Informacje

18.04.2018 20:04 referendum w czerwcu

Mieszkańcy Baranowa zagłosują,
czy chcą u siebie centralne lotnisko

SERWISY:

Radni Baranowa jednogłośnie przyjęli uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Odbędzie się ono 17 czerwca 2018 roku.

Mieszkańcy gminy Baranów odpowiedzą na dwa pytania.

Pierwsze: "Czy jesteś za lokalizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego na obszarze gminy Baranów?". Drugie: "Czy zgadzasz się na warunki rozliczeń zaproponowane przez rząd w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego?".

Pod każdym pytaniem będą dwa warianty odpowiedzi: "tak" i "nie".

Za dziewięć lat

Aby zbudować lotnisko, potrzebny jest do tego odpowiedni teren. Ten, na którym za dziewięć lat ma powstać Centralny Port Komunikacyjny, dziś jest w znacznej części własnością mieszkańców, którzy mają tam swoje domy i gospodarstwa rolne. I, jak pokazała środowa sesja w Kaskach koło Baranowa, wcale nie chcą ich opuszczać.

A przynajmniej nie na zasadach proponowanych przez rząd.

Mieszkańcy liczyli, że ich ziemie - jeśli już muszą być zabrane - będą odkupowane. Tymczasem w projekcie tzw. specustawy, która ma pomóc w szybkiej budowie lotniska, są zapisy o wywłaszczeniach (czyli odebraniu prawa własności). Dodatkowo specustawa zakłada, że na opuszczenie gruntów ich dotychczasowi właściciele będą mieli 120 dni, czyli mniej więcej cztery miesiące.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

- Ta specustawa jest napisana niechlujnie, na kolanie. Chyba nikt jej nie przeczytał, bo ma nawet błędy ortograficzne - wypomniał na wstępie Wojciech Kornak, przedstawiciel stowarzyszenia Zanim Powstanie Lotnisko. Podkreślił, że w dokumencie zawierającym około 60 stron "ledwie osiem dotyczy mieszkańców".

"120 brzmi lepiej niż cztery"

- Jedyny konkret, jaki padł, to 120 dni, w czasie których mamy się wyprowadzić. 120 dni, czyli cztery miesiące - stwierdził. I podkreślił, że jego zdaniem podanie czasu na wyprowadzenie w dniach, a nie w miesiącach było zabiegiem celowym. - Przecież 120 brzmi lepiej niż cztery - skomentował.

Kornak przedstawił szereg żądań. - Tak, żądań. Nie bójmy się tego nazwać po imieniu, bo za długo już czekamy - stwierdził. Podstawowe to szczegółowy plan lokalizacji lotniska. Mieszkańcy (tak jak zresztą wszyscy) nie wiedzą, gdzie dokładnie Centralny Port Komunikacyjny powstanie. Druga sprawa to zasady wyceny gruntów i dłuższy czas na wyprowadzkę - do dwóch lat - od momentu zakończenia negocjacji co do wyznaczenia nieruchomości zastępczej.

Kolejna rzecz to możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę dla rolników, którym obecnie brakuje do emerytury ledwie kilka lat. To właśnie dla nich perspektywa szybkiej przeprowadzki z całym sprzętem jest najtrudniejsza.

- Ale tak najbardziej, to chcielibyśmy, żeby ktoś zaczął nas w końcu poważnie traktować - podsumował.

Będziecie mogli zamieszkać w całej Polsce

Na sesji był Marcel Klinowski - przedstawiciel pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nie miał łatwo. Już w pierwszych minutach jego wystąpienia mieszkańcy zaczęli szeptać i buczeć. Często też przerywali.

Klinowski starał się uspokajać. Przekonywał, że specustawa nie jest jeszcze gotowa i podlega różnym poprawkom. - Osoby, które prowadzą gospodarstwo, będą mogły dostać nieruchomość zamienną tak, aby dalej państwo robili to, co robią. Dobrze wiemy, że Baranów jest gminą rolniczą i z tego głównie żyjecie - przekonywał.

- 120 dni na wyprowadzkę zacznie działać dopiero od kwietnia 2020 roku - stwierdził. Wcześniej - do końca 2018 i przez cały 2019 rok mają toczyć się negocjacje dotyczące sprzedaży nieruchomości (i ceny) oraz gruntów zamiennych.

- Będziecie mogli zmienić ten teren na każdy inny, w całym kraju, we wszystkich 16 województwach - mówił Klinowski. - Ale my chcemy zostać tu, gdzie jesteśmy - odpowiedzieli mu z sali mieszkańcy.

- W 2020 roku wydana będzie decyzja lokalizacyjna, która umożliwi staranie się o pozwolenie na budowę portu. W tym też roku musimy skończyć pozyskiwanie nieruchomości. Jeśli więc po dwóch latach negocjacji nie dojdziemy z właścicielami nieruchomości do kompromisu, to dopiero wtedy będziemy wchodzić w ostatni etap i zacznie się procedura wywłaszczenia - mówił Klinowski.

Wkrótce pełna relacja z sesji rady gminy.

Karolina Wiśniewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2018 21:27 ~www

  gość~gość

  AntyPiSowska kolejna manifestacja i tyle.
  Ktoś manipuluje ustawą, danymi, podpuszcza ludzi przeciwko sobie i rządowym inwestycjom aby ugrać własny interes.
  Ludzie nie dajcie się zwieść kolejnym złotoustym!!!!
  Obiecanki cacanki "by żyło się lepiej" (im, w Europarlamencie- pamiętamy!!!)

  Tak! Tak! Ludzie, nie wierzcie pisowi, bo jak was wydmuchają, to nawet halny ich nie przebije.

 • Mariusz R

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2018 16:40 ~Mariusz R

  A mieszkańcy Stolicy nie mogli zagłosować czy chcą i w którym miejscu "schody niezgody". Demokracja!

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2018 16:09 ~gość

  AntyPiSowska kolejna manifestacja i tyle.
  Ktoś manipuluje ustawą, danymi, podpuszcza ludzi przeciwko sobie i rządowym inwestycjom aby ugrać własny interes.
  Ludzie nie dajcie się zwieść kolejnym złotoustym!!!!
  Obiecanki cacanki "by żyło się lepiej" (im, w Europarlamencie- pamiętamy!!!)

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2018 12:06 ~Boom

  qperNIK~qperNIK

  Prawo wywłaszczeniowe w Polsce jest źle skonstruowane.
  Wiadomo, że wywłaszczony rolnik ponosi duże straty, których obecnie odszkodowanie nie pokrywa. Koszty związane z zakupem nowej ziemi, jej przystosowaniem do własnych potrzeb, utrata upraw, straty moralne związane ze zmianą otoczenia i przywiązaniem do starej itd.
  Właściciel ziemi powinien dostawać 120 dniowy termin wyprowadzki od daty otrzymania pieniędzy - nieodwołalny bez potrzeby jego zgody. W zamian powinien otrzymać trzykrotność wartości rynkowej swojej nieruchomości.
  Taka kwota opłacałby się i jemu i państwu, bo zazwyczaj straty wynikające z opóźnień inwestycji są znacznie kosztowniejsze niż byłby taki odkup.


  Nie znasz się a wypowiadasz. Jak zabierano grunty pod budowę autostrad to odszkodowania były bardzo wysokie. Za zwykłą ziemię rolną na dalekich przedpolach Warszawy płacono 100-200 zł/m2 podczas gdy taka ziemia była warta kilka zł/m2.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2018 11:40 ~stonka

  uwe~uwe

  I po co podpuszczać biednych ludzi? Co te ich głosowanie ma dać? Rząd ustalił centralną inwestycję dla całej Polski o znaczeniu strategicznym. Nie ma tu za bardzo z czym dyskutować i nad czym głosować...

  Nie wiem komu wierzyć, bo sygnały dawane przez Rząd są natury politycznej a nie ekonomicznej. Z tego co mówią ma to być port głównie przesiadkowy, zatem nie jest to inwestycja dla całej Polski (bo nikt o zdrowych zmysłach nie będzie gnał z Krakowa, Katowic, Gdańska, Szczecina bo mają lotniska u siebie), a dla obsługi rynku europejskiego. Skoro chcą obsługiwać RYNEK, to znaczy że ktoś POLICZYŁ że opłaca się WYDAĆ 50 mln złotych podatników bo 50 mld się ZWRÓCI i można będzie na inwestycji ZAROBIĆ? Celowo podaję 50mdl bo ostatnio Adamczyk wspominał o S50 (duża obwodnica Warszawy) ale nie wspomniał że będzie kosztowała około 15 mld zł.

 • Monk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2018 10:52 ~Monk  łojeju~łojeju

  hah.. tak, 120 lepiej niż 4. A 4 miesiące to ile dni panie kolego? Bo może to będzie lipiec, sierpień, wrzesień, październik. A może styczeń, luty, marzec. I co wtedy? Oj oj.. co za typek. Budować i tyle, już dawno powinni zrobić porządek z tymi odwołaniami i protestami. Występuje cel wyższy? To przykro nam, tu godna kasa i papa, budujemy lotnisko/linie 400kv i milczeć.
  stonka~stonka

  Cel wyższy to ratowanie życia albo mienia wielkiej wartości, a nie polityczna fantasmagorie niepoparta ŻADNĄ analizą ekonomiczną.
  drażak~drażak

  Szefowie lotnisk we Frankfurcie i Amsterdamie już załamują ręce wobec TAKIEJ konkurencji, która przejmie większość ruchu lotniczego w Europie Centralnej. Wspomóżmy ich chociaż dobrym słowem.

  Ha ha, "konkurencji". Dobre, dobre.

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2018 10:52 ~aaa

  uwe~uwe

  I po co podpuszczać biednych ludzi? Co te ich głosowanie ma dać? Rząd ustalił centralną inwestycję dla całej Polski o znaczeniu strategicznym. Nie ma tu za bardzo z czym dyskutować i nad czym głosować...


  a to Państwo Polskie nie ma własnych ziem? Musi przejmować siłą od obywateli?

 • rrttyy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2018 10:47 ~rrttyy


  Wyborca~Wyborca

  Na miejscu wywiadu Niemiec oraz Rosji robiłbym wszystko aby takie lotnisko nie powstało. Najlepiej podburzać mieszkańców, sprowadzić ekologów, zaprzyjaźnione telewizje i gazety. Na pewno żyje tam jakiś chroniony ślimak lub nietoprz. Ale na nic to, bo lotnisko można zbudować przejmując grunty na podobnej zasadzie jak przy budowie autostrad tzn. Państwo płaci godziwą cenę i nie poddaje się szantażowi.
  pifpaf~pifpaf


  I te wywiady to robią. Nie tylko Rosja i Niemcy. Także USA i Izrael. W Polsce działa intensywnie międzynarodowa agentura zabezpieczająca swoje ekonomiczne interesy.

  Racja tylko ta agentura lobbuje za takim lotniskiem, bo dzięki temu Polska wyrzuci w błoto grubą kasę (którą mogłaby lepiej spożytkować) i jeszcze cała rzesza ludzi się na tym obłowi a lotnisko i tak nie powstanie albo będzie to lotnisko-widmo.

 • qperNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2018 10:44 ~qperNIK

  Prawo wywłaszczeniowe w Polsce jest źle skonstruowane.
  Wiadomo, że wywłaszczony rolnik ponosi duże straty, których obecnie odszkodowanie nie pokrywa. Koszty związane z zakupem nowej ziemi, jej przystosowaniem do własnych potrzeb, utrata upraw, straty moralne związane ze zmianą otoczenia i przywiązaniem do starej itd.
  Właściciel ziemi powinien dostawać 120 dniowy termin wyprowadzki od daty otrzymania pieniędzy - nieodwołalny bez potrzeby jego zgody. W zamian powinien otrzymać trzykrotność wartości rynkowej swojej nieruchomości.
  Taka kwota opłacałby się i jemu i państwu, bo zazwyczaj straty wynikające z opóźnień inwestycji są znacznie kosztowniejsze niż byłby taki odkup.

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2018 10:37 ~Boom

  Wyborca~Wyborca

  Na miejscu wywiadu Niemiec oraz Rosji robiłbym wszystko aby takie lotnisko nie powstało. Najlepiej podburzać mieszkańców, sprowadzić ekologów, zaprzyjaźnione telewizje i gazety. Na pewno żyje tam jakiś chroniony ślimak lub nietoprz. Ale na nic to, bo lotnisko można zbudować przejmując grunty na podobnej zasadzie jak przy budowie autostrad tzn. Państwo płaci godziwą cenę i nie poddaje się szantażowi.


  Za pomocą takiego komentarza propaganda pisowska od razu wskazuje że każdy mający inne zdanie jest zdrajcą narodu. Dziel i rządź.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »