Informacje

03.09.2014 15:50 Problem w podwarszawskiej gminie

Mieszkańcy Konstancina walczą
z nielegalnym składowiskiem śmieci

SERWISY:

Mieszkańcy Konstancina walczą z uciążliwym i nielegalnym składowiskiem odpadów przy ul. Słowiczej. Urzędnicy przekonywali, że dla tej lokalizacji nie ma alternatywy i chcieli punkt zbiórki odpadów zalegalizować. Społeczny opór mieszkańców sprawił, że władze zadeklarowały przeniesienie składowiska. Przyznają, że znalezienie nowego miejsca może być dużym problemem.

Spór między mieszkańcami Konstancina a urzędnikami dotyczy terenu Cegielni Chylickiej, gdzie urzędnicy stworzyli gminny punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Najpierw składowisko obsługiwała firma Lekaro, ale wycofała się, gdy starosta odmówił zgody na składowanie śmieci w tym miejscu. Obsługę przejęła gmina Konstancin, bo według urzędników lokalizacja jest dobra i nie ma dla niej alternatywy.

"Faktem jest, że nie ma pozwoleń"

Jednak w świetle prawa, składowisko jest nielegalne. Jego obecność wyklucza obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z maja 2003 roku, który określa ten teren jako... rekreacyjny. Składowanie śmieci jest bezprawne także z uwagi na objęcie terenu ochroną uzdrowiskową. Brak stosownych pozwoleń potwierdziła także kontrola wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska.

- Faktem jest, że nie ma wymaganych pozwoleń - przyznaje Dorota Gadomska, zastępca burmistrza gminy Konstancin. - Działa nielegalnie, ale nie dlatego, że myśmy tak z góry założyli, tylko taki był nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Wydawało nam się, że lokalizacja, gdzie od lat była prowadzona gospodarka odpadami przez zakład gospodarki komunalnej, jest dobra.

Rtęć i inne niebezpieczne odpady

To, co dla gminy jest koniecznością, dla mieszkańców jest utrapieniem. Podkreślają, że po terenie biegają szczury („Chodzą jak defilada i gryzą ludzi po nogach”), smród utrudnia im życie, a pył ze spalanych odpadów opada na samochody. Zwracają uwagę, że teren graniczy bezpośrednio z willami, a kilkaset metrów od niego znajduje się także szpital dziecięcy.

- Regulamin punktu mówi, że mogą tam być składowane wszelkiego rodzaju śmieci: papier, plastik, metal, ale również rtęć, odpadki niebezpieczne, puszki po farbach - tłumaczy Dorota Angotti, mieszkanka Konstancina.

Jak przekonuje, na terenie cegielni śmieci są również palone, choć składowisko nie jest oficjalnie spalarnią. - Dochodzi też do zatruwania gruntu. Nie wyobrażamy sobie, by na terenie uzdrowiskowej strefy B miało miejsce coś takiego. W takiej strefie zabrania się uruchomiania składowisk stałych – argumentuje Angotti, która z innymi mieszkańcami stawiła się we wtorek na Komisji Uzdrowiskowej, by zaprotestować przeciwko składowisku.

Mieszkańcy przekazali swoje uwagi radnym, którzy podjęli uchwałę, że nie zgadzają się na działanie punktu w tym miejscu oraz na zmianę planu miejscowego dla tego terenu, o co miał zabiegać burmistrz.

Problem z nową lokalizacją

Dorota Gadomska poinformowała, że wobec protestów władze gminy zrezygnowały z punktu zbiórki odpadów w spornej lokalizacji.

- Jest szereg powodów, dla których burmistrz wycofał się z tej lokalizacji. Opór społeczny jest bardzo ważną przyczyną, pewnie najważniejszą, ale również niepewna sytuacja własnościowa tego terenu ma duże znaczenie. Nie możemy wkładać publicznych pieniędzy w teren, który być może właściciele będą próbowali odzyskać - wyjaśniła.

I dodała, że składowisko zniknie w momencie, gdy gmina znajdzie nową lokalizację. To może być jednak trudne, ponieważ wiąże się z dużymi kosztami. - Nie mamy działki, którą moglibyśmy zaadaptować. Należałoby więc ponieść koszt wykupu działki w Konstancinie, gdzie są wysokie ceny gruntu, a następnie przenosiny, budowa. To ogromny wydatek – mówi Dorota Gadomska.

Mieszkańcy też nie są zadowoleni. Twierdzą, że deklaracje słyszeli już nie raz i oczekują konkretnych działań. Burmistrz Konstancina do 15 września ma ustosunkować się na piśmie do ich uwag.

lata/b/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kamil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 16:18 ~Kamil

  I tu powinna wkroczyć administracja miasta. No ale biorąc pod uwagę jak poradziła sobie przy nowych zasadach wywożenia śmieci.. To może już lepiej postawić na nowych ludzi, jak Ci z WWSu.

 • gosciu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 11:10 ~gosciu

  Smród, bród i ubóstwo!

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 09:45 SEBBAX

  jest proste wyjście z sytuacji - niech ludzie przestaną produkować śmieci a jak już wyprodukują - niech je trzymają każdy u siebie !!!
  Ludzie - wiadomo, że nikt nie chce miec pod nosem składowiska - ale to my wszyscy produkujemy tony śmieci a wtym niezliczone ilości plastików, w który sa zapakowane nawet wędliny... przestańmy kupować produkty opakowane w plastik itd zwiększmy swoja świadomość ekologiczną, ale komu by się chciało nosić napój w ciężkiej zwrotnej szklanej butelce ???
  narzekać każdy potrafi...

 • ANTY PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 09:37 ~ANTY PO

  A LEKARO robi to samo, i jeszcze wywozi śmieci do żwirowisk i nikt z tym nic nie robi???????????????????
  GDZIE POLICJA ????? Chyba w kieszeni u nich!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • azor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2014 23:04 ~azor

  Niekumaty osobniku, w wyborach parlamentarnych nie wybiera się burmistrza, to raz a dwa piszesz bzdury o bezdomnych zwierzętach z Konstancina-Jeziorny. Złowione zwierzaki odbywają 3.tyg.kwarantannę w miejscowej lecznicy. Sa szczepione, odrobaczane, leczone. Jeśli nie zostaną odnalezione przez opiekuna lub nie adoptowane, sa odwożone do przytuliska Eko Art w Odrowążu. Pracownicy gminy byli tam na wizji lokalnej http://www.konstancinjeziorna.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=1779&menu_id=0 i nadal czuwają nad losem powierzonych przytulisku zwierzat. Była histeria rozpetana przez różne osoby, które uważaly, że przetarg powinien wygrac kto inny...

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2014 21:19 ~nick

  Jakoś nigdy mi ten punkt specjalnie nie przeszkadzał. A dresiwo z podpiaseczyńskich wioch, które wysypuje nad jeziorkiem z beemek tony śmieci i wzdłuż ogrodzeń okolicznych ulic to jest w porządku?!?

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2014 20:11 ~qwerty

  "smród utrudnia im życie, a pył ze spalanych odpadów opada na samochody. Zwracają uwagę, że teren graniczy bezpośrednio z willami, "

  "Należałoby więc ponieść koszt wykupu działki w Konstancinie, gdzie są wysokie ceny gruntu,"

  Cóż to śmieci przeszkadzają elytce???
  Dotąd wyrzucali do lasu to było dobrze, , bo to nie było pod ich oknami.

  Chcieliby mieć uzdrowisko, wysokie ceny gruntów i co jeszcze?

  Wysokie ceny to są w Szwecji, ale dlatego że środowisko jest tam czyste i zainwestowano duże pieniądze w jego ochronę, a mieszkańcy nie śmiecą gdzie popadnie.
  Cywilizacja to nie tylko samochód w garażu i willa z basenem, ale też trochę kultury.

 • moralise

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2014 18:49 ~moralise

  Mają rację zlikwidować punkt odbioru śmieci,niech wyrzucają je sobie do lasu-jak kiedyś.

 • yulo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2014 17:33 ~yulo

  oj tam wybory.. w sobote burmistrz da wam igrzyska... piknik robi, kiełbacha będzie!

 • Dziadparyski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2014 17:25 ~Dziadparyski

  To jest okropne. Nasi urzednicy czują sie tak pewni siebie że mają w nosie wyborców. Którzy swoją drogą moga im "naskoczyć".

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »