Informacje

17.08.2017 16:42 transport do wsi lotyń

Miejskie spółki i prywatne firmy
pomagają ofiarom nawałnicy

SERWISY:

Kilka transportów - m.in. z wodą, suchymi produktami i środkami higienicznymi - trafi w najbliższych dniach do mieszkańców wsi Lotyń, poszkodowanej w nawałnicach - poinformował w czwartek wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Transporty przygotowują stołeczny samorząd i warszawskie spółki: Metro Warszawskie, Tramwaje Warszawskie, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Miejskie Zakłady Autobusowe, a także firmy prywatne.

Pierwszy ma wyruszyć jeszcze w czwartek.

40 warszawskich harcerzy

Olszewski powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że decyzja została podjęta po konsultacjach z władzami powiatu chojnickiego, gdzie leży Lotyń.

- Lotyń to bardzo poszkodowana miejscowość, jest tam kilkanaście domów zniszczonych, a jednak jej mieszkańcy pierwsi rzucili się na pomoc harcerzom w Suszku. Obecnie w Lotyniu jest już 40 warszawskich harcerzy, którzy pomagają, jako ochotnicy, w miejscach zrujnowanych przez nawałnice. Są też tam nasi strażacy: 5 wozów, które służą mieszkańcom, zastęp 30 strażaków z komendy miejskiej oraz stołeczne agregaty prądotwórcze - powiedział Olszewski.

Olszewski podkreślił, że zawartość transportów jest dostosowana do zgłoszonego zapotrzebowania; mówił, że część firm zareagowała na apel o pomoc - i tak np. firma Sante zadeklarowała dostarczenie żywności, Procter&Gamble - środki chemiczne i higieniczne, a Żywiec Zdrój - wodę.

Warszawa czeka na cele

- Dzisiaj rusza pierwszy pojazd, jest towarowany na terenie spółki Metro Warszawskie. Kolejne cztery ruszają od piątku do poniedziałku - zapowiedział Olszewski. Zaznaczył, że władze Chojnic zapowiedziały, że będą tę pomoc dystrybuowały również do innych miejscowości, które ucierpiały w ubiegłym tygodniu.

- Jeśli chodzi o finansowe wsparcie - mówił Olszewski - stolica czeka na informację ze strony starosty powiatowego w Chojnicach, dotyczące tego, która gmina i w jakiej wysokości miałaby być wsparta przez miasto, na konkretne cele.

- Czekamy na te informacje do połowy przyszłego tygodnia, by móc przygotować uchwałę. Mamy deklarację pani przewodniczącej Rady Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, że zawnioskuje, by taki punkt stał się przedmiotem obrad najbliższej rady miasta - poinformował wiceprezydent.

Gwałtowne burze, a miejscami nawet trąby powietrzne, przeszły przez Pomorze w ubiegłym tygodniu.

Wskutek nawałnic zginęło w Pomorskiem 6 osób, w tym dwie nastolatki, które przebywały na obozie harcerskim w miejscowości Suszek. 52 osoby doznały też różnego rodzaju obrażeń, w tym 13 strażaków.

Wichura zniszczyła wiele domów i tysiące hektarów lasów.

TAK WYGLĄDAŁA Z KOLEI NAWAŁNICA W WARSZAWIE W CZERWCU:

PAP/ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »