Informacje

14.12.2011 14:35 właściciel chce wycinki

Mieszkańcy bronią krzywego drzewa

SERWISY:

Nietypowe, tworzące kąt prosty, drzewo, które od lat "broni" dostępu do jednej z kamienic na Saskiej Kępie jest zagrożone. Nowy właściciel zaplanował wycinkę i dostał zielone światło od urzędników. Część mieszkańców Saskiej Kępy protestuje.

Krzywe drzewo rośnie od wielu lat przy wejściu do starej kamienicy przy Paryskiej 6. Konar znajduje się około półtora metra od ściany budynku. Żeby do niego wejść trzeba się schylić, czy - jak wolą mówić obrońcy - "pokłonić się" drzewu. Przekonują, że jesion jest jedyny w swoim rodzaju.

Właściciel: nie mamy innego wyjścia

- Był tu kiedyś radiesteta, który sprawdzał, dlaczego jest wygięte. Stwierdził, że to efekt działania żyły wodnej, która znajduje się pod budynkiem – opowiada Jan Przyłuski, który mieszkał kiedyś przy Paryskiej 6.

Właściciele, którzy odzyskali niedawno budynek i zamierzają przeprowadzić generalny remont, nie podzielają tej opinii. Zwrócili się o zgodę na wycinkę drzewa, argumentując, że korzenie niszczą fundamenty. W dodatku stanowi utrudnienie dla wchodzących na teren posesji.

- Sama jestem przywiązana do tego drzewa. Jest piękne, ale niestety zagraża ono kamienicy. Konar znajduje się zaledwie 1,3 metra nad ziemią. Starsze osoby mają problem z przejściem – tłumaczy właścicielka Diana Porębska-Łyżnik i wylicza kolejne argumenty za usunięciem drzewa: rozwalone fundamenty, zrujnowana elewacja, liście blokujące rynny, co skutkuje grzybem i wilgocią. - Leśnicy, z którymi się konsultowaliśmy przyznali nam rację - podsumowuje.

Dzielnica: wydaliśmy zgodę na wycinkę

- Została wydana decyzja o wycince drzewa na wniosek właścicieli terenu na którym jest drzewo. To teren prywatny. Wycinka będzie przeprowadza przez właścicieli do końca lutego 2012 – informuje Ewelina Buczyńska, rzeczniczka Pragi Południe. Jak dodaje, za pierwszym razem urząd dzielnicy wydał odmowną decyzję ze względu na wiek drzewa, ale ostatecznie przekonały go ekspertyzy, że korzenie wrastają w fundamenty budynku, nie pozwalając na żadne roboty remontowe.

- Naszym zdaniem jednak warto przynajmniej sprawdzić czy nie ma innej możliwości niż usuwanie tak pięknego i charakterystycznego drzewa – mówi Natalia Mikołajczuk, jedna z obrończyń drzewa. Jego fani założyli już na Facebooku grupę, do której dołączyło ponad 90 osób. Zbierają podpisy pod petycją. - Domagamy się niezależnej ekspertyzy, ponieważ nie mamy pewności co do tych zagrożeń. Jeśli faktycznie istnieją, miasto powinno mu pomóc w odpowiednim zabezpieczeniu drzewa. Jest XXI wiek, myślę, ze są odpowiednie technologie – dodaje Mikołajczuk.

Wytną jedno, posadzą drugie

- Nie chcemy, żeby powtórzyła się historia z ul. Zakopiańskiej, gdzie cała aleja starodrzewia został wycięta ku zaskoczeniu mieszkańców. Post factum zostało to umotywowane tym, że drzewa były narażone na chorobę – ostrzega Jan Przyłuski.

Los drzewa jest jednak przesądzony. W ciągu trzech miesięcy zostanie usunięte. Ale właścicielka obiecuje, że wkrótce posadzone zostanie nowe.

bako/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mieszkaniec kamienicy przy drzewie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2011 10:35 ~mieszkanie…

  Właśnie w asyście policji ycinają to drzewo. Więc temat można zamknąć. A eko terrorystów pozdrawiam :P

 • irena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2011 09:20 ~irena

  Wy tu gadu gadu, a drzewo wlasnie wycinaja!

 • 12345

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 15:45 ~12345

  cześć mieszkańców Saskiej Kepy, to znaczy ile osób ? 4-5 osób? Jak przemieścić chodnik ? za czyje pieniądze ? Czy obroncy tego obrzydliwego drzewa, ktore rozbija głowy wchodzących do kamienicy ludzi mogą za te prace budowlane zapłacić ? Zycze milej zabawy komitetowi złożonego z ludzi, którzy chyba sie nudzą w życiu.

 • danny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 02:10 ~danny

  a wystarczyłoby przesunąć chodnik i tą zdezelowaną furtkę (to zardzewiałe coś to chyba jakaś siatka i furtka) o jakieś 1,5 metra w lewo i by było po krzyku.

 • M

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2011 14:13 ~M

  Furtka i chodnik jest w beznadziejnym stanie. Zamiast wycinać drzewo lepiej przesunąć chodnik tak żeby się nie przechodziło pod drzewem i problem z głowy.

  Co do korzeni, to ciekawe czy ekspertyzy są wiarygodne czy mają tylko umożliwić wycinkę drzewa.

 • zonk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2011 13:23 ~zonk

  "ewenement na skalę światową", dobre
  może jeszcze na skalę galaktyczną, nie krępuj się
  zacznij wycieczki organizować, na pewno turyści będą walić milionami

 • kol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2011 13:10 ~kol

  Ludzie to naprawdę nie mają problemów w życiu, skoro im starcza czasu na takie głupstwa.

 • dsa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2011 12:24 ~dsa

  Drzewo było by niezagrożone jako pomnik przyrody gdyby miało jakieś napisy z okresu walki z komunizmem. A tak to tylko topór.

 • Kuna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2011 11:35 ~Kuna

  to drzewo to ewenement na skalę światową. Mogłoby być atrakcją turystyczną, miejscem wycieczek itp. W POlandii to jednak niemożliwe bo ludzie decydenci są ograniczeni przez ucisk na mózg.

 • Oszołomom NIE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2011 10:00 ~Oszołomom NIE

  do ~st:

  A dasz na te wszystkie czynności kasę ? Najłatwiej się mądrzyć i być "ekologiem" za czyjeś pieniadze. Za kwotę, za którą wytną to drzewo i posadzą nowe nie kupił(a) byś nawet preparatu potrzebnego do zabezpieczenia fundamentów, nie mówiąc już o koparce, robotnikach i dokumentacji określającej zakres takich prac

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »