Informacje

05.01.2011 19:05 TRWA WALKA O DROGI

Mieszkańcy Marek proponują tymczasową obwodnicę

SERWISY:

Mieszkańcy Marek wciąż walczą o obwodnicę swojego miasta. Na razie udało się jedynie umieścić inwestycję w programie budowy dróg i autostrad. Jeżeli w ogóle dojdzie do rozpoczęcia budowy, to dopiero po 2013 roku. Mieszkańcy nie chcą czekać i proponują tymczasowe rozwiązanie.

W środę w Ministerstwie Infrastruktury przedstawiciele grupy Marki 2020 złożyli petycję. Co prawda cieszą się, że inwestycja w końcu znalazła się w programie budowy dróg i autostrad na lata 2011 - 2015, ale twierdzą też, że obwodnica musi powstać jak szybciej.

Według założeń Ministerstwa Infrastruktury budowa mogłaby rozpocząć się dopiero po 2013 roku. Dodatkowo ministerialni urzędnicy podkreślają, że co do tej daty nie ma pewności.

Tymczasowa obwodnica?

Marki to jedno z najbardziej zakorkowanych miejsc w Polsce. Dziennie przez środek miasta przejeżdża około 60 tysięcy samochodów. - W dodatku droga to początek ważnego korytarza tranzytowego - podkreśla Szczepan Ostasz z grupy Marki 2020.

Nie czekając na rozpoczęcie budowy obwodnicy, mieszkańcy proponują więc tymczasowe rozwiązanie. - To jest podpięcie aktualnie modernizowanej Trasy Toruńskiej do drogi numer 631. To jest krótki czterokilometrowy odcinek - tłumaczy Ostasz.

Jego zdaniem, to spowoduje powstanie bezkolizyjnego obejścia Marek.

Będa walczyć do końca

W ubiegłym tygodniu w programie "Miejski Reporter" prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zauważyła, że mieszkańcy Marek są sobie sami winni. - Najpierw protestowali przeciw obwodnicy, teraz są za budową - stwierdziła prezydent.

Nie zgadza się z tym obecny wiceburmistrz miasta, Krzysztof Wnuk. - Jestem dłużej w samorządzie, niż pani prezydent i nie przypominam sobie, żeby ktoś był przeciw obwodnicy - odpowiedział wiceburmistrz.

- Każdy ma prawo protestować - dodał Ostasz. - Projekt obwodnicy zakłada najlepszy wariant. Najmniej uciążliwy dla okolicznych mieszkańców i środowiska - dodał przedstawiciel grupy Marki 2020.

Mieszkańcy oraz władze miasta zapowiadają, że nadal będą walczyć o jak najwcześniejsze rozpoczęcie budowy obwodnicy.

Chcieli przekonać cukierkami

Grupa Marki 2020 to mieszkańcy miasta, którzy poznali się przez internet. W 2009 roku, na zakorkowanej trasie przecinającej Marki rozdawali cukierki kierowcom jadącym do Warszawy. Zachęcali ich przy tym do podpisywania petycji o budowę obwodnicy.

bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Żwirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2012 10:44 ~Żwirek

  Jeśli nie będzie obwodnicy Marek, to cała Trasa Toruńska jest bez sensu, bo połowa Warszawy codziennie stoi!!!

 • barman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2011 18:13 ~barman

  Jestem bardzo zdziwiony, że uważa się, iż obwodnica Marek to problem ich mieszkańców. Otóż uważam że nie. To mieszkańcy stolicy stoją w korkach jadąc do swych rodzinnych stron lub na rekreację. To transport do stolicy z kierunku północno-wschodniego stoi w korkach. To zatrudnieni w stolicy stoją w korkach. A "Bufetowa" coś nie lubi Marek. No cóż. Może ją zaprosić do Wyszkowa w godzinach szczytu?

 • Patryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2011 15:14 ~Patryk

  Jako mieszkaniec Marek będę ich bronił.
  Nie reprezentuję nikogo ale myślę że mogę udzielić paru odpowiedzi.
  Panie marcinch78 Droga krajowa S8 przebiega przez centrum Marek,jest łącznikiem między trasą toruńską a drogą E67 do Białegostoku.Kierowcy jadący z Białegostoku do Warszawy jadą właśnie drogą S8,bardzo długi odcinek bodajże z ograniczeniem 90 km/h jadą tak wiele kilometrów,aż tu nagle dojeżdżają do Marek i co kilkadziesiąt metrów skrzyżowanie i światła,nagle tworzy się korek,i tak aż do trasy toruńskiej która obecnie jest w remoncie.Ciężko tu mówić o jakiejkolwiek wygodzie jak ludzie muszą nieraz od kilkudziesięciu minut do kilku godzin postać w korku przez 10 km prostej trasy którą normalnie pokonuje się przy normalnym ruchu w 30 minut.
  Marki są łącznikiem linii tranzytowej między Warszawą i Białymstokiem,przez nas przejeżdżają tiry które niszczą nawierzchnię bo są przepakowane.

  Panie aston władze Marek czuwają na przebiegiem całego procesu, to Grupa Marki 2020 stara się o obwodnicę,z tego co widzę władze miasto się w to nie mieszają po za paroma komentarzami burmistrza.I tak robią co mogą by Wszystkim wyszło na dobre,nie ma sensu blokować drug jak i tak są one wystarczająco zakorkowane bez protestu.
  Potrzeba nam działań i porozumień,Pani prezydent Warszawy lepiej niech obwodnicę Marek zostawi GDDKiA bo już zaczyna snuć swoje teorie, jeszcze się okaże że to ona będzie decydować czy dać nam ta obwodnicę czy nie.

  Panie likol Marki to nie wieś lecz 25 tysięczne Miasto w powiecie Wołomińskim.Janki to bardziej miasto handlowe ze względu na dużą ilość centrów handlowych oraz sklepów i bazy firmy IKEA skąd towary trafiają do całej Polski.Polemizował bym tu nad tym które Miasto jest bardziej ucywilizowane,prosiłbym aby Pan udał się do Marek w godzinach 07.00-09.00 oraz godziny popołudniowe i wieczorna 14.00-16.00 18.00-20.00 tworzą się dosyć spore korki.Gdy GDDKiA wymieniała nawierzchnię na odcinku 2 km w Markach w stronę Warszawy korek sięgał przez całe Marki i

 • kirkor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2011 21:54 ~kirkor

  rezerwowa obwodnica a gdzie ekrany dla mieszkańców posesji? Każdy tylko o swoim zadku myśli Jak robić obwodnice to porzadnie poczekamy do 2013 nic się nam nie stanie

 • Pawel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2011 10:56 ~Pawel

  Jestem mieszkańcem Ząbek i często jeżdżę 631 w kierunku Nieporętu i dalej na Serock. Skutki tego pomysłu to zablokowanie już i tak mocno obleganej trasy 631. Jednak jeśli trasa łącząca S8 z 631 wylatywałaby za cmentarzem w Zielonce i dalej trasę 631 poszerzono by do dwóch pasów w jednym kierunku, to jestem za! Inaczej tego nie widzę.

 • aston

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2011 01:06 ~aston

  niestety, ale władze Marek są skrajnie nieudolne:((( Wręcz bym rzekła, że są beznadziejne. Pomijając kwestię obwodnicy Marki to miasto, w którym kompletnie nic się nie dzieje. Nie ma widocznych inwestycji, oprócz ostatnio zakupionej lokomotywy, jakiś idiota wydał pozwolenie na wybudowanie 10 piętrowego wieżowca JW Construction mimo, iż całe miasto ma zabudowę 2 piętrową, a jak już w końcu wybudują jakąś drogę to bez studzienek odpływowych bo po co? Przeprawa na piechotę przez ul. Mickiewicza, gdzie ciągle śmierdzi wylanymi i zamarzniętymi ściekami to jakaś masakra:(!!! Tak więc w ogólnej konkluzji liczenie na to ,że władze Marek zdziałają cokolwiek w jakiejkolwiek kwestii jest po prostu naiwne:)

 • tgk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2011 00:58 ~tgk

  LLU ma mieć zakaz tam wjazdu

 • Heniutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2011 00:22 ~Heniutek

  Ja tak właśnie jeżdżę. Wpierw S8, a następnie 631 i polecam innym kierowcom... gdyby jeszcze tylko tą 631 wyfrezowali, byłoby o wiele lepiej...

 • likol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2011 23:38 ~likol

  co tam Marki :P odkorkujcie wreście JANKI !!!!!!!!! ta strona warszawy to cywilizowana częśc miasta , marki to wioska

 • mg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2011 23:24 ~mg

  przecież Marki to oddzielne miasto!!! więc czego chcą od HGW ?! niech się czepiają swojego burmistrza!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »