Informacje

20.02.2017 20:47 Spotkanie ze stołecznymi politykami PiS

Mieszkańcy wybiorą burmistrzów?
Kaczyński o ustawie warszawskiej

SERWISY:

 

Bezpośrednie wybory burmistrzów i większa niezależność dzielnic – prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiada zmiany w ustroju warszawskim i w ordynacji wyborczej. Planuje też powołanie specjalnej, partyjnej struktury do spraw wyborów samorządowych.

Jarosław Kaczyński - jak poinformowało PiS na Twitterze - podkreślił w trakcie spotkania, że "przed partią cały cykl wyborów, najbliższe będą wybory samorządowe".

Jak mówił, nadszedł czas, w którym PiS zaczyna się do nich przygotowywać. - Musimy być przygotowani do wysiłku i pracy, stąd powołanie nowej struktury - mówił lider PiS cytowany na Twittrze ugrupowania. Dodał, że struktura do spraw wyborów samorządowych będzie składać się z pełnomocników w każdym województwie i okręgu.

Pełnomocnikami zostaną parlamentarzyści, którzy pełnią pierwszą kadencję w Sejmie lub Senacie.

- Bardzo ważną kwestią jest wybór kandydatów, którzy będą nas reprezentować - podkreślił.

Podkreślił też, że zmiana ordynacji wyborczej budzi kontrowersje, szczególnie gdy chodzi o dwukadencyjność (wójtów, burmistrzów i prezydentów miast). Według uczestników spotkania, z którymi rozmawiała PAP, prezes Kaczyński stwierdził, że zmiana nastąpi "niedługo".

Zmiany w ustroju warszawskim

Sporo pytań z sali dotyczyło projektu ustawy metropolitalnej. - Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział, że ustawa ulegnie zmianie. Będzie nowa nazwa, bezpośrednie wybory burmistrzów dzielnic, większa niezależność dzielnic, dotychczasowe zasady wyborów w gminach i wybory na zasadach większościowych do rady metropolii - powiedział PAP warszawski polityk PiS.

Zgodnie z projektem PiS zaprezentowanym pod koniec stycznia, miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Na spotkaniu z prezesem PiS nie pojawiły się konkrety na temat tego, kiedy poprawiony projekt miałby trafić do Sejmu. Podczas spotkania nie było też mowy o kandydacie PiS na prezydenta stolicy.

 

 

Spotkanie z Kaczyńskim odbyło się w siedzibie partii przy Nowogrodzkiej. Wzięli w nim udział m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński (szef warszawskich struktur PiS), a także posłowie Jarosław Krajewski i Paweł Lisiecki.

Oprócz ustawy warszawskiej, prezes Jarosław Kaczyńskim mówił o konieczności zmian w prawie o ochronie środowiska, czyli tzw. "Lex Szyszko".

PAP/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 12:27 ~Xavery

  Bezet~Bezet

  Drugi raz zgadzam się z Jarosławem (pierwszy ws. cofnięcia ustawy Szyszki). Dzielnicom należy przywrócić autonomię, odebraną in przez SLD-PSL 15 lat temu.

  I w takim "rozbiciu dzielnicowym" nie było mowy o żadnym rozwoju miasta jako całości. Takie rozbicie ćwiczył już Bolesław Krzywousty na całym organizmie państwa. Też z marnym skutkiem. Nie warto tworzyć chorych konstrukcji organizacyjnych dla zaspokojenia paranoidalnych ambicji jednego prezesa. Szkopuł tylko w tym, że jego wyznawcy uważają, że jest dokładnie odwrotnie.
  PS. w sprawie "cofnięcia" ustawy Szyszki to trzeba mieć świadomość, że prezes głosował za tą ustawą bez oglądania się na kontrargumenty. Nagle "przejrzał" na oczy? Sam stworzył taki system i sam jest za niego odpowiedzialny.

 • Bezet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 10:35 ~Bezet

  Drugi raz zgadzam się z Jarosławem (pierwszy ws. cofnięcia ustawy Szyszki). Dzielnicom należy przywrócić autonomię, odebraną in przez SLD-PSL 15 lat temu. Do tego bezpośredni wybór burmistrzów, bo to kpina gdy prezydent psztyka się z burmistrzem, który mu się nie spodobał, albo wybieranie burmistrzów przez skorumpowanych (stanowiskami) radnych.

 • renata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 00:14 ~renata

  Chyba ich już oszołomiła władza dokumentnie - co ma PIS do wyborów samorządowych. Szykują znaczy komisarzy którzy będą nadzorowali wybory samorządowe

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »