Informacje

07.03.2012 21:06 "Zachować skwer przy Iwickiej"

Mieszkańcy stają
w obronie skweru

SERWISY:


Mieszkańcy Sielc stają w obronie skweru przy ul. Iwickiej. Nie zgadzają się na sprzedaż i zabudowę części zielonego terenu, bo jak przekonują powinien zmienić się w atrakcyjny zieleniec. W czwartek chcą zanieść petycję w tej sprawie do ratusza.

"Zachować skwer przy Iwickiej" - pod takim hasłem w Internecie mieszkańcy Sielc zorganizowali akcję protestacyjną. "Z najwyższym niepokojem przyjmujemy zapowiedź sprzedaży skweru przy ul. Iwickiej. Część działki, będącej przedmiotem przetargu, to teren zielony, na którym znajdują się kilkudziesięcioletnie drzewa" - piszą w pierwszych zdaniach listu do prezydent miasta.

Pojawi się zabudowa?

Chodzi o teren położony w pomiędzy ulicami Iwicką i Zakrzewską. Lada dzień odbędzie się przetarg ustny na sprzedaż nieruchomości. "Jak można przeczytać w dokumentacji przetargowej nieruchomość znajduje się na terenie oznaczonym M1.20 o przewadze zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej do wysokości 20 metrów. Postawienie budynków 6-piętrowych w samym środku zielonego miejsca między budynkami nie przystaje do okolicznej zabudowy i zaburza architekturę okolicy z lat 50 i wcześniejszych" – przekonują mieszkańcy.

Ich zdaniem skwer powinien się zmienić, ale nadal pozostać terenem zielonym, z którego mogliby korzystać okoliczni mieszkańcy. "W okolicy skweru przy ul. Iwickiej znajduje się miejscowy ośrodek pomocy społecznej, siedzibę ma świetlica środowiskowa. Skwer – miejsce wspólnototwórcze i arena kreatywnych działań społecznych - na pewno byłby niezmiernie przydatny i przyczyniłby się do niwelowania lokalnych problemów społecznych" – piszą protestujący.

Protest w ratuszu

Jak przekonują, korzystać z niego mogłyby też osoby starsze, które zamieszkują okoliczne bloki, a także uczniowie pobliskiej szkoły podstawowej. Przypominają również, że przez działkę przechodzi pieszy ciąg komunikacyjny łączący wschodnią i zachodnią część osiedla. "zabudowa działki uniemożliwiłaby komunikację pieszą przez centralną część Sielc na osi wschód- zachód. Z kolei utworzenie na jej terenie skweru spowodowałoby powstanie atrakcyjnego ciągu spacerowo-pieszego" – twierdzą mieszkańcy.

- Mam obawy, że zanim zostanie uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego dla naszej dzielnicy, miejsc gdzie mógłby powstać skwer nie będzie, bo zostaną zabudowane - mówi mieszkająca w okolicy Maria Halina Burzyńska i przytacza pozytywny przykład pobliskiego skweru Chorwackiego, który niedawno został zrewitalizowany.

Ale na liście protestacyjnym się nie kończy. W czwartek mają zamiar pójść z zebranymi podpisami do ratusza i przekonywać urzędników do rezygnacji z przetargu. – Prawdopodobnie w godzinach popołudniowych udamy się do urzędu miasta. Jeszcze w środę będziemy podliczali ilość głosów, jakie udało nam się zdobyć – zapowiada Sławomir Szczerkowski, jeden z organizatorów akcji protestacyjnej.

Cenna nieruchomość

Urzędnicy jednak większych nadziei im nie pozostawiają. – Ta nieruchomość jest dosyć cenna i znajduje się w planie sprzedaży na ten rok. Decyzja o sprzedaży została podjęta m.in. ze względów ekonomicznych – tłumaczy Dagmara Strzelczyk z biura prasowego ratusza. I zaznacza, że jak na razie żadne protesty w tej sprawie do ratusza nie dotarły.

ZOBACZ PETYCJĘ W OBRONIE SKWERUran/bako/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • opozycja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2012 04:21 ~opozycja

  typowa ubecka metoda doprowadzania nieruchomości do stanu nieprzydatności aby udowadniać konieczność sprzedarzy przez podatnych na korupcję urzędników- koryto i konfitury.

  Powoływanie się na fakt zmizerowania i zanidbania, to typowa sztuczka przekręciarzy od nieruchomości - ależ to j est mafaia, ja piernicze

 • SEKAN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2012 15:19 ~SEKAN

  MIESZKAM PRZY SAMYM SKWERKU I FAKTYCZNIE PRZYDAŁOBY SIE COS Z NIM ZROBIĆ ABY MOŻNA BYŁO KORZYSTAC A NIE OMIJAĆ GÓWNA PO PIESKACH KTÓRE SA TU WYPORWADZANE CHYBA Z CAŁEGO DOLNEGO MOKOTOWA,NIEKTÓRE PRZYJEŻDŻAJĄ TU NAWET SAMOCHODAMI!dO TEJ PORY NIKT NIE KWAPIŁ SIE ABY COS Z TYM SKWERKIEM ZROBIĆ TO CO SIE NAGLE STAŁO?OGÓLNIE TO TYLKO TU PIJĄ WÓDKĘ I SRAJA POD DRZEWA POSADZONE TU 3 LATA TEMU.FAKTEM JEST ŻE TU NIKT W NIC NIE INWESTUJE A NASZE KAMIENICE SIE SYPIĄ I GNIJA OD PLEŚNI.PRZECIEŻ PŁACE CZYNSZE ITP,DLACZEGO WIEC NIC SIĘ Z TYM NIE ROBI?OLAĆ SKWEREK,MAM TU ŁAZIENKI I DUŻY ŁADNY PARK ZA KOŚCIOŁEM GDZIE I TAK DRECHY BIEGAJĄ Z AMSTAFAMI BEZ SMYCZY A POLICJA BOI SIE TAM IŚĆ!

 • adam_sielce

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2012 11:20 ~adam_sielce

  Jest zrewitalizowany Park Sielecki , jest Park Promenada , jest skwerek przy Stępińskiej , ładny z ławkami i klombami ,Morskie Oko , są wreszcie Łazienki Królewskie . Zieleni w tej okolicy jest aż nadto , ale mieszkańcom chodzi o zachowanie wygodnej toalety dla piesków ,której nie trzeba sprzątać, no bo zasadniczo w Łazienkach srać psem nie wolno , a w Parku Promenada i Morskim Oku ściga Straż Miejska i trzeba kupki zabierać do torebek a nasza polska mentalność nie pozwala sprzątać kup.
  Zabudować to miejsce , z zachowaniem w miarę możliwości starodrzewu.

 • Belzebub z Sielc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2012 23:32 ~Belzebub z Sielc

  Ładny budynek w tym miejscu sie przyda.Park łazienkowski jest blisko i jest gdzie spacerować. Niestety, chodniki i jezdnie (SZCZEGÓLNIE ULICY IWICKIEJ) to po prostu skandal!!! I tu trzeba pisać petycję do włądz, żeby za pobierane podatki coś robiła. Chodniki i jezdnia IWICKIEJ do natychmiastowej naprawy!

 • lysy30

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2012 18:45 ~lysy30

  Przeciez w okolicy jest tyle zieleni, skwerów i parków do pospacerowania. Ludzie walczący o to klepisko boją się jedynie o to, że nie będą mieli miejsca na sikania i kupkanie ich kochanych piesków. Większośc ludzi traktuje skwery, parki a nawet przydrożne trawniki czy inne pasy zieleni jak latrynę dla piesków, a nawet po sobie nie sprzątają, tylko mają pretensje że ratusz zabudowywuje im kolejny placyk z trawą. Zabudować częśc tego klepiska, a z reszty zrobić skwerek z prawdziwego zdarzenia...

  Dla niewtajemniczonych mieszkańców Iwickiej, rzut beretem macie Park Łazienkowski, no ale tam zakaz wejsćia z pieskiem... jak mi przykro.

 • Mieszkanka Sielec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2012 16:26 ~Mieszkanka Sielec

  :56 ~Jola TOS


  To jest działka, która należy do miasta. Jesli mieszkancy chcom, zeby mogli z niej społem korzystać, to niech po prostu ją kupiom! Proste jak budowa lubelskiego cepa! To jest miasto stołeczne Wawa, a nie jakies za pszeproszeniem Sie(d)lce! Mamy kryzys i budowa zawsze orzywia gospodarkę. Ale ci mieszkancy widzom tylko czubek wlasnej czupryny. Wieje mi z tamtąd moherowym nieświeżym skwaśniałym oddechem!"

  Sfrustrowana Dziewczynko!
  Od ciebie śmierdzi chamstwem, idź do domku i naucz się kultury A najlepiej to się nie wypowiadaj jak nie masz pojęcia o lokalnych problemach. Sielce- część Czerniakowa- jest tu wiele starych kamienic, też przedwojennych, o ktore trzeba dbać a nie zabudowywać by pękały fundamenty, a za kilka lat wyburzyć ponieważ stanowią zagrożenie. A skwerkiem chodzę codziennie, na bus do pracy, uczelnie, do marketów na Czerskiej. To jest dla Sielczan potrzebne miejsce!! • Wawa27

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2012 15:39 ~Wawa27

  maja 10 minut drogi do Łazienek i Morskiego Oka ale bzdury gadają :P

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2012 15:09 ~xyz

  Emerytka~Emerytka

  Ciekawe dlaczego mieszkańcy nic nie robili ze skwerem, nie wnosili żadnych petycji o zrewitalizowanie go, gdy przez tyle lat zapuszczony i zapomniany służy mieszkającym tam licznie dresiarzom, pijaczkom i innej patologii społecznej.
  Często wracam tamtędy wieczorem to aż strach bierze. Ostatnio po 21.00 jakaś pijana menelica wymiotowała pod drzewem. Rzeczywiście sielanka na Sielcach.


  Sielce to jedna z bardziej zaniedbanych dzielnic. Miasto nie inwestuje tam żadnych pieniędzy. Mieszkańcy działają coraz aktywniej, ale pieniądze z ich podatków są wydawane gdzie indziej.

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2012 15:08 ~xyz

  albert~albert

  Ten skwer to kupa psich kup , potłuczonych butelek ,okropne błoto , a wieczorkiem krzyki żulerii , strach tamtędy przechodzić. Dlaczego mieszkańcy nic nie zrobili aby pojawiły się tam ławki latarnie kosze na śmieci , trawnik ? . A teraz protest. Drugi skwer jest niedaleko przed szpitalem a to należy zabudować choćby dla bezpieczeństwa.


  Może by zrobili, gdyby nie to, że płacą podatki, które idą na to, byś mógł wygodnie wozić tyłek szeroką drogą...

 • Jola TOS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2012 14:56 ~Jola TOS

  To jest działka, która należy do miasta. Jesli mieszkancy chcom, zeby mogli z niej społem korzystać, to niech po prostu ją kupiom! Proste jak budowa lubelskiego cepa! To jest miasto stołeczne Wawa, a nie jakies za pszeproszeniem Sie(d)lce! Mamy kryzys i budowa zawsze orzywia gospodarkę. Ale ci mieszkancy widzom tylko czubek wlasnej czupryny. Wieje mi z tamtąd moherowym nieświeżym skwaśniałym oddechem!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »