Informacje

14.09.2018 13:00 petycja

Mieszkańcy chcą parku wokół świątyni. "Niemożliwe, to miejsce sakralne"

SERWISY:

 

Zamiast płotu i betonowej przestrzeni - park. Mieszkańcy Miasteczka Wilanów chcą zazielenienia terenu wokół Świątyni Opatrzności Bożej i piszą petycję do Metropolity Warszawskiego.

Świątynia Opatrzności Bożej stoi na ogromnym, 6 hektarowym terenie w samym centrum Miasteczka Wilanów. Choć funkcjonuje od dwóch lat, to wciąż jest w budowie. Od okolicznych bloków i ulic odgradza ją płot.

A że mieszkańcy zauważyli, że maszyny opuściły już teren kościoła proponują zmiany. Zburzenie ogrodzenia i stworzenie w tym miejscu parku.

"Bardzo byśmy chcieli, aby świątynia była otoczona parkiem z prawdziwego zdarzenia, będącym naszym zielonym płucem, przyjaznym, otwartym, dostępnym dla wszystkich" – piszą w petycji skierowanej do Metropolity Warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza.

"To miejsce szczególne, ważne"

"Serdecznie apelujemy o likwidację płotu ogradzającego teren świątyni oraz o podjęcie wszelkich działań mających na celu utworzenie parku, udostępnienie terenu dla lokalnych inicjatyw obywatelskich w zakresie zazielenienia naszej dzielnicy" – piszą dalej. I przekonują: wierzymy, że Kompleks Świątyni może stać się zieloną, zintegrowaną częścią naszego osiedla!

Mieszkańców wspierają lokalne stowarzyszenia. – Inicjatywa jest wspaniała. Wystarczy spojrzeć, jak wygląda świątynia. To miejsce szczególne, ważny punkt w Wilanowie, bardzo byśmy chcieli, jako sąsiedzi, żeby to miejsce było piękne – przekonuje Katarzyna Radzikowska radna ze Stowarzyszenia Mieszkańców Miasteczka Wilanów.

Dodaje, że teraz płot utrudnia dostęp do świątyni. - To nie jest czas, żeby się odgradzać. To czas, żeby urządzać teren. Zieleń może zapraszać do odwiedzin – argumentuje. I kończy: radnym nie udało się przekonać archidiecezji, wierzę, że uda się mieszkańcom.

Pod petycją podpisało się prawie tysiąc osób.

Park nie, ale będzie zielono

Rzecznik Kardynała Kazimierza Nycza ks. Przemysław Śliwiński zapewnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że petycja na pewno będzie z uwagą przyjęta, ale jeszcze nie dotarła.

Na pytanie, czy stworzenie wokół świątyni parku jest możliwe odpowiada: - Przekształcenie terenu na park w znaczeniu wolnej przestrzeni, przeznaczonej dla celów stricte rekreacyjnych, nie jest możliwe, gdyż mówimy o zaplanowanym już otoczeniu miejsca sakralnego.

Chwilę później przekonuje, że wokół kościoła będzie zielono. – Wzdłuż parkingu rozpoczęto sadzenie platanów tworzących Aleję Sługi Bożego Roberta Schumana, prekursora i jednego z twórców Unii Europejskiej. W październiku natomiast będziemy sadzili dęby, upamiętniające setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. To już pokazuje, że specyfika terenu wokół świątyni jest już głęboko przemyślana i ściśle związana z charakterem tego miejsca.

I kończy: - Ludzie potrzebują parku. Jeśli mieszkańcy zauważają, iż w Miasteczku Wilanów nie ma terenów zielonych, nie jest to wina archidiecezji. Najwidoczniej nie uwzględnili tego projektanci. Nie jestem pewien, czy adresaci tej petycji są właściwi.

 

kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • uncja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2018 19:40 ~uncja

  Skoro to miejsce sakralne, to było nie doić milionów pod pretekstem dofinansowania wydumanego instytutu

 • zwieracz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2018 20:21 ~zwieracz

  GABRYSIA~GABRYSIA

  LEMINGI ! MACIE SWOJE TERENY , PARKI WOKÓŁ BLOKÓW . ZBURZCIE PŁOTY , OGRODZENIA I UDOSTĘPNIJCIE DLA WSZYSTKICH !!! OPODATKUJCIE SIĘ , WYKUPCIE TEREN JESZCZE NIE ZAJĘTY PRZEZ DEWELOPERA I ZAGOSPODARUJCIE SOBIE PARK !!! JA - PODATNIK WARSZAWSKI NIE CHCĘ WAM FUNDOWAĆ MIEJSCA , JEŻELI MACIE JUŻ SWOJE OGRÓDKI !!!

  ClapsLock wyłącz

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2018 19:39 ~warszawiak

  To NIE JEST MIEJSCE SAKRALNE, tylko bunkier pychy Glempa! To SZKARADZIEJSTWO nie powinno tam nigdy stanąć!

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2018 18:50 ~Tomek

  Wchodząc do Świątyni i chcąc się pomodlić przy głównym ołtarzu TRZEBA UIŚCIĆ STOSOWNĄ OPŁATĘ !!!

 • Thotu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2018 17:05 ~Thotu

  Bóg dla ludzi,czy ludzie dla Boga?

 • Mick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2018 14:29 ~Mick

  No tak
  Najpierw im udostępnią teren wokół Świątyni
  jako rekracyjny a oni na następny dzień
  postawią tęczę jak na placu przed innym kościołem. Konkretnie na Placu Zbawiciela
  Dobre sobie...

 • POCO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2018 14:03 ~POCO

  Ile bloków tam by się jeszcze zmieściło więc po co im zieleniaki. A ilu wiernych by było więcej.

 • prawda w oczy kole

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2018 13:50 ~prawda w oczy kole

  Lemingi wybrały władze miasta i dzielnicy będące w wyjątkowo zażyłych relacjach z wielkim biznesem i teraz się dziwią, że wszystko jest zabudowywane. I że za wykup kawałka ziemi firmy żądają dziesiątek milionów złotych. Ciężko się przyznać przed sobą, że głoś na PO to była POrażka.

 • Justyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2018 13:21 ~Justyna

  Gdyby sprawa dotyczyła synagogi albo meczetu ani nikt by się o to nie upominał ani nikt z TVN by o tym nawet nie pisnął.
  Na katolików za to zawsze można w mainstreamowych mediach jechać.
  Gdyby jednak tych katolików w tym kraju zabrakło i swoje porządki by zaprowadzili tolerancyjni emigranci muzułmańscy to parki byłyby naprawdę ostatnim problemem...

 • Boo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2018 12:35 ~Boo  Wesoły~Wesoły

  Czekam, aż mieszkańcy Ostoi Wilanów dadzą dobry przykład i udostępnią swój park. W końcu mieszkańcy tego i innych osiedli w Miasteczku będą kosztować podatników jakieś 300 mln, których domaga się deweloper od miasta za grunt pod drogi.
  Boo~Boo


  A czy osiedle Ostoja Wilanów było budowane z pieniędzy publicznych? Z jakich dotacji? Czy też jest miejscem prywatnym?
  A to że miasto ma zapłacić odszkodowanie za drogi nikogo nie dziwi, bo to jest normalna zasada. Usprawiedliwiasz pazerny kler?
  Wesoły~Wesoły


  Normalną zasadą jest MPZP który uwzględnia drogi, miejsce na szkoły i przedszkola, tyle że wtedy pazerny deweloper wciśnie mniej mieszkaniówki i mieszkania będą droższe. Tereny, na których stoi MW, opyliła w całości deweloperowi uczelnia SGGW w dzikich latach 90, a teraz miasto za ciężkie pieniądze (które mogłoby wydać lepiej), musi odkupić działki pod szkoły. Mieszkania w okolicach, gdzie infrastruktura istnieje, są dużo droższe.
  Działka przy ŚOB należy do kościoła i jak mieszkańcy MW, w szczególności Ostoi, chcą mieć park, to równie dobrze mogą zdemontować ogrodzenie u siebie. W końcu głośno sprzeciwiają się grodzeniu osiedli, nieprawdaż? A dotacji do budowy samego budynku hojnie udzielało wasze ukochane PO.


  Znaczy się wolałbyś jakby miasto po prostu ukradło deweloperowi działki pod drogi i inne obiekty? Zupełnie jak w 1946 r. zrobił to Bierut? Przepraszam, ale z komunistami nie rozmawiam.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »