Informacje

15.02.2013 16:35 na koszt AGP Metro Polska

Mieszkańcy z Targowej 70 przenoszą się do hotelu

SERWISY:

Konsorcjum budujące II linię metra zapewniło miejsca w hotelu mieszkańcom dwóch lokali z budynku przy ulicy Targowej 70. Ze względu na zły stan mieszkań, nadzór budowlany nakazał ich opuszczenie.

– Mieszkańcy mają zapewnione lokale zamienne o podwyższonym standardzie. Mogą się tam przeprowadzić w każdej chwili – powiedział Mateusz Witczyński, rzecznik prasowy AGP Metro.

AGP Metro Polska w czwartek przekazało nadzorowi budowlanemu własną ekspertyzę wskazującą, że budynek nie stanowi zagrożenia. Wykonawca podziemnej kolejki liczył, że nadzór zmieni swoją decyzję w sprawie opuszczenia lokali. Tak się jednak nie stało.

Wyprowadzą się do hotelu

Łukasz Murawa ze Wspólnoty mieszkaniowej Targowa 70 powiedział, że mieszkańcy zdecydowali się na przeprowadzkę do hotelu. Jak mówił, są to dwie rodziny, w sumie ok. 7-8 osób. Mieszkania, które zajmują ich własnością, dlatego mieszkań zastępczych nie zapewni im miasto.

Za pobyt w hotelu płaci AGP Metro Polska.

Podpiszą porozumienie

W piątek odbyło się spotkanie z udziałem burmistrza dzielnicy Praga Północ Piotra Zalewskiego, rzecznika konsorcjum budującego II linię metra Mateusza Witczyńskiego oraz przedstawicieli wspólnoty mieszkaniowej Targowa 70.

- Do końca miesiąca ma być również spisane porozumienie między lokatorami i metrem. Regulować ma zabezpieczenie kamienicy, harmonogram prac i remont mieszkań i korytarzy – powiedziała w rozmowie z tvnwarszawa.pl Barbara Dżugaj, rzeczniczka prasowa Pragi Północ.

Już wcześniej AGP Metro Polska zapewniało, że za każdym razem, gdy mieszkańcy zgłaszają uszkodzenia, zalecana jest ekspertyza, czy powstały one w związku z budową metra i jeśli uszkodzenia powstały z winy wykonawcy, naprawę szkód pokrywa AGP Metro Polska. Jak zaznaczył Witczyński, ustalenia te zostaną sformalizowane.

Muszą się wyprowadzić

Mieszkańcy ul. Targowej twierdzą, że w związku z budową metra, stan kamienic przy ul. Targowej pogorszył się. Po kontroli wykonanej 31 stycznia powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego nakazał wspólnocie mieszkaniowej Targowa 70 opróżnienie dwóch lokali ze względu na występujące zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Na początku lutego mieszkańcy ul. Targowej na Pradze Północ protestowali przeciw budowie II linii metra na pl. Wileńskim. Według nich konsorcjum budujące podziemną kolej niedostatecznie zabezpieczyło budynki sąsiadujące z budową. Mieszkańcy podkreślali, że szczeliny w mieszkaniach przy ul. Targowej podczas ostatnich kilku miesięcy znacznie się powiększyły.

AGP Metro Polska informuje, że na trasie budowy drugiej linii metra na Pradze znajduje się 180 budynków, które były monitorowane jeszcze przed rozpoczęciem budowy i będą monitorowane w jej trakcie, a także rok po zakończeniu budowy. Według AGP Metro Polska najtrudniejszy odcinek ze względu na stan budynków znajduje się między ul. Targową a ul. Zamoyskiego.

PAP/bf/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Nicklodeon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2013 22:14 ~Nicklodeon

  Hm czytam i czytam i wniosek jeden u większości z was to patologia umysłowa chyba,wracać na wieś i plotkować pod płot a ludzi z Targowej zostawcie w spokoju.
  Nikt z nich nie miał i nie ma ani korzyści z budowy "pięknego" centrum handlowego ani metra.Za to każdy został postawiony przed trudnościami,niedogodnościami i takimi ludźmi jak wy.Uważacie że fajnie jest opuścić dom rodzinny w którym niektórzy mieszkają od kilku pokoleń iw który zainwestowali SWOJE pieniądze i przenieść się do jakiegoś syfiastego hotelu lub innego lokalu zastępczego,i siedzieć tam bo teraz nikt tak naprawdę nie wie co zrobić. Nikt się o to nie prosił.Ale nie ,Polak Polakowi dupę pierwszy musi obsmarować. O jakiej patologii piszesz magu? O mojej rodzinie?O moich znajomych? Zawsze tak z góry osądzasz ludzi? Musisz być niewiarygodnie inteligentny,taki bystrzak z Ciebie ?Musi cię coś bardzo uwierać skoro poprawiasz sobie samopoczucie zakompleksionego typka czyimś nieszczęściem.

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2013 11:34 ~olo

  do myk i jar
  całe gówno wieci , ludzie w tej kaminicy mieszkajacy to była przedwojenna elita,z których jeszczę cześć pozostała , nie takie ciamciaraki jak wy, to chyba wy jesteście to patologią .
  Kamienica ta przetrwała wojnę,która jej nie zniszczyła , a zniszczył ją gronkowiec , nie stosując żadnych zabezpieczeń.
  przed budową tego tam carfura rownież mieszkańcy protestowali, ale pewien radny T. powiedział , że nic się nie da zrobić.
  jest to jedyny relikt , takie gówno w centrum misasta w całej Europie .
  ja niewiele wiecie to nie zabierajcie głosu , idźćie na spacer.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2013 13:07 ~jar

  WISŁA-sęk w tym że większość tych kamienic właśnie nie ma fundamentów....

 • Wisla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2013 11:59 ~Wisla

  Do *mag

  Przecieć akurat w tej kamienicy wszystkie mieszkania są własnościowe. Więc o jakiej patologii mówisz? Czy patologię stać na min 1,5 tys. kredytu miesięcznie przez 30 lat?
  To nie jest wina tych ludzi, że w czasach, gdy kamienica była w całości miasta i nie było mieszkań własnościowych miasto nic nie zrobiło, żeby zainwestować w jej renowację i ochronę przed niszczeniem.
  Po wojnie kamienice były w bardzo dobrym stanie, w większości miały elewację z cegły glazurowanej i wapiennych zdobień. Czy zdajesz sobie sprawę, że to miasto zrywało masowo pod koniec lat 40-tych wszelkie zdobienia z tych kamienic i pokryło to wszystko szarym tynkiem?
  I czy wiesz, że fakt, że nie zostały zburzone i mają głębokie fundamenty sprawia, że są o wiele bezpieczniejsze niż kamienice na Starówce? Przecież one od prawie 150 lat stoją na piaskowcu z wysokim poziomem wody gruntowej i dopóki nie było prób budowy metra, miały się doskonale (nie mówię o elewacji, a o stanie fundamentów)
  Kamienice na Starówce odbudowywano niechlujnie i gdyby tam przeciągnąć metro, wszystkie osiadłyby o kilka metrów, pękając wzdłuż.
  I czy wtedy też mówiłbyś, że wszystko należy przy Zamku królewskim zburzyć i postawić estetyczne budowle? Jeśli tak, chylę czoła przed konsekwencją wypowiedzi.
  A swoją drogą zgadzam się, miasto powinno te kamienice rozebrać i wybudować jeszcze raz, tak jak na Nowym Świecie, tylko fundamenty dostosować do faktu, że kilkanaście metrów obok przebiega metro. Po czym oddać części wykupione wcześniej przez lokatorów, ich właścicielom, a osoby, które mają przydział komunalny przerzucić np, na Bródno lub Targówek, a ich lokale sprzedać.
  W ten sposób miasto odzyskałoby Starą Pragę dla normalnych ludzi

 • myk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2013 11:59 ~myk

  MOL: A dlaczego ci ludzie mieliby dostać nowe mieszkania??????
  Doskonale wiedzieli z czym wiąże się budowa metra. To samo działo się z budynkiem podczas budowy Carrefoura.
  czemu wtedy nikt nie podnosił takiego larum????? Bo bardziej ludziom pasowała galeria handlowa niż smierdzący bazar pod oknami?????
  A teraz widzą mozliwość zarobienia więc robią nagonkę medialną???????
  Szkoda ,że nie myslą o tym,że jak będą chcieli sprzedać mieszkania to ta sprawa bedzie się za nimi ciągnęła ......kto bedzie chciał kupić mieszkania w budynku który się wali????
  Bo nie sądze,żeby metro warszawskie śpieszyło się z kupnem mieszkań......zaraz kolejni amatatorzy okazji by sie pojawili na całej trasie budowy metra........

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2013 19:17 ~jar

  -bormanek-A SKĄD WIESZ ŻE NIE MAM,chodzi mi o pazerność niektórych ludzi,z ruin przenoszą się na nowe mieszkania i narzekaja...

 • bormanek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2013 16:58 ~bormanek

  jar~jar

  MOL-naprawde jesteś molem...ja bym dodał basen,jacyuzzi,ruchomy dach..

  będziesz miał dom, będziesz się wymądrzał mędrku gminny

 • mag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2013 15:59 ~mag

  Dla dobra wszystkich te ruiny przy Targowej winny zostać jak najszybciej wyburzone. Tam czas zatrzymał się na latach 50-tych. Te budynki winny jak najszybciej zniknąć z powierzchni ziemi, a w ich miejsce powinno postawić się nowe, estetyczne budynki, w których mieszkali by normalni ludzie, a nie patologia.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2013 14:30 ~jar

  MOL-naprawde jesteś molem...ja bym dodał basen,jacyuzzi,ruchomy dach..

 • waleuwuadze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2013 20:31 ~waleuwuadze

  Nie chcę nikogo martwić, ale słowo "sprawiedliwe" w tym kraju ma znaczenie tylko w słowniku...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »