Informacje

17.02.2018 19:38 W 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

Miejskie syreny zawyją, wojewoda na "nie", minister "nie wyklucza"

SERWISY:


W 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim ratusz uruchomi syreny alarmowe. Wcześniej włączenia syren odmówił wojewoda mazowiecki. - Jeśli organizatorzy zwrócą się do szefa MSWiA, minister nie wyklucza uruchomienia syren 19 kwietnia w 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim - poinformowało jednak na Twitterze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak poinformował wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski w sobotnim wydaniu "Faktów" TVN, sygnały alarmowe w 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim uruchomi stołeczny ratusz.

- Ja nie widzę powodów, żeby szukać dzisiaj jakiejś przyczyny, takiej trochę zakrawającej o hipokryzję po to, żeby tego nie użyć w tak symbolicznym i ważnym dniu dla Warszawy - powiedział.

- Ustalimy godzinę i poinformujemy o tym niebawem - przekazał "Gazecie Stołecznej" rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

Do ratusza należą 54 urządzenia, chociażby na placu Bankowym, ale także na Targówku i w Wawrze.

Jednak nad większością syren piecze sprawuje urząd wojewódzki.

"Sytuacja rzeczywistego zagrożenia"

Jak pisała gazeta, Zdzisław Sipiera odmówił ich włączenia w 75. rocznicę powstania w getcie 19 kwietnia (Apel w tej sprawie wystosował dziennikarz Mike Urbaniak).

Urzędnicy wojewody stwierdzili, że syreny powinny być wykorzystywane w "sytuacji rzeczywistego zagrożenia", a ich włączanie 1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego tłumaczą okazją do "treningu i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania".

"Minister nie wyklucza uruchomienia syren"

W sobotę wieczorem na Twitterze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało jednak, że "jeśli organizatorzy zwrócą się do Joachima Brudzińskiego, szefa MSWiA, minister nie wyklucza uruchomienia syren 19 kwietnia w 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

- Podkreślamy, że syreny są uruchamiane co roku 1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, ale były również uruchomione 19 kwietnia 2013 r. w 70. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim - poinformowano także.

Miasto dwóch powstań

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski ocenił, że włączenie syren w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie "jest dobrym pomysłem". - Wydaje mi się, że uda się go jeszcze zrealizować - stwierdził w sobotnich "Faktach" TVN.

Ołdakowski zwrócił uwagę, że Warszawa z okresu II wojny światowej była miastem dwóch powstań - Powstania w Getcie Warszawskim i Powstania Warszawskiego. - Te dwa powstania stanowią całość. One są opowieścią o oporze przeciwko niemieckiej okupacji - podkreślił.

W obchody ma włączyć się również Kościół. Gazeta powołuje się na wypowiedź księdza Przemysław Śliwińskiego, rzecznika kurii warszawskiej. Mówił, że przed miesiącem archidiecezja współorganizowała obchody Dnia Judaizmu i była wówczas mowa o o biciu w kościelne dzwony 19 kwietnia.

O powstaniu

Powstanie w Getcie Warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.

8 maja, w schronie przy ul. Miłej 18, samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy ŻOB. Nielicznym bojowcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB, Marek Edelman, zmarły w 2009 r

TAK WYGLĄDAŁY OSTATNIE OBCHODY ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE:

PAP,ran/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2018 16:32 ~max

  Wojewoda PIS uznał tragedię i śmierć obywateli żydowskich za mniej godną niż heroizm i śmierć Polaków z rąk nazistów?????? To mi pachnie tym samym poglądem a podział Polaków na pierwszy i drugi sport- tych lepszych z PIS i pozostałych drugiej kategorii. Bo chyba nikogo nie przekonał uzasadnieniem odmowy względami bezpieczeństwa i porządku publicznego.

 • i tyle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2018 13:49 ~i tyle

  Piotr~Piotr

  30 tys. Polaków straciło życie ratując Żydów.  a teraz 450 polaczków niszczy tą pamięć o tych co ratowali swoim zachowaniem!!!!!

 • i tyle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2018 13:46 ~i tyle

  wstyd mi za tego siusiumajtka walewode :/ zawłaszcza Warszawę gdzie wywalczyliśmy w EU by mieli swoje środki finansowe na mazowieckie oddzielne od Wawy! duraki, dostali po 500+ i teraz mają, a o przyszłości nie myślą... a my za to wszystko bekać będziemy!

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2018 12:03 ~Polak

  Polską racją stanu jest akcja upowszechnienia w świecie wiedzy o roli, jaką przywódcy żydowscy odegrali w unicestwieniu własnego narodu, o czym pisała Hannah Arendt, w słynnej książce Eichman w Jerozolimie.

 • ambasador

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2018 11:16 ~ambasador

  Państwo Polskie, najbardziej zażarty wróg hitlerowskich Niemiec ma bezwzględnie uznać swoją rolę jako wspólnika Niemiec.

 • goostav234

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2018 10:07 ~goostav234


  Szmul~Szmul

  Katami są Niemcy, a nie jacyś niezidentyfikowani naziści, którzy być może przybyli z Marsa.
  kamoania~kamoania

  To jest dowód, jak skuteczny może być dobry PR ( Public Relations ).Niemcy wydali ogromne pieniądze na świetną agencję Piarową, która przeprowadziła ogromną kampanię, aby w świadomości powojennego pokolenia zastąpić realnych Niemców jakimiś mitycznymi NAZISTAMI, którzy wyparli dobrych i pokojowych Niemców i zamiast nich wymordowali pół Europy.

  Nie widziałeś zdjęć tramwajów warszawskich z tabliczka 'tylko dla nazistów'? Zwykle pierwszy wagon takowa posiadał.

 • Witold

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2018 09:04 ~Witold

  Alianci wiedzieli, co się dzieje i nie podjęli żadnych akcji, nie zbombardowali ani jednej linii kolejowej, która prowadziła wagony pełne ludzi do obozów i do komór gazowych.

 • Stacho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2018 08:17 ~Stacho

  Po co świętować bezsensowną awanturę wywołaną przez nieodpowiedzialnych osobników?

 • DERAN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2018 06:23 ~DERAN

  NIEDAWNO ROBILISMY WSZYSTKO DLA ZSRR I ROSJI - DZISIAJ CHODZIMY NA KOLANACH PRZED WATYKANCZYKAMI I ZYDAMI !!

 • Gebert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2018 23:06 ~Gebert

  W 1939 roku, owacjami, kwiatami i chałkami witali sojuszników Hitlera, czyli Armię Radziecką.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »