Informacje

06.03.2018 12:51 komunalna fuszerka

Mieszkają w czteroletnich blokach.
Z pleśnią, grzybem i ciągłymi remontami

SERWISY:


Położone na nowo płytki znów odpadły z elewacji. Dach przecieka, jak przeciekał. Na ścianach - grzyb, w piwnicy - woda. Zapuszczone kamienice na Pradze Północ? Nie, tak wyglądają b
loki komunalne wybudowane ledwie cztery lata temu na Ursynowie.

- Dziś znów podtopiło nam garaż, pewnie do południa nie zdążą posprzątać - przywitała nas w poniedziałek jedna z lokatorek bloku przy Kłobuckiej 16.

Poprawili płytki, znów odpadły

Pierwsi lokatorzy do pięciu budynków wprowadzili się w Wigilię 2014 roku. Czekali długo - lokale oddano z trzyletnim opóźnieniem. Bloki nie wyglądały jak "typowe osiedle komunalne". Elewacja z płytek udających cegłę klinkierową, kolorowe balkony, podziemne parkingi, obok boiska, dla najmłodszych - place zabaw. Ale problemy zaczęły się szybko i nie skończyły do dziś.

Najpierw zaczęły odpadać płytki z elewacji. W 2017 roku budynek był już całkiem ogołocony, a dzielnica zapowiadała rychły remont. Został przeprowadzony, ale dziś tylko elewacja od strony ulicy wygląda jak zaraz po oddaniu budynku do użytkowania. Kiedy wchodzimy na osiedle, widzimy drewniane ogrodzenie i napis: "UWAGA! Proszę o zachowanie ostrożności w związku z odpadającymi płytkami klinkierowymi z elewacji". Część płytek odpadła kolejny raz.

Wilgoć sprzyja grzybom

Do budynków wchodzimy bez problemu, bo zamki w drzwiach do klatek są zepsute. Klamki wiszą bezwładnie. Na osiedlu miała być ochrona, ale skończyło się na planach. Wita nas zapach grzyba. W windzie spotykamy kobietę. - Nie narzekam. Na mieszkanie czekałam wiele lat, nawet jak umywalka mi odpadła, naprawiłam sama. Wszystkie usterki usuwamy z mężem na własną rękę - opowiada. Po chwili dodaje, że wkrótce się stąd wyprowadza. - Dzieci cierpią na astmę, nie możemy mieszkać w miejscu, gdzie jest pleśń i grzyb - tłumaczy.

A biologicznych wykwitów nie brakuje, szczególnie na ostatnich piętrach. Wina dachu. Mimo że w ubiegłym roku został wyremontowany, to znów przecieka. Na korytarzu na suficie plama przy plamie. - Skoro grzyb jest na suficie, to będzie też u nas w domu - nie ma wątpliwości jedna z mieszkanek.

Nie lepiej dzieje się w garażu, który regularnie jest podtapiany. Po zejściu tam widzimy odpadającą ze ścian farbę. - Nie trzeba być budowlańcem, żeby stwierdzić, że jeszcze w trakcie budowy blok nie został wysuszony - słyszymy od kolejnego rozmówcy.

Problem jest także w piwnicach. Drzwi uległy odkształceniu z powodu wilgoci. Lokatorzy już dawno przestali przechowywać tu swoje rzeczy. Jeden z mieszkańców opowiada nam, że buty zostawione w piwnicy... obrosły mchem.

Zdesperowani ludzie ślą więc pisma do dzielnicy. Bo to - przypomnijmy - bloki komunalne, za które odpowiada samorząd Ursynowa. Dzwonimy do burmistrza Roberta Kempy. - Nie jestem rzecznikiem Piotra Guziała - słyszymy na wstępie. Pije do swojego poprzednika, bo to głównie on odpowiadał za feralną inwestycję.

Feralna inwestycja

Pierwszą łopatę wbito pod koniec maja 2010 roku, lokatorzy mieli wprowadzić się z końcem 2011 roku. Projekt powstał jeszcze za czasów burmistrza Tomasza Menciny (PO) i od początku z inwestycją były problemy. Wybrane w przetargu konsorcjum nie radziło sobie z budową, w końcu jedna z firm je tworzących zbankrutowała. Dzielnica, na której czele stanął podówczas Piotr Guział (Nasz Ursynów), musiała dokładać kolejne miliony, aby poprawiać ujawniające się usterki.

- Posiadam dowody, które wyraźnie wskazują, że burmistrz Guział pod presją wyborów samorządowych, wydał polecenie wydziałowi zasobów lokalowych, żeby zasiedlał budynki, ponieważ w swojej gazetce promocyjnej w 2011 roku chwalił się, że za chwilę rozpocznie zasiedlanie, a przez kolejne trzy lata nie potrafił tego skończyć - przekonuje Robert Kempa i odsyła do rzeczniczki dzielnicy.


Barbara Mąkosa-Stępkowska odpowiada, że Ursynów nie zostawi mieszkańców samych. Konkretnego planu nie przedstawia, informuje jedynie, że dzielnica otrzymała około miliona złotych z rezerwy celowej Biura Polityki Lokalowej z przeznaczeniem na remonty mieszkaniowe. Za te pieniądze mają zostać przeprowadzone prace w budynkach numer: 16, 16B, 18, 18A, 18D.

- Między innymi remont wejść, podestów i podjazdów dla osób niepełnosprawnych, wykonanie izolacji poziomej stropów podziemnych hal garażowych i izolacji pionowej cokołów budynków – wymienia Mąkosa-Stępkowska.

Klaudia Ziółkowska/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • KAWka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2019 08:02 ~KAWka

  jacek
  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2018 14:19 ~jacek

  Nie powinno byc czegos takiego jak komunalne bloki , albo kogos stac na mieszkanie albo nie. Albo wynajmuje i tyle. Mieszka tam patologia , krzyki , pijanstwa do poznych godzin nocnych !


  DOKŁADNIE TAK JEST - mieszkam i codziennie to słysze :-(

 • KAWka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2019 07:57 ~KAWka

  Może gdyby musieli mieszkańcy zaplacić za te mieszkania to by je szanowali -a tak ..łatwo przyszło łatwo zniszczyć.. .

 • KAWka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2019 07:54 ~KAWka

  Blok przy ul. Kłobuckiej 14 to blok komunalny zniszczony przez mieszkanców tego bloku 6 i 7 piętro to dramat brudne klatki ..smród ..w windzie dewastowane lustro .. nocne awantury.. pleśn na ścianach na 6 i 7 piętrze .. to z zaniedbań bo sie nie wietrzy - mieszkam tam i szkoda że tak łatwo niszczone jest coś co się dostaje.

 • ela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2019 07:57 ~ela


  Liszka~Liszka

  Kłobucka to Ursynów ? Nie wiedziałem ,a mieszkam tam od 1981 roku!
  Jaek32~Jaek32


  To już wiocha, a nie Ursynów :) Niedługo będą pisali, że Piaseczno to też Ursynów ;) hehe.

  To jeszcze nic. Słyszałam, że Ursynów to Warszawa :))

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2018 11:33 ~mieszkaniec

  Budowa tych budynków ruszyła maj 2010 roku.

 • Jaek32

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2018 10:57 ~Jaek32

  Liszka~Liszka

  Kłobucka to Ursynów ? Nie wiedziałem ,a mieszkam tam od 1981 roku!


  To już wiocha, a nie Ursynów :) Niedługo będą pisali, że Piaseczno to też Ursynów ;) hehe.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2018 18:43 ~warszawiak

  I taką TANDETĘ wpychają naiwniakom za niesamowitą forsę! Te domki z kart niedługo się rozsypią!

 • Pawel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2018 09:11 ~Pawel

  A jaki to kierownik budowy nadzorował - miasto miało swojego, czy skorzystało z tego pracującego dla wykonawcy.

 • bbb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2018 20:55 ~bbb

  Pan Wiesiu robił :)

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2018 19:55 ~Piękny Roman


  mieszkaniec~mieszkaniec

  to niech z bloków na przeciw parkują u siebie-tam pobudowali a zapomnieli o zrobieniu parkingów.to że ktoś mieszka w komunalnym nie ma prawa mieć samochodu -to mam szefowi powiedzieć że zwracam mu służbowy bo ludzią to przeszkadza.sąsiada mam co ma dziecko niepełnosprawne i codziennie jeździ z nim po lekarzach,rehabilitacje-to ma sprzedać- bo ludzie mówią że jest bogaty.
  Marek77785Marek77785


  Gadanie do ściany szkoda czasu Rozpacz w kratkę (~Jola, ~a co;i inni) Wielka rozpacz że świat na nich nie poczekał zastali mentalnie w starym systemie. Nigdzie to nie było nie wiele widziało i zdziwieni ze swiat trochę inaczej wyglada ludzie inaczej myślą a oni za tym nie nadążają,Tragedia nieopisana.
  Piękny Roman~Piękny Roman

  Możesz ten bełkot spod budy z piwem przełożyć na język polski?
  Marek77785Marek77785


  Hej ogarnij się daj znać że piszą niezrozumiałym dla ciebie językiem , a może pismem obrazkowym będzie ci łatwiej pojąc sprawy oczywiste.Przykre że jest jeszcze taki poziom , ale czemu się dziwić władza dąży do tego aby 90% społeczństwa właśnie tak pojmowało otaczający świat łatwiej będzie manipulować...
  Piękny Roman~Piękny Roman

  Nie egzaltuj się tak dzieciaku tylko pisz zrozumiale, nikt nie będzie tracił czasu na wyłuskiwanie sensu z bełkotu.
  Obserwator~Obserwator


  Patrząc tak obiektywnie na twoje wpisy to chyba pomyliłeś miejsca bo poza inwektywami nic nie potrafisz sensownego w tym temacie sklecić zero jakiejś wiedzy w temacie tylko opluwanie, wypadało by cie zbanować.

  Ooooo proszę, obrońca uciśnionego się znalazł.
  Kolega z ławki czy nowa "osobowość"?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »