Informacje

01.12.2011 09:16 Sesja rady miasta

Mieszkańcy chcą Północny, radni forsują Skłodowską. Dziś decyzja

SERWISY:

Pierwszą uchwałą, jaką na czwartkowej radzie chcą głosować radni miasta, ma być nadanie imienia Marii Skłodowskiej-Curie budowanemu mostowi łączącemu Białołękę z Bielanami. Mimo, że w zorganizowanych dla mieszkańców konsultacjach większość była przeciwna nowej patronce, a na "nie" są też dzielnice Bielany i Białołęka, radni z komisji nazewnictwa nadal forsują wspomnianą nazwę.

Nadanie nazwy wiąże się z instalacją tablic (to koszt 5,5 tysięcy złotych), ale nie pieniądze są tu największym problemem.

Forsują mimo sprzeciwu

Wydawało się, że miejskie konsultacje w sprawie nazwy mostu nie pozostawiły żadnych wątpliwości. 80 procent z ponad 7000 osób, które wzięły w nich udział uznało, że nowa przeprawa przez Wisłę powinna się nazywać po prostu - most Północny. Takiej nazwy od dawna używają mieszkańcy stolicy na określenie powstającej przeprawy.

Tylko 15 procent głosujących opowiedziało się za nową nazwą: most im. Skłodowskiej-Curie. Jednak radni z komisji nazewnictwa forsują ten pomysł, który wyszedł od grupy radnych PO w związku z rokiem noblistki. Zaopiniowali go pozytywnie i dziś przekażą pod głosowanie wszystkim radnym miasta.

Zapowiada się dyskusja

- Radni PO są zdeterminowani, aby nazwać Most Północny po swojemu, czyli Skłodowskiej-Curie. Ja będę głosował przeciw, bo mieszkańcy nie po to wybrali mnie radnym, abym coś robił wbrew nim. Myślę, że moi klubowi koledzy z SLD zagłosują tak jak ja – deklaruje na swoim facebookowym profilu Sebastian Wierzbicki z SLD.

Radni PO do tej pory nie deklarowali się jeśli chodzi o głosowanie, ale mają w większość i to od ich głosów zależeć będzie, czy Północny zmieni nazwę.

Zazwyczaj rada miasta głosuje zgodnie z opinią poszczególnych podkomisji. W sprawie nadania nazwy Marii Skłodowskiej-Curie, podkomisja wydała opinię pozytywną. Jednak sprawa nie jest jednoznaczna. Mostu Skłodowskiej-Curie nie chcą dzielnicy Bielany i Białołęka oraz Zespół Nazewnictwa Miejskiego.

Zapowiada się dyskusja na dzisiejszym posiedzeniu rady.

Początek sesji o godzinie 10.00 w PKiN.

Wcześniejsze opinie w sprawie nazwy "most Marii Skłodowskiej-Curie":

1. Opinia Zespołu Nazewnictwa Miejskiego - negatywna (posiedzenie w dniu 8.06.2011 r.):

„Zespół, odnosząc się z szacunkiem do zgłoszonej patronki mostu, niezmiennie uważa, że najlepszą i już utrwaloną nazwą dla tej przeprawy jest nazwa Most Północny. Dlatego negatywnie opiniuje propozycję, by most otrzymał imię Marii Skłodowskiej-Curie."

2. Opinia Podkomisji ds. Nazewnictwa Ulic Komisji Kultury i Promocji Miasta w Radzie m.st. Warszawy – pozytywna (posiedzenie w dniu 29.06.2011 r.)

3. Opinia Rady Dzielnicy Białołęka - negatywna (uchwała Nr XVI/61/11 z dnia 26 sierpnia 2011 roku) „Opiniuje się negatywnie propozycję nazwy: Most Marii Skłodowskiej – Curie (...) Rada Dzielnicy Białołeka po przeprowadzeniu konsultacji społecznych proponuje nazwę dla mostu w Dzielnicach Białołęka i Bielany: Most Północny."

4. Opinia Rady Dzielnicy Bielany - negatywna (uchwała Nr 68/X/2011 z dnia 30 sierpnia 2011 r.) „Rada Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy opiniuje negatywnie wniosek o nadanie imienia Marii Skłodowskiej-Curie nowo budowanemu mostowi w Dzielnicach Białołęka i Bielany m.st. Warszawy uznając, iż najlepszą i już utrwaloną nazwą dla tej przeprawy jest nazwa Most Północny".

Mógł być Jana Pawła II

Dyskusja na temat nazwy dla budowanego mostu trwa już od kilku lat. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz jeszcze w 2009 roku proponowała, żeby nazwać go imieniem Jana Pawła II. W odpowiedzi radny Bartosz Dominiak zorganizował wśród internautów sondę i ich kontrpropozycje przekazał do ratusza. Przy tej okazji spore uznanie zdoby pomysł, by most nazwać imieniem Marka Edelmana.

W 2011 roku jedna z organizacji pozarządowych wystąpiła o to, by przeprawę nazwać im. Ignacego Paderewskiego.

Most Skłodowskiej-Curie

Do gry wkroczyli radni Platformy Obywatelskiej. Piętnastu z nich podpisało się pod wnioskiem o "nadanie im. Marii Skłodowskiej-Curie nowobudowanemu mostowi, łączącemu północne brzegi Wisły". W ich piśmie na darmo już szukać określenia "Północny". Jak piszą nadanie imienia noblistki, będzie "hołdem stolicy złożonym Warszawiance, Polce znanej na całym Świecie".

... bo jest rok Skłodowskiej-Curie

Według zapowiedzi władz miasta, most Północny ma być gotowy do końca roku. Radni chcieli to wykorzystać. Przypominają, że Sejm przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2011 rokiem Marii Skłodowskiej-Curie.

Czytaj także o sporze na komisji nazewnictwa dotyczącym nazwy mostu

Przeczytaj uzasadnienie komisji nazewnictwa

mjc/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lidka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2011 18:23 ~lidka

  A jak mówicie w tym przypadku: Plac Komuny Paryskiej, czy Plac Wilsona? Nowe nazwy trzeba akceptować, to tylko kwestia czasu. Ale to, że pani Gronkiewicz Waltz i rada miasta zignorowali głosy Warszawiaków, to będę pamiętać przy następnych wyborach. I wszystkich Warszawiaków prosiłabym o to samo. O tę pamięć właśnie... Tyle naszego, co sobie pogadamy? Tylko głosy w wyborach się liczą, a tak naprawdę to motłoch nie ma nic do gadania? Tak własnie sie poczułam. Jak motłoch.

 • Lidka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2011 18:22 ~Lidka

  A jak mówicie w tym przypadku: Plac Komuny Paryskiej, czy Plac Wilsona? Nowe nazwy trzeba akceptować, to tylko kwestia czasu. Ale to, że pani Gronkiewicz Waltz i rada miasta zignorowali głosy Warszawiaków, to będę pamiętać przy następnych wyborach. I wszystkich Warszawiaków prosiłabym o to samo. O tę pamięć właśnie... Tyle naszego, co sobie pogadamy? Tylko głosy w wyborach się liczą, a tak naprawdę to motłoch nie ma nic do gadania? Tak własnie sie poczułam. Jak motłoch.

 • m

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2011 14:27 ~m

  A ile kosztuje utrzymanie tej komisji? Może czas ją zlikwidować, skoro głównym jej zadaniem jest wszczynanie konfliktów?

 • Oficer70

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2011 14:23 ~Oficer70

  ..ja mam 41 lat i rondo zawsze jest było i będzie BABKA, jak i dla każdego warszawiaka, a co do mostu to jakiś koszmar jest... PÓLNOCNY i tyle nie żadnej Marysi..

 • kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2011 14:20 ~kasia

  Rondo Radoslaw to mowia przybledy, ktore nie maja pojecia ze to bylo kiedys Rondo Babka.

 • y

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2011 14:18 ~y

  I przeglosowali Sklodowska. To sie nazywa sluchac glosu ludu.

 • bianci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2011 14:16 ~bianci

  do ~kasia
  mam 34 lata i ja oraz moi znajomi i rodzina wciąż mówimy Rondo Babka

 • anika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2011 14:11 ~anika

  Racja ! Stołeczna zawsze Stołeczną, Rondo Babka - Rondem Babka, a most Północny powinien już zostać Północnym, chociaż moim zdaniem to powinien się nazywać Kupą Nieszczęść. I bardzo "gratuluję" tym co ten most, a w szczególności węzeł Pułkowa zaprojektowali. Pozdawiam

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2011 14:06 ~warszawianka

  do kasi, ja mam 38 lat i mowię rondo babka:)

 • Szary Franek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2011 14:00 ~Szary Franek

  do @STO. Sto procent racji. Warszawiacy zawsze będą mówić Rondo Babka, ulica Stołeczna - tak jak mówili kiedyś Plac Bankowy, czy Plac Wilsona. Trzeba szanować tradycję. A nowe nazwy nadawać z sensem i nową tradycję budować rozsądnie. Bo doprawdy, co ma wspólnego chemiczka z mostem? Trzeba myśleć...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »