Informacje

18.05.2016 06:56 ponad stu mieszkańców na sesji

Mieszkańcy ul. Związku Walki Młodych nie chcą dekomunizacji

SERWISY:

Po nerwowych obradach radni Ursynowa przyjęli we wtorek wieczorem stanowisko o wstrzymaniu zmiany nazwy ulicy Związku Walki Młodych. Na sesji pojawiło się ponad stu mieszkańców, którzy dekomunizacji nie chcą, bo stracą czas i pieniądze.

Chodzi o osiedlową uliczkę na ursynowskich Stokłosach. Mieszka przy niej około 3 tysięcy osób. Patronem jest działająca w latach 1943-48, utworzona przez Polską Partię Robotniczą, młodzieżowa organizacja komunistyczna – Związek Walki Młodych.

We wtorek radni Ursynowa, po blisko dwugodzinnej dyskusji, poparli wstrzymanie zmiany nazwy ulicy, czego domagali się mieszkańcy. 17 osób zagłosowało za uchwaleniem stanowiska, 5 osób było przeciw (PiS), a jedna się wstrzymała (Kamil Orzeł).

Pomysł Naszego Ursynowa

Projekt stanowiska przedstawili radni Naszego Ursynowa. - Poprosimy Radę Warszawy o niepodejmowanie żadnych działań zmierzających do zmiany nazwy ulicy Związku Walki Młodych. Nie chodzi nam o kwestię ideologiczne, zależy nam na woli mieszkańców  - tłumaczył Paweł Lenarczyk i powoływał się na głos lokatorów i ankietę przeprowadzoną 12 lat temu.

- Próbę dekomunizowania ulicy podjęto pod koniec lat dziewięćdziesiątych - 7 kwietnia 1997 roku, radni nadali jej imię warszawskiego powstańca, Józefa Andrzeja Szczepańskiego. Tę decyzję cofnął Naczelny Sąd Administracyjny - od 26 lutego 1998 roku ulica ponownie nosi nazwę Związku Walki Młodych - tłumaczy radny.

Przeciwko przyjęciu stanowiska zagłosowali radni z PiS. Ci proponowali zmianę ulicy ze ZWM na ZWZ, czyli Związku Walki Zbrojnej.

O tej pierwszej mówią: - To organizacja, która w Łodzi, w 1945 roku brała udział w tłumieniu zamieszek, gdzie kilka osób zginęło. To była organizacja, która siłą egzekwowała kontyngenty na wsiach. To była organizacja, która brała udział w nagonkach na profesorów akademickich przeciwnych systemowi komunistycznemu. Związek Walki Młodych ma ohydne początki! - przekonywał radny Michał Szpądrowski z Prawa i Sprawiedliwości, ale jego wypowiedź wygwizdali mieszkańcy.

"Rada powinna szanować mieszkańców"

- Już raz Rada Warszawy zmieniła nazwę ulicę, a my walczyliśmy - mówił wiceprezes komitetu obrony ulicy Sławomir Litwin. - Wtedy sąd odrzucił argumenty ideologiczne czy ekonomiczne. Rada Warszawy naruszyła prawo zawarte w europejskiej karcie o samorządzie lokalnym. Polska tą kartę zapisała nie po to, żebyśmy takie przepisy mogli zmieniać - argumentował i przypominał o ogromnych kosztach, które czekają mieszkańców. - Kto będzie za to płacił? - pytał.

Wspierali go inni lokatorzy, którzy przypominali o kosztach, które czekają na właścicieli dużych firm.  - To spotkanie pokazuje wolę mieszkańców, a rada dzielnicy powinna tę wolę uszanować. Przecież ta nasza ulica nikomu nie przeszkadza, nikomu nie szkodzi - kwitował Litwin.

Po stronie mieszkańców stanęli przedstawiciele spółdzielni Stokłosy. - Nie chce wnikać w kwestie ideologiczne - mówił Krzysztof Berliński, prezes SMB Stokłosy i po raz kolejny przypominał wyrok sądu administracyjnego. - Nie chce się odnosić do tego kim był Związek Walki Młodych, ale jeżeli tego wymaga wola mieszkańców, to wymagamy od rady, aby te działania wspierała - apelował.

Zarząd spółdzielni zobowiązał się również do zorganizowania już po raz drugi ankiety w tej sprawie. Przypomnijmy mieszkańcy ZWM za wstrzymaniem zmiany ulicy głosowali w 2004 roku. Wypowiedziało się wtedy 2 087 osób. 71 było za zmianą.

Stanowisko radnych Ursynowa nie jest w żaden sposób wiążące - ostateczną decyzję podejmie rada miasta.

DEKOMUNIZACJA DOTKNIE OK. 30 TYS. MIESZKAŃCÓW:

kz/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Waldek12

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2016 10:15 ~Waldek12

  kolego z ~asdfg
  Komuchu
  ty myslisz, że to tylko jeden dokument? z DO nie ma problemu, weż pod uwagę banki i KRS'y
  i inne urzędy
  jestem mieszkancem ZWM i nie pozwole aby to zmienić

 • Robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2016 18:03 ~Robert

  Powstanie Związku Walki Młodych PPR ogłosiła w lipcu 1943 roku. ZWM, podobnie jak jego późniejszy następca ZMP, był organizacją w pełni realizującą priorytety sowieckiej racji stanu.

 • daro71

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2016 17:57 ~daro71

  Na ZWM mieszkał słynny Jasik, zresztą pełno tam ormowców i tym podobnych to nie ma się co dziwić że nie chcą zmiany.

 • ormo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2016 15:13 ~ormo

  kompromisowiec~kompromisowiec

  Ja bym tablice zostawił w obecnym kształcie ale dopisał w "papierach" że chodzi o Związek Walki Młodych na uchodźstwie. Wilk byłby syty i owca cała. Albo inny przykład "Konstytucji 22 lipca" (czy tez "22 lipca") - wystarczy w opisie znienic że nie chodzi o konstytucje PRL z 1952 r, ale o Konstytucje Księstwa Warszawskiego z 22 lipca 1807 r. Proste - proste.

  I słusznie

 • fghf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2016 13:24 ~fghf

  Związek Walki Młodych (ZWM) – polska [??? - to moje] komunistyczna organizacja młodzieżowa, posiadająca grupy bojowe, utworzona [...] przez byłych członków Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej, OMS „Życie” oraz Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej „Spartakus” z inicjatywy Hanny Szapiro-Sawickiej. ZWM stanowił przybudówkę Polskiej Partii Robotniczej, realizującą priorytety radzieckiej racji stanu – tyle Wikipedia.
  Trzecie i czwarte pokolenie UB zasiedlajace Ursynów kocha swych przodków:)

 • PSTQ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2016 13:18 ~PSTQ

  Powinno się wprowadzić zakaz nazywania ulic nazwiskami, nazwami własnymi. Nic ci się pisze wielką literą. Należy zacząć już dziś, aby oszczędzić problemów w przyszłości.

  Nikt nie będzie walczył o zmianę ulicy Stokrotki na Frezji, nieprawdaż?

  Natomiast zawsze w przyszłości znajdzie się ktoś, komu nie pasuje Stalin, Wojtyła czy ktokolwiek inny.

  A to co już jest?
  Jeśli zmiana, (jeśli mieszkańcy jej chcą) to tylko na neutralne nazwy.

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2016 13:12 ~Marian

  Związek Walki Młodych (ZWM: 1943–1948) oraz jego kontynuacja Związek Młodzieży Polskiej (ZMP: 1948–1957) – stalinowskie organizacje młodzieżowe, przybudówki partii komunistycznej (PPR-PZPR), uczestniczące w budowie systemu terroru komunistycznego w Polsce, biorące czynny udział w prowadzeniu kampanii indoktrynacji młodzieży oraz w stosowaniu politycznych represji w latach 40. i 50.

 • młodzież

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2016 13:09 ~młodzież


  azerty~azerty

  Ulica ZWM nikomu na Ursynowie nie przeszkadza, bo zwykli ludzie zawsze mieli gdzieś komunistyczną propagandę i komunistycznych patronów. I dokładnie w tym samym miejscu mają propagandę oraz patronów nowej władzy. Zwykli ludzie chcą, żeby władza po prostu pozwoliła im spokojnie żyć. Niestety ta nowa, demokratyczna władza od starej władzy ludowej wcale aż tak wiele się pod tym względem nie różni; też ładuje się obywatelom z buciorami do domów :/

  Nie przydacie chwały swoim bohaterom, budując im więcej pomników, ulic i skwerów niż mieli komuniści. Wasi bohaterowie są nam tak samo obojętni jak bohaterowie władzy ludowej, których mimo tych wszystkich pomników i ulic nawet nie znamy. Historii trzeba uczyć w szkołach a nie na ulicach. Jak was drażni ZWM, to postawcie gdzieś na osiedlu tabliczkę, że "ZWM było zbrodniczą, antypolską organizacją komunistyczną i w ogóle wodą na młyn odwetowców". W razie kolejnej zmiany władzy po prostu się ją usunie a zwykli ludzie będą mieć spokój.

  Skipper~Skipper

  Popieram pomysł tabliczki. Może nawet kiedyś, ktoś się pokusi o obiektywny opis tej organizacji?

  ZWM uczestniczył w tworzeniu i utrwalaniu władzy komunistycznej.

 • bobek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2016 13:07 ~bobek

  no i pewnie że o to chodzi?

  Chcesz zmieniać nazwę, proszę bardzo, ale ZAPŁAĆ za to ze swojej kieszeni jeżeli obecna nazwa przeszkadza, ja nie mam zamiaru płacić za TWOJE ideologie.  misespowermisespower

  Zdekomunizować też tych "mieszkańców"
  zenekk~zenekk


  Czyli działać wbrew ludziom? Dobrze się czujesz? Ten kraj jest dla ludzi którzy tu mieszkają a nie dla paru mundrołów, którzy wiedzą lepiej co jest dla wszystkich dobre.
  BDTR~BDTR

  Ale "ludzie którzy tu mieszkają" (czyli na ZWM) nie muszą być specjalnie mądrzy i rozumieć, że należy dekomunizować.
  Podejrzewam że chodzi im jedynie o to by nie musieli wymieniać dokumentów.
  TYLKO JA się liczę, co?

 • asdfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2016 13:02 ~asdfg

  Że też ci ludzie mają czas by iść na sesję rady, a nie chce im się iść do urzędu po wymianę dokumentów.

  I jak tu wierzyć, że to nie komuchy?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »