Informacje

11.11.2016 06:26 "zginęła tak, jak żyła"

Mieszkańcy chcą upamiętnić Jolantę Brzeską. Zdecyduje rada miasta

SERWISY:

Jeden z mokotowskich skwerów może wkrótce zyskać imię działaczki lokatorskiej Jolanty Brzeskiej. Chodzi o teren u zbiegu ulic Zakrzewskiej i Iwickiej. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą na najbliższej sesji warszawscy radni.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały rady miasta, pomysł upamiętnienia nieżyjącej działaczki wyszedł od grupy 230 mieszkańców.

"Jolanta Brzeska uczestniczyła w protestach związanych z realizacją wyroków eksmisyjnych. Udzielała wsparcia moralnego oraz służyła samodzielnie zdobytą wiedzą prawną. Uczestniczyła w obradach rady miasta, domagając się przyjęcia i realizacji postulatów z obroną lokatorów" – przypominają pomysłodawcy.

"Zginęła tak, jak żyła. A żyła, walcząc o prawo i godność człowieka" – piszą o Brzeskiej.

Komisja i skarbnik na "tak"

Skwer, który miałby przyjąć imię działaczki znajduje się nieopodal miejsca, w którym mieszkała, czyli bloku przy ul. Nabielaka 9. To niewielki teren zielony położony na tyłach liceum im. Cervantesa.

"Uchwała wywołuje skutki finansowe dla Warszawy w wysokości 4650 zł. Jest to koszt instalacji tablic z nazwą skweru. Środki finansowe na realizację przedsięwzięcia zapewni Zarząd Dróg Miejskich" – czytamy w projekcie uchwały rady miasta.

Pozytywną opinię w sprawie upamiętnienia Brzeskiej wydał już skarbnik ratusza oraz miejska komisja nazewnictwa. Choć, jak już informowaliśmy, trzy radne Platformy Obywatelskiej (Anna Nehrebecka, Małgorzata Zakrzewska i Aleksandra Sheybal-Rostek) wstrzymały się od głosu.

Ikona ruchu lokatorskiego

Jolanta Brzeska to postać doskonale znana tym, którzy interesują się sprawami związanymi z reprywatyzacją. Była założycielką i ikoną ruchu lokatorskiego.

Brzeska była w sporze z pełnomocnikiem spadkobierców kamienicy, w której mieszkała. Walkę o prawo do lokalu kobieta rozpoczęła po tym, jak kilka lat wcześniej właściciele odzyskali budynek. W końcu sąd przyznał rację właścicielowi kamienicy, a lokatorka musiała zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych za bezumowne zajmowanie lokalu. Zapadł też wyrok o eksmisję.

Jej spalone ciało znaleziono w 2011 roku w Lesie Kabackim. Przyczyn tej tragicznej śmierci nie rozstrzygnięto do dziś. Prokuratorzy po dwóch latach bezowocnego śledztwa umorzyli je.

Dopiero w ostatnich tygodniach Zbigniew Ziobro zapowiedział wznowienie sprawy. - Są pewne nowe ustalenia, które umacniają nas w przekonaniu, że mieliśmy do czynienia z tragicznym zabójstwem i godną ukarania bezradnością prokuratury, a także zaniechaniami organów ścigania – mówił miesiąc temu na konferencji prasowej.

Śledczym prowadzącym tę sprawę w przeszłości zarzucił "nieprofesjonalne i chaotyczne działanie". Wypomniał m.in. brak konkretnego planu śledztwa, czy zbyt późne zabezpieczenie monitoringu.

Zobacz materiał "Czarno na Białym" o śmierci Brzeskiej:

 

kw/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Za kratami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2016 11:14 ~Za kratami

  hellziom~hellziom

  POlszewicka banda wraz z gangsterską deweloperską i skupującą roszczenia ma krew na rękach. Przykład "radnych" wstrzymujących się od głosu dowodzi kto ma nieczyste sumienie. Nadchodzi czas rozliczeń POlszewicka bando. HGW niedługo będzie machać do tłumów... ale z zakratowanych okien Rakowieckiej :)

  Myślisz, że ktokolwiek będzie ją w mamrze odwiedzał, czy paczki przynosił ? Nie sadzę. A poza tym, na Rakowieckiej zamiast więzienia będzie Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

 • hellziom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2016 10:30 ~hellziom

  POlszewicka banda wraz z gangsterską deweloperską i skupującą roszczenia ma krew na rękach. Przykład "radnych" wstrzymujących się od głosu dowodzi kto ma nieczyste sumienie. Nadchodzi czas rozliczeń POlszewicka bando. HGW niedługo będzie machać do tłumów... ale z zakratowanych okien Rakowieckiej :)

 • Poległa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2016 10:13 ~Poległa

  Pani Brzeska jak mało kto zasługuje na upamiętnienie. Walczyła dzielnie o sprawy pokrzywdzonych lokatorów i to ona naprawdę POLEGŁA za sprawiedliwość.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »