Informacje

08.01.2019 11:13 Materiał "Uwagi!" TVN

Miesiącami czekają na ważne listy. Dyrektor poczty: jest mi głupio

SERWISY:


Mała placówka pocztowa pod Warszawą i ogromne problemy ludzi. Jak to możliwe, że mieszkańcy Mysiadła i okolic miesiącami czekali na listy? Jak ustalili dziennikarze "Uwagi!" TVN, korespondencja w tym czasie po prostu leżała na poczcie.

Niedostarczenie listów na czas może skutkować poważnymi problemami. Przekonała się o tym m.in. pani Barbara, która opiekuje się niepełnosprawną córką.

- Ula ma zespół wad wzroku, dużą nadwzroczność, oczopląs. Chodzi do szkoły dla dzieci niedowidzących i potrzebuje orzeczenia o niepełnosprawności. Skończyło jej się w lipcu i w sierpniu dostała nowe. Wiedziałam, że jest wystawione i wysłane pocztą - opowiada Barbara Chruślińska.

Orzeczenie o niepełnosprawności córki, na które czekała pani Barbara, było potrzebne do zapewnienia dziecku darmowych przejazdów do szkoły. Bez tego dokumentu dziewczynka nie mogła także pojechać na szkolną wycieczkę.

- Dokument dostaliśmy 18 października, po czterech interwencjach. To oznacza, że orzeczenie szło półtora miesiąca - mówi Chruślińska i dodaje: - Podejrzewałam jakiś błąd, że to jest pojedynczy wypadek. Nie wiedziałam, że to jest problem na tak dużą skalę.

Zawieszone świadczenia, problemy z sądem

Na pracę poczty w Mysiadle narzeka również pani Ewa, której mąż - z powodu opóźnienia poczty - od trzech miesięcy ma zawieszoną wypłatę świadczenia chorobowego. - Mąż dostał wezwanie na komisję lekarską i okazało się, że ta już się odbyła - mówi Ewa Pawlak.

Małżeństwo Pawlaków dwa lata temu złożyło wniosek o sanatorium. - W internecie widzieliśmy, że mamy skierowanie do sanatorium od 19 listopada do 10 grudnia. Zadzwoniłam do pani, że nie mamy skierowania, a zbliżał się termin wyjazdu. Skierowanie odebrałam dopiero 22 listopada. Po terminie wyjazdu - denerwuje się panie Ewa.

Okazuje się, że z opóźnieniem przychodzą nawet listy z sądów. Na dostarczanie tego rodzaju korespondencji Poczta Polska ma wyłączność.

- Miałam sprawę sądową, ale nie wiedziałam, że się odbędzie. Jak dostałam zawiadomienie, pocztą przyszedł już wyrok sądowy. W ogóle nie dotarło do mnie awizo, straciłam pieniądze przez nieobecność na rozprawie - przekonuje Jolanta Zielińska.

Zobacz cały materiał na stronie programu "Uwaga!" TVN

Test z nadajnikiem GPS

Postanowiliśmy sprawdzić, jak funkcjonuje placówka poczty w Mysiadle i wysłać list z urządzeniem GPS.

List zaadresowaliśmy do mieszkańca obsługiwanego przez pocztę w Mysiadle. Przesyłkę nadaliśmy z innej placówki pocztowej oddalonej o zaledwie dziewięć kilometrów. Był to list polecony z priorytetem. Pracownica poczty zapewniła nas, że przesyłka w ciągu jednego dnia roboczego powinna dotrzeć do adresata.

Przez internet sprawdzaliśmy lokalizację wysłanego przez nas listu z urządzeniem GPS. Okazało się, że przesyłka dotarła do poczty w Mysiadle już następnego dnia. Jednak nie została przekazana do adresata, którym była pani Barbara. Przez pół miesiąca przesyłka znajdowała się w budynku poczty.

O tym, jak funkcjonuje placówka poczty w Mysiadle, postanowiliśmy porozmawiać z jej naczelnikiem. Bezskutecznie.

Nasza reporterka w okienku pocztowym zapytała, dlaczego list przez pół miesiąca leży w budynku poczty. Kiedy pracownice dowiedziały się o urządzeniu GPS w liście, po 20 minutach odnalazły naszą przesyłkę.

W czasie naszej interwencji w Mysiadle pojawił się zdenerwowany mieszkaniec, który nie otrzymał na czas wezwania na egzamin państwowy.

Problemy kadrowe

Po pewnym czasie do naszej ekipy wyszedł dyrektor regionu warszawskiego Poczty Polskiej.

- Od jakiegoś czasu jest trudna sytuacja ze względów kadrowych. W tej chwili podjęliśmy szereg działań. Odbudowujemy stan osobowy, mamy jednego listonosza więcej, jutro przechodzi kolejny. Sądzę, że na koniec tygodnia wszyscy mieszkańcy będą mieli listy na bieżąco - deklaruje Krzysztof Sołośnia.

Czy obietnicę udało się spełnić? Pół miesiąca później wróciliśmy do dyrektora poczty.

- W tym urzędzie nie zalegają już żadne listy. Zaczęliśmy doręczać przesyłki na bieżąco. Nasz region istnieje siedem lat, jeszcze nie miałem takiej sytuacji. Jest mi głupio, bo mogłem bardziej dopilnować sytuacji w tym urzędzie. Mogliśmy wyczuć to miesiąc wcześniej, gdybyśmy podjęli bardziej zdecydowane działania sądzę, że to tej sytuacji, by nie doszło - przyznaje Sołośnia.

- Może się wydawać, że to tylko poczta, że ktoś nie dostał listu i może sobie jakoś poradzić. Ale naprawdę za tymi listami stoją historie, sprawy bardzo ważne dla każdej rodziny. Jeden list może zmienić sytuację rodziny - zauważa Barbara Chruślińska.

Zobacz cały materiał na stronie programu "Uwaga!" TVN

Agnieszka Madejska, "Uwaga!" TVN

ml/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rebel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 07:24 ~Rebel

  Identyczna sytuacja jest w podwarszawskich Łomiankach. Proszę bardzo, podaje nr nadania ostatniego listu poleconego priorytetowego (00559007734066428251) nadanego 2 grudnia, który do dnia dzisiejszego nie dotarł do mnie. Sytuacja jest identyczna, czyli list trafia w regulaminowym czasie do placówki w Łomiankach gdzie leży 2,3 lub nawet 4 tygodnie. Celowo nie jest skanowany w placówce, żeby ludzie nie wiedzieli gdzie on faktycznie leżał tygodniami, a skanuje się go w dniu kiedy znajdzie się osoba, która wyjdzie w teren go dostarczyć. Pracownicy placówki doskonale o tym wiedzą, ale za nic nie chcą pójść i poszukać listu na zapleczu, tylko od razu stwierdzają, że do nich nic nie trafiło i mam dalej czekać. Taka sytuacja to żadna nowość, bo ta placówka funkcjonuje tak od dobrych 2 lat i jest coraz gorzej. Osobiście staram się unikać PP jak ognia, ale kiedy kontrahent oferuje wysyłkę jedynie za pośrednictwem PP jestem zmuszony z korzystania z ich pseudo usług.

 • MIŚu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 18:58 ~MIŚu


  MIŚu~MIŚu


  Czyżby znany scenariusz?

  1."Odpowiednie" zarządzanie PP.
  2.Czekamy na niewydolność PP i problemy klientów.
  3.Pojawia się niechęć społeczeństwa (im większa tym lepiej).
  4.Nagłośnienie problemów i trudnej sytuacji w tv, prasie, itd.
  5. Pozorowanie działań naprawczych.
  6.Czekanie.
  7.Czekanie.
  8.Nieśmiały pomysł prywatyzacji.
  9.Zadowolenie obywateli, bo w końcu ktoś zrobi porządek!
  10.......... i konsultantów stać na koniaczek :)

  Jednak PP ma dobrą sieć placówek. Może o to chodzi?
  stonka~stonka

  Co z tego że ma dobrą sieć placówek skoro od czasu przyjęcia przesyłki jest tylko niekompetencja? Co z tego, że ma dobrą sieć placówek, jak pozwoliło firmom kurierskim przejąć 85% rynku przesyłek? Co z tego że mają dobrą sieć placówek, skoro żeby nadać przesyłkę wystarczy zamówić kuriera?


  To z tego, że jeżeli można wpaść na pomysł zakupu prywatnego banku za złotówkę, to może "ziutek z mietkiem" mogą wpaść na pomysł, żeby kupić tanim kosztem PP bez konieczności tworzenia sieci nowych placówek w dogodnych miejscach w całym kraju.
  Oczywiście wcześniej należy zadbać o wzrost niekompetencji. Potem zaproponować sprzedaż prywatnej firmie (przypadkiem to firma brata ziutka). I wszystkie stonki będą biły brawo, że ktoś robi porządek w PP.
  Zniknie niekompetencja mimo, że skład osobowy będzie ten sam. Jakoś będzie można poprawić jakość świadczonych usług. Przy dobrej obsłudze nikt nie będzie zamawiał kuriera za dodatkową opłatą tylko odbierze przesyłkę w punkcie wracając ze sklepu na osiedlu.
  A brat ziutka i jego konsultanci będą pili koniaczek. Za Twoje pieniądze!

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 15:16 ~aaa


  kwinto~kwinto

  A przecież można zainstalować w smartfonie apkę powiadamiającą o nadejściu przesyłki poleconej - to takie proste, ale jakże trudne !
  Niewiedza narodu porażająca.
  paweł~paweł

  Niestety masz rację. Skala niewiedzy jest olbrzymia ale faktem jest, że aplikacja nie działa co nie oznacza, że należy załamać ręce, dalej korzystać z usług tego czegoś zwanego pocztą i narzekać zamiast zmienić przyzwyczajenia. Jest kilka sposobów na niekorzystanie z usług monopolisty ale trzeba pomyśleć, poszukać i coś zrobić zamiast wylewać jad na forach.


  Dobrze kolego to wytłumacz jak pominąć PP w przypadku:
  - korespondencji z urzędów
  - korespondencji z sądów
  - korespondencji z zagranicy

  Bo to, że paczkę z allegro zamawia się kurierem albo inpostem to spawa oczywista.

 • mieszkanka Mysiadła

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 13:07 ~mieszkanka…

  poczta w Mysiadle przypomina skrzyżowanie sklepu z dewocjonaliami ze straganem na bazarze: można kupić patriotyczne gadżety, kartki i ozdoby świąteczne, zabawki, odżywki i słodycze, różne "badziewie", więc robią wszystko tylko nie doręczają przesyłek. Wstyd, bo to urząd państwowy, wizytówka państwa. Tak wygląda nasz kraj po "dobrej zmianie"

 • Tomasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 12:59 ~Tomasz

  Nie rozumiem. Przecież listy polecone przechodzą przez system komputerowy. Odnotowywany jest termin nadania i odbioru. Czy nikt z kierownictwa nie kontrolował tego miesiacami? Sytuacja kuriozalna

 • Ziuta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 12:46 ~Ziuta

  miałam z pocztą długą sprawę. kilka pism dostałam od nich, że nie są winni a jak mi nie pasuje to wskazali instytucję do rozwiązania sporu i obiecali brać udział w postępowaniu.
  Jak złożyłam tam pozew to wypieli się, że nie muszą i nie zamierzają brać w tym udziału. Teraz tylko sąd. Straciłam 1200 zł i muszę jeszcze zapłacić za pozew.

 • Natoliniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 09:32 ~Natoliniec

  Na warszawskim Natolinie od ponad roku firma nazywająca się poczta praktycznie nie funkcjonuje od ponad roku. Jej pracownicy zajmowali się generalnie roznoszeniem reklam więc na inne pierdoły nie mieli już czasu ani chęci co jest w pełni zrozumiałe ...

 • nivk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 09:01 ~nivk

  Ale tak jest wszędzie! Zapraszamy na Korkową! Poczta w Polsce po prostu nie funkcjonuje.

 • paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 08:38 ~paweł

  kwinto~kwinto

  A przecież można zainstalować w smartfonie apkę powiadamiającą o nadejściu przesyłki poleconej - to takie proste, ale jakże trudne !
  Niewiedza narodu porażająca.

  Niestety masz rację. Skala niewiedzy jest olbrzymia ale faktem jest, że aplikacja nie działa co nie oznacza, że należy załamać ręce, dalej korzystać z usług tego czegoś zwanego pocztą i narzekać zamiast zmienić przyzwyczajenia. Jest kilka sposobów na niekorzystanie z usług monopolisty ale trzeba pomyśleć, poszukać i coś zrobić zamiast wylewać jad na forach.

 • mgc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 08:33 ~mgc

  Poczta w Otwocku działa tak samo. Listy albo nie dochodzą albo opóźniono o miesiąc.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »