Informacje

14.01.2019 16:14 protest w centrum

Mieszkańcy przeciw obwodnicy
na nasypie. "Wesoła walczy o tunel"

SERWISY:


Mieszkańcy Wesołej i Sulejówka protestują przeciwko obwodnicy na nasypie przez środek dzielnicy. Chcą anulowania decyzji środowiskowej dla wskazanego wariantu. Tym razem zebrali się przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości na Nowogrodzkiej. Potem ruszyli w kierunku ronda Dmowskiego.

- Zebrani na Nowogrodzkiej przynieśli ze sobą transparenty z napisami "Getto Wesoła", "Wesoła walczy o tunel", "Prezesie Kaczyński ratuj Wesołą!". Ich zgromadzenie rozpoczęło się minutą ciszy w związku ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - relacjonuje Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl.

I dodaje, że mimo tragicznej informacji, która po południu dotarła z Gdańska, protestujący postanowili kontynuować zgromadzenie. W planach przemówienia i złożenie pisma w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości. - Około godziny 16 rozpocznie się przemarsz. Uczestnicy protestu pójdą ulicą Raszyńską w kierunku placu Zawiszy. Stamtąd przejdą Alejami Jerozolimskimi do ronda Dmowskiego. W tym czasie zablokowane będą dwa pasy jezdni w kierunku centrum - ostrzega nasz reporter.

Od godziny 15 zablokowany jest też przejazd Nowogrodzką w kierunku ulicy Raszyńskiej. Zgromadzenie zabezpiecza policja.

- Protestujący ruszyli w kierunku ronda Dmowskiego - poinformował Tomasz Zieliński z tvnwarszawa.pl chwilę po godzinie 16. Zaznaczył też, że choć kolumna marszu zajmuje tylko dwa z trzech pasów ruchu, policja całkowicie wstrzymała ruch na południowej jezdni Alej Jerozolimskich. - Obok uczestników nie przejeżdżają żadne samochody - dodaje nasz reporter.

Kontrowersyjna decyzja środowiskowa

Protestujących oburzyła decyzja środowiskowa wydana pod koniec grudnia przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku. Zezwala ona by Wschodnia Obwodnica Warszawy przebiegała przez centrum Wesołej - przy urzędzie gminy, przedszkolach i szkołach.

"Ta decyzja jest niezgodna z wolą samorządu, wolą mieszkańców i zgromadzoną przez stronę społeczną wiedzą na ten temat" - podkreślają przedstawiciele stowarzyszenia Sąsiedzi dla Wesołej. I zaznaczają, że z analiz współpracujących z nimi biegłych akustyków wynika, że w tym wariancie normy hałasu będą znacznie przekraczane. Na tyle, że nie da się zniwelować tego ekranami akustycznymi.

Ich zdaniem inwestor nie wziął też pod uwagę rozbudowy linii kolejowej Warszawa-Terespol, która będzie sąsiadowała ze wskazanym wariantem. Ich bliskość spowodowałaby kumulację hałasu.

Żądają jej anulowania

Protestujący zebrali się przed siedzibą partii rządzącej, ponieważ domagają się, by decyzja wydana przez białostocki RDOŚ została anulowana i przekazana do rozpatrzenia do innej jednostki. "Dyrektor RDOŚ Białystok był powołany przez mieszkańca Wesołej, byłego ministra środowiska Jana Szyszkę, który ma prywatny interes w przesunięciu przebiegu. Ten, na który została wydana decyzja jest kilometr dalej od jego domu" - twierdzą organizatorzy protestu.

Warto przypomnieć, że sprawa obwodnicy trafiła do Białegostoku, ponieważ w dyrektor RDOŚ w Warszawie jest mieszkańcem Wesołej.

Stowarzyszenie chce zwrócić uwagę Prawa i Sprawiedliwości na problem, ponieważ obawia się, że jego odwołanie od decyzji RDOŚ nie zostanie potraktowane obiektywnie. "Będzie ono rozpatrywane dyrektorów Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, którzy są nominatami ministra Szyszki" - zaznaczają protestujący.

Po latach zmienili koncepcję

Temat S17 w Wesołej ciągnie się od co najmniej 20 lat. Według pierwszej koncepcji trasa miała przebiegać przez południową część dzielnicy, z dala od jej centrum, częściowo w tunelu (wariant czerwony). Taki projekt w 2007 roku dostał nawet decyzję środowiskową wydaną przez Grażynę Gęsicką - ówczesną minister rozwoju regionalnego w rządzie PiS. Później decyzja została unieważniona.


Wariant przebiegający przez centrum Wesołej (zielony) forsuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Powodem jest m.in. to, że zmieniły się kryteria oceny lokalizacji. Początkowo najważniejszy przy wyborze był wpływ drogi na środowisko, a więc również jakość życia mieszkańców. Stanowił 3/4 całej oceny. W 2015 roku waga tego aspektu została jednak zrównana z pozostałymi kryteriami. Teraz na decyzję drogowców środowisko wpływa w 1/3. Liczy się dokładnie tak samo, jak kryteria techniczne i ekonomiczne.

Mieszkańcy Wesołej i Sulejówka dążą do powrotu do wariantu czerwonego. Ich zdaniem jest one lepszy nie tylko dla środowiska, ale i dla komfortu ich życia. Przypominają, że przed laty ludzie kupowali działki z dala od trasy planowanej w tunelu i płacili więcej, żeby nie mieszkać przy obwodnicy.

"Nie zgadzamy się z decyzją, która zamieni naszą dzielnicę w getto. Grozę budzi fakt, że żaden z organów nie czuje się odpowiedzialny za przekroczenia norm. Urzędnicy forsują drogę kosztem zdrowia mieszkańców z pełną świadomością, że opierają się na nieaktualnych danych" - zaznaczają członkowie stowarzyszenia.

kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zoska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2019 21:13 ~Zoska

  Protesty przeciw wariantowi zielonemu - bo niknie szansa na gigantyczny zarobek paru osób. Tych, co za grosze wykupiły grunty pod wariantem czerwonym, aby zarobić miliony na wykupie pod obwodnicę. Autochtoni wiedzą, kto to (geodeci też :)
  Brak jak najszybszej budowy to ekologiczna destrukcja Wesołej - bez obwodnicy cały ruch ze wschodu będzie jeździł ulicami dzielnicy

 • mama z wesołej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2019 09:00 ~mama z wesołej


  orzelek~orzelek

  To jest najlepszy wariant i powinien być budowany od 10 lat. Mamy to zamieszanie dzięki rodzinie Szyszek, która zakorzeniła się w UD Wesoła.
  Wierzbno~Wierzbno  To nie jest najlepszy wariant. Wesoła ma takie same prawa jak Ursynów  Tak się składa, że to jest najlepszy wariant. Na waszym miejscu walczyłabym, żeby pobiegł w tunelu a nie o zmianę trasy.

 • mieszkanka Wesołej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2019 08:58 ~mieszkanka…

  Ludzie przecież las milowy, który jest na mapie to zwykłe krzaki, dlaczego nie wnioskujecie o tunel w tym miejscu tylko dla swojej wygody chcecie wrzucić obwodnicę innym pod okna i wyciąć hektary Parku Krajobrazowego. Jako mieszkanka Wesołej popieram nawet w 200% wybrany wariant.

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2019 08:44 ~Gość


  realista~realista

  Ten protest to absurd. Nigdzie w Warszawie obwodnica nie miała tak bezkolizyjnego przebiegu. Zero wyburzeń, szeroki pas 350 metrów lichego lasku zarezerwowanego pod drogę na gruntach państwowych. Nic tylko budować, bo za chwilę dofinansowanie z Unii przepadnie. A może o to chodzi protestującym?
  toja~toja

  A gdzie tak dokładnie zarezerwowany, bo pod przebieg czerwony rzeczywiście zarezerwowany był w planie zagospodarowania woj. mazowieckiego, studium rozwoju, planach lokalnych...

  Proszę sobie spojrzeć na mapy GDDKiA

 • Mariola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2019 08:43 ~Mariola


  anonim~anonim

  Nie wypowiadajcie się za wszystkich mieszkańców wesołej bo tak się składa, że większość chce budowy obwodnicy w tym wariancie. Wiedzieliście gdzie się budujecie, wszystko było do wglądu w urzędzie.
  ziutam~ziutam

  Tak były do wglądu przez dziesiątki lat widzieliśmy wariant czerwony - który zmieniono nagle.
  Mieszkam w innej części tej inwestycji. Podzielono nam miejscowość na pół i nie zrobiono żadnego przejścia i przejazdu w centrum zabudowy. Jak plany nam pokazano było za późno - przedstawiciel GDDKiA chciał pochwalić się , że były konsultacje i to my jesteśmy winni bo nie zgłosiliśmy problemu - ale nie znalazł informacji - bo KONSULTACJI - NIE BYŁO. Teraz jest pozamiatane. Też powinniśmy wyjść na ulicę i protestować. Tak się u nas buduje. Bez udziału zwykłych LUDZI.
  Przepraszam od kiedy to Wesoła leży po jednej stronie traktu brzeskiego bo na podział na pół to jakoś mi to nie wygląda i tak się składa, że w wesołej mieszkam od ponad 20-tu lat i znam o dziwo oba warianty. Niebywałe, prawda? Chcemy budowy tego wariantu gdyż jest najmniej szkodliwy i nie chcemy żeby grupka osób decydowała za wszystkich mieszkańców Wesołej.

 • Tede

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2019 08:39 ~Tede

  jjj~jjj

  Kolego/koleżanko
  mój ojciec na Włochy na wczasy jeździł a mieszkał na Złotej
  Ja mieszkałem na Jelonkach i pamiętam na Lazurowej pole kapusty a było to z 20 lat temu
  Nie wiem czy coś ci mówi taki coś jak rozwój
  Z Twoim tokiem rozumowania dalej człowiek by był w epoce kamienia łupanego

  To widocznie słabo szukacie bo mapy na stronie GDDKiA pokazują wszystkie warianty. Nie róbcie z siebie takich pokrzywdzonych bo wszyscy dookoła znali przebiegi wariantów tylko nie wy.
  Budować obwodnicę!!!!!! Mówią to mieszkańcy Wesołej

 • mieszkaniec Wesołej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2019 08:35 ~mieszkanie…

  Mieszkańcy Wesołej chcą budowy wybranego wariantu. Nie rozumiem dlaczego grupka osób, które protestują i nie wiadomo do końca czy na pewno mieszkają w naszej dzielnicy miało by decydować o zmianie wariantu. Mieszkańcy Wesołej chcą obwodnicy w wariancie zielonym!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2019 20:55 ~Wierzbno

  Autochtonka~Autochtonka

  Protesty będą, bo działki kupione za grosze parę lat temu, specjalnie pod wykup autostradowy, a wykupu w tych miejscach może nie być...


  Po pierwsze droga ekspresowa, nie autostrada. Po drugie, to GDDKiA dyktuje ceny, bo stoi za nimi specustawa.

 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2019 20:54 ~Wierzbno

  orzelek~orzelek

  To jest najlepszy wariant i powinien być budowany od 10 lat. Mamy to zamieszanie dzięki rodzinie Szyszek, która zakorzeniła się w UD Wesoła.  To nie jest najlepszy wariant. Wesoła ma takie same prawa jak Ursynów

 • orzelek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2019 13:07 ~orzelek

  To jest najlepszy wariant i powinien być budowany od 10 lat. Mamy to zamieszanie dzięki rodzinie Szyszek, która zakorzeniła się w UD Wesoła.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »