeden wariant przebiegu linii, nie przedstawiając innych wariantów jej przebiegu" - napisali.

Pod adresem inwestora pada też zarzut "rażącej arogancji", która "powoduje coraz większy opór społeczny" oraz "wywieranie presji na mieszkańcach" i "straszenie" ich specustawą przesyłową oraz "zmuszaniem ich do podpisania umowy na poczet budowy linii".

Budowa linii

Uchwalona w 2015 roku specustawa ma pomóc w przyspieszeniu budowy sieci energetycznych o strategicznym znaczeniu. Jej głównym założeniem jest możliwość wywłaszczenia gruntów za odpowiednim odszkodowaniem. Za wywłaszczenie właścicielowi czy użytkownikowi wieczystemu przysługuje odszkodowanie w wysokości uzgodnionej w rokowaniach z wojewodą. Gdy do takiego uzgodnienia nie dojdzie, wysokość odszkodowania ustala - w drodze decyzji - wojewoda.

Zapisy ustawy stanowią też, że decyzja o lokalizacji linii jest w rękach właściwego wojewody i ma być wydana w ciągu miesiąca od złożenia wniosku. W 2017 r. w nowelizacji specustawy dopisano pięć nowych strategicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa projektów.

Jak podkreślają PSE w przesłanym w czwartek oświadczeniu, sporna linia ma szczególe znaczenie dla niezawodnych dostaw energii elektrycznej dla województwa mazowieckiego oraz północnowschodniej Polski. To część kraju, w której jest wyjątkowo wysoka dynamika zapotrzebowania na energię, a która nie ma dostatecznej ilości samodzielnych jednostek wytwórczych. Dlatego - przekonuje operator - trzeba wybudować stabilną sieć, która będzie można przesłać potrzebną energię.

Ogromne znaczenie

- Projekt ten ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w Polsce, szczególnie w świetle rosnącego zapotrzebowania na moc. PSE jako odpowiedzialny inwestor buduje tylko tam, gdzie nowe linie są konieczne, aby zapewnić sprawną i niezawodną pracę infrastruktury przesyłowej, a przede wszystkim utrzymać jej pierścieniowy charakter, który nawet w przypadku wyłączenia czy uszkodzenia jej niektórych elementów w danym regionie kraju sprawia, że energię można dostarczyć z innego kierunku. To właśnie dzięki takiemu układowi sieci najwyższych napięć podczas sierpniowych nawałnic PSE zapewnił możliwość przesyłu energii z pominięciem uszkodzonych odcinków, dzięki czemu Krajowy System Elektroenergetyczny działa bez zakłóceń - przekonuje operator.

PSE zapewniły, że we wszystkich gminach, przez które ma przebiegać linia, odbyły się serie spotkań z samorządami i mieszkańcami, a informacje o nich były ogólnie dostępne. W ich trakcie eksperci PSE starali się wyjaśniać wszelkie obawy i wątpliwości dotyczące oddziaływania linii na środowisko i zdrowie ludzi.

PSE dążą do porozumienia

PSE zwracają uwagę, że obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące ochrony przed oddziaływaniem pól elektromagnetycznych są jednymi z najbardziej rygorystycznych w całej UE.

- Intencją PSE jest wybudowanie linii w oparciu o porozumienia wypracowane w drodze rokowań z każdym właścicielem nieruchomości na jej trasie. PSE dołoży wszelkich starań, aby takie porozumienia osiągnąć. We wrześniu rozpoczęto proces rokowań z właścicielami nieruchomości, który obecnie jest w toku. Proces budowy linii 400 kV przewiduje uzyskanie służebności przesyłu w pasie technologicznym linii (70 m; po 35 m od osi linii). Oznacza to, że do każdego z właścicieli nieruchomości leżącej w pasie technologicznym zgłosi się przedstawiciel inwestora z dokumentami będącymi propozycją porozumienia, w wyniku którego możliwe będzie podpisanie umowy o służebności przesyłu. Ustanowienie służebności przesyłu odbywa się za odpowiednim wynagrodzeniem - zapewniają Sieci.

Zobacz jak wyglądały poprzednie protesty:

PAP/md/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • asa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 10:30 ~asa

  Dla ludzi tak latwo zabierajacych glos i obrazajacych uczestnikow protest: Rozumiem ze nadal ktos wierzy w to ze blokada moze spowodowac blackout Warszawy i ogromne trudnosci dla jej mieszkancow. Jezeli tak, widac ze propaganda dobrze dziala. Zatem aby lepiej zrozumiec problem: 1. prosze sprawdzic dokladny przebieg i przeznaczenie ktore ma byc polaczone z Litwa. 2. Potem warto sprawdzic rachunki za prad i pozycje za tzw przesylowe. 3. Kolejny punkt to sprawdzenie informacji w jaki sposob zmienial sie plan zagospodarowania i w jaki sposob udaje sie omijac newralgiczne punkty w ktorych mieszkaja przedstawiciele wladz otrzymujac za to min honorowe obywatelstwa miast. 4. Haslo 400kv nie jest prawidlowe poniewaz chodzi o 2x40kv czyli nie linie a autostrade energetyczna w niektorych miejscach z dublujacymi sie innymi liniami dajacymi moc ponad 1000kv. 5. Sprawdzenie ze znajomymi pracownikami firm energetycznych ilosci zgonow pracownikow pracujacych na tzw liniach wysokiego napiecia. 6. Udanie sie w poblizu istniejacej linii i sprawdzenie w odleglosci 35m of srodka czyli faktczynie kilka metrow od linii zwisajacego kabla szumu jaki jest wytwarzany 7. Na koniec zapraszam do siebie na lato i rozbicie namiotu w poblizu linii 120 ktore w przeciagu kilku lat maja byc wzmocnione nieaml 10krotnie dzieki planowanemu projektowi i przekazanie mi po tygodniu swoich wrazen.

  Nie warto wierzyc w to co pizza inni. warto sprawdzic samemu

  pozdrawiam

 • anula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2017 06:46 ~anula

  Dalej na wschód będzie gorzej.Tam tylko ciemnota i 500+

 • Kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2017 13:52 ~Kierowca

  Co za banda terrorystów. Odciął bym im prąd skoro nie chcą linii wysokiego napięcia. Dlaczego policja ochrania te protesty zamiast rozganiać tą bandę terrorystów. Ten kto wydał decyzję na ten protest powinien ponieść koszty utrudnień w ruchu.

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2017 13:29 ~waw

  Jestem ciekaw, kogo będą później winić za to, że będą występowały "chwilowe przerwy w dostawie energii".

 • Forehuwejt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2017 12:52 ~Forehuwejt

  Podziwiam, jak jeden człowiek, jakiś lokalny "biznesmę", dał radę przekonać takie stado, żeby w jego imieniu latało gdzieś i robiło z siebie łosiów.

  Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o ...

 • Leon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2017 12:39 ~Leon

  Jasne, wiatraki zł,e linie eneretyczne złe, ludziska w tym karaju poszaleli na dobre i chcą powrotu średniowiecza a znam przypadki jak rodzina katlicka po wykryciu nowotworu u dziecka zamówiła egzorcystę katolickiego a nie zawiozła dziciaka do onkologa!

 • Elektra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2017 11:20 ~Elektra

  O nie podoba się linia wysokiego napięcia, to bardzo proszę wyłączyć prąd w tych gminach. Zawsze tak jest, że jak coś u mnie to nie niech idzie obok a te obok to gdzie? No u sąsiada ale nie u mnie. Mentalność Kalego.

 • z NationalGeographic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2017 11:18 ~z…

  09:16 ~Maria
  Dlaczego linie energetyczne nie można puścić pod ziemią a w razie wichur nie zerwie sieci, dlaczego firmy energetyczne nie inwestują w to a dają kasę na sport, fundacje
  Dokładnej zasady Ci nie podam, ale prawdą jest, że w czasie burzy piorun nigdy nie trafia w linię napowietrzną (czasem w dobrze uziemnione słupy), a w kabel prowadzony pod ziemią celuje jak wściekły, wręcz uwielbia linie podziemne. Aby w nie nie celował, trzeba wykonywać specjalne ekranowania dla takiego kabla, by go ukryć przed piorunami. Robi się to tylko w szczególnych sytuacjach i na krótkich odcinkach

 • KrajRozwoj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2017 11:18 ~KrajRozwoj

  Maria~Maria

  Dlaczego linie energetyczne nie można puścić pod ziemią a w razie wichur nie zerwie sieci, dlaczego firmy energetyczne nie inwestują w to a dają kasę na sport, fundacje


  A słyszałaś kiedyś, żeby te wielkie stalowe maszty połamała wichura??? Bo ja nigdy. To są konstrukcje obliczone na wiatry znacznie przewyższające wiatry spotykane w Polsce - nawet w ostatnich czasach. Kraj się rozwija, a poprzez bałagan przestrzenny w naszym kraju zabudowa jest niestety wszędzie i zawsze coś komuś będzie przeszkadzać. U nas nie ma jak w Niemczech zwartych osiedli i zabudowy. Dlatego ludzi trzeba przesiedlać, żeby taką inwestycję przeprowadzić. Nie ma rady. Nie ma sensu kopać się z bykiem, bo interes państwa jest ważniejszy niż kilka niezadowolonych mieszkańców. Raczej przygotowujcie się mentalnie do przeprowadzki, a nie do protestowania.

 • miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2017 10:00 ~miki

  Maria~Maria

  Dlaczego linie energetyczne nie można puścić pod ziemią a w razie wichur nie zerwie sieci, dlaczego firmy energetyczne nie inwestują w to a dają kasę na sport, fundacje

  Ponieważ przewody musiały by być bardzo grube, i to były by ogromne koszty, w ziemi jest dobre na krótkich odcinkach. Co prawda to jest głębszy temat prawa fizyki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »