Informacje

18.06.2014 16:53 postawili billboard rzed ratuszem

"Miejski szpital to nie kościół". SLD wzywa do odwołania prof. Chazana

SERWISY:

 

Warszawskie struktury SLD postawiły przed stołecznym ratuszem billboard wzywający prezydent miasta Hannę Gronkiewicz-Waltz do usunięcia ze stanowiska dyrektora miejskiego szpitala św. Rodziny, prof. Bogdana Chazana. Czekamy na wyniki kontroli w tej placówce - odpowiada ratusz.

- Niech pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz przestanie się w tej sprawie konsultować z Duchem Świętym i zacznie podejmować decyzje. PO przestała sobie radzić i w samorządzie, i w rządzie. Ten billboard, który będzie tu przed ratuszem stał albo jeździł (billboard jest przyczepiony do auta), ma jej przypominać, że warszawiacy oczekują prezydenta, który będzie decyzyjny - mówił w środę przez stołecznym ratuszem Sebastian Wierzbicki, kandydat SLD na prezydenta Warszawy.

"Nadużył swojego sumienia"

Wystąpienie SLD ma związek z zawiadomieniem do prokuratury złożonym w zeszłym tygodniu przez polityków Sojuszu. Warszawska radna SLD Paulina Piechna-Więckiewicz przypomniała, że dotyczy ono możliwości popełnienia przestępstwa przez prof. Chazana. - Prof. Chazan nadużył swojego sumienia i sumienia pacjentki, którą się zajmował. Jego wypowiedzi po tym fakcie wskazują, że nie czuje on się winny. Oczekujemy od prezydent Warszawy jasnej deklaracji, jaka będzie decyzja dot. dyrektora szpitala św. Rodziny, i czekamy na prokuraturę - podkreśliła radna.

Zawiadomienie złożone przez SLD do prokuratury dotyczy przypadku młodej rodziny z Warszawy opisanego przez tygodnik "Wprost". -Jest to wniosek dotyczący narażenia życia i zdrowia pacjentki, chodzi o to, że dyrektor Chazan nie wskazał innego lekarza lub innego podmiotu, w którym można zabiegu (przerwania ciąży) dokonać" - tłumaczy Piechna-Więckiewicz. SLD podkreśla, że odmowa wykonania zabiegu mogła stanowić zagrożenie dla życia kobiety.

Trwa kontrola

W szpitalu kierowanym przez prof. Chazana trwa obecnie kontrola. Ratusz nie podaje terminu jej zakończenia. - Nie podejmiemy decyzji bez wyników tej kontroli. Trochę cierpliwości. Decyzje zapadną. Ważne, żeby były uzasadnione i udokumentowane. Dobrze, że SLD przypomina o sprawie, ale pośpiech nie jest wskazany - powiedziała PAP Agnieszka Kłąb z zespołu prasowego urzędu miasta.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz pytana w zeszłym tygodniu w TVN24 o ewentualną decyzję o zawieszeniu lub odwołaniu Chazana, powiedziała: - Ja nie mogę na podstawie enuncjacji prasowych, medialnych, czy wypowiedzi innych osób podejmować decyzji w zakresie zarządczym - podkreśliła. - Jak będę miała wszystkie dokumenty, a także będę miała informacje o wynikach kontroli, której dokonuje minister zdrowia, która jest poza naszymi kompetencjami, wtedy podejmę decyzję - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz.

Podpisał deklarację wiary

"Wprost" opisał historię młodej rodziny w Warszawie. Chazan - jak podał tygodnik - powołując się na konflikt sumienia odmówił wykonania aborcji u kobiety w 25. tygodniu ciąży, mimo diagnozy, iż dziecko z powodu licznych wad głowy, twarzy i mózgu, umrze zaraz po narodzeniu. Chazan nie wskazał kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg, ale zaoferował opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie oraz poinformował o możliwości skorzystania z hospicjum dla dzieci. Ponadto, jak powiedziała tygodnikowi matka, domagał się dostarczania kolejnych wyników badań i "chciał wszystko jak najdłużej przeciągać", aby minął termin, kiedy można legalnie wykonać aborcję w przypadku, gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.

Chazan jest jedną z ok. 3 tys. osób związanych ze służbą zdrowia, które podpisały deklarację wiary, gdzie zapisano m.in. pierwszeństwo prawa bożego nad prawem ludzkim oraz potrzebę "przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji". Podpisując ją, lekarze i studenci medycyny deklarują tym samym, że nie będą wykonywać zabiegów sprzecznych z ich światopoglądem.

Sprawę prof. Chazana minister zdrowia skierował do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej, która wszczęła postępowanie wyjaśniające. NFZ ma skontrolować prawidłowość realizacji kontraktu, a postępowanie medyczne sprawdzi ministerstwo wraz z konsultantem krajowym. Jeżeli potwierdzi się, że mogło dojść do złamania prawa, MZ zwróci się do prokuratury.

Rzecznik praw pacjenta wszczął postępowanie wyjaśniające ws. działań prof. Chazana. Ostateczne wyniki postępowania będą znane prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia. Sam Chazan deklaruje, że nie obawia się konsekwencji kontroli i nie sądzi, aby wykazały one nieprawidłowości w jego szpitalu.

Tak w ubiegłym tygodniu prezydent mówiła o kontroli:


PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • HannaWitkowska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2014 11:17 ~HannaWitkowska

  Panstwo polskie pozwala na DEKLARACJE WIARY i nawiedzenie w duchu swietym personelu medycznego, przez co personel ten staje sie dla pacjenta NIEPRZEWIDYWALNY i wywoluje stany lekowe przed ich katolickim oszolomstwem.
  Kiedy wzywam karetke pogotowia albo trafiam do szpitala, to nie moge bac sie personelu medycznego. Skladam zatem swoje OSWIADCZENIE WOLI: zaden personel medyczny nawiedzony w duchu swietym lub
  z grupy podpisujacych DEKLARACJE WIARY, nie ma prawa wykonywac mi jakichkolwiek procedur medycznych.

  Panstwo musi zagwarantowac mi, ze moje OSWIADCZENIE WOLI bedzie przestrzegane.

 • Gosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2014 10:52 ~Gosia

  hhh~hhh


  taka żarliwa obrończyni, a nie wie, że kilkanaście lat temu doktorowi Ch. nie przeszkadzały aborcje? no tak, bo wtedy była z tego extra kaska, a teraz nie, więc trzeba się było nawrócić :)


  Gdyby nadal miał takie poglądy jak kiedyś, to by tak mocno nie bronił życia dzieci nienarodzonych. Kiedyś nie było takich USG jak dziś. To że uznał swój błąd i teraz broni życia jest dla Ciebie problem? Może właśnie to powinno dać Ci do myślenia.

 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 19:05 ~marta

  ewelina~ewelina

  do ewa 1964-gdy usuwał moją ciążę nie ineresowało go który tydzień a ile mu zapłacę więc nie rób człowieka na siłę ze zwykłego ginepopaprańcologa tym bardziej że po jego zabiegu mam uszkodzone jajniki i jestem bezpłodna - dzięki profesorze nie muszę wydawać na prezerwatywy i tabletki antykoncepcyjne

  To była twoja decyzja.Wiedziałaś czym to grozi i nie obarczaj winą teraz profesora.Jeżeli tow ogóle prawda co piszesz

 • Marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 19:01 ~Marta

  Wolę p.Gronkiewicz-Waltz jako prezydenta miasta niż tego sztywniaka Wierzbickiego ,który zapowiada,że jak wygra wybory to będzie brał czynny udział w Paradzie Równości.

 • Rafal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 22:11 ~Rafal

  zaden Chazan i jemu podobni ginekolodzy chrzescijanskiego talibanu nie beda decydowali:
  - ile i kiedy mam miec dzieci,
  - czy i kiedy mam sypiac z zona,
  - czy moja zona lub corka ma rodzic dziecko z gwaltu,
  - czy moja zona lub corka ma urodzic np. bezmozgiego potworka.

  Moja zona i corka nawet gdy zachodza w ciaze nadal sa ludzmi i obywatelami Polski, a jako ludzie i obywatelki tego kraju, maja prawo do ochrony swojego zycia i zdrowia. Zatem gdy ciaza zagrazac bedzie zyciu lub zdrowiu mojej zony lub corki, a Chazan lub Chazano-podobni odmowia im pomocy, to .... nie odpowiadam za siebie.

 • Skorpion1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 20:45 Skorpion1

  SLD ma zakonierzony bolszewizm, dla nich zycie ludzkie nie stanowi zadnej wartowsci

 • klara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2014 15:25 ~klara

  Szpital jest utrzymywany również z podatków ludzi którzy nie popierają mordowania dzieci. Mamy prawo domagać się żeby z naszych podatków nie utrzymywano morderców dzieci.

 • hhh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2014 14:41 ~hhh

  ewa1964~ewa1964

  no i co głosujecie za odwołaniem cżłowieka, ktory ma kręgosłup moralny i uratował i przyjął na swiat więcej życia niz reszta lekarzy w Polsce. Jest doskonałym lekarzem, wykształconym, z doswiadczeniem, jednym z nielicznych, ktorzy znają sie na fachu, a wy - denne feministki, nie umiejące powiedziec nie facetowi, jak chce bez zabezpieczenia, i zrzuca na was calą odpowiedzialność - wy, do pięt mu nie sięgające - chcecie pozbawic go pracy, ktorą wykonuje od pół wieku??? wstydzcie się. Jesli chcecie zrobic aborcję - idzccie do lekarza, ktory ją wykonuje i nie ma z tym problemów, jest takich bez liku. Ale wy chceie za darmo i juz.....Zostaną w Polsce partacze, bezduszni, lecący tylko na kasę lekarze bez wiedzy fachowej, to zobaczycie, jak wam zabraknie ludzi pokroju profesora. I powiem wam - on sie nie ugnie, bo w tym wieku wie się czarno na białym, co jest najwazniejsze w zyciu. Zycie. On o tym wie, bo zostało mu juz niewiele. W tym wieku nie liczą sie juz pieniądze, bo człowiek zdaje sobie sprawę, ze nie jest to wazne. Dorosniecie do tego, ale potrwa to trochę.

  taka żarliwa obrończyni, a nie wie, że kilkanaście lat temu doktorowi Ch. nie przeszkadzały aborcje? no tak, bo wtedy była z tego extra kaska, a teraz nie, więc trzeba się było nawrócić :)

 • Cud

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2014 11:21 ~Cud

  rafael~rafael

  Nigdy nie mozna się poddawać przy ratowaniu życia, lekarz dobrze robi nie zabijając bo niby nie ma szans na wyzdrowienie. Medycyna zna wiele niewytłumaczalnych przypadków wyzdrowień i trzeba leczyć do końca.

  Profesor Chazan ma zamiar leczyć CUDAMI ? Średniowiecze w natarciu. A studia się kończyło za państwowe pieniądze!

 • ewelina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2014 23:48 ~ewelina

  do ewa 1964-gdy usuwał moją ciążę nie ineresowało go który tydzień a ile mu zapłacę więc nie rób człowieka na siłę ze zwykłego ginepopaprańcologa tym bardziej że po jego zabiegu mam uszkodzone jajniki i jestem bezpłodna - dzięki profesorze nie muszę wydawać na prezerwatywy i tabletki antykoncepcyjne

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »