Informacje

08.11.2013 11:38 NIEZGODNA Z PLANEM MIEJSCOWYM

Miejska płachta zniknęła z PKiN.
Wisiała tam nielegalnie

SERWISY:


Centrum Komunikacji Społecznej najpierw nie komentowało płachty wiszącej na Pałacu Kultury. Potem przekonywało, że to nie reklama, lecz informacja. Na koniec przyznało zaś, że baner wisiał tam nielegalnie.

O płachcie wiszącej na elewacji Pałacu Kultury napisaliśmy we wtorek. Reklamowała uruchomione właśnie Centrum Komunikacji z Mieszkańcami. Stała się dla nas pretekstem do przetestowania aplikacji na telefony komórkowe, uruchomionej razem centrum. Zrobiliśmy zdjęcie i wysłaliśmy razem z informacją, że ktoś zasłonił PKiN reklamą.

Przypomnieliśmy też, że ratusz nie raz deklarował chęć walki z płachtami zasłaniającymi budynki. A kilka tygodni temu, gdy tempa nabierała kampania przed referendum, które miało zdecydować o ewentualnym odwołaniu Hanny Gronkiewicz-Waltz ze stanowiska, miasto zwolniło szefa wydziału estetyki Tomasza Gamdzyka. Powodem miało być właśnie to, że nie radził on sobie z wielkoformatowymi reklamami.

Informacja to nie reklama

Oburzenia płachtą nie krył nowy szef wydziału estetyki Grzegorz Piątek. - Reklamowanie 19 115 na Pałacu jest sprzeczne z zasadami przyjętymi przez miasto. Według tych zasad na Pałacu dopuszczone są tylko "dekoracje okolicznościowe z okazji ważnych wydarzeń o znaczeniu ponadlokalnym" - zwracał uwagę w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

W końcu udało nam się zdobyć komentarz Jarosława Jóźwiaka, szefa Centrum Komunikacji Społecznej, któremu podlega CKzM. - To nie jest reklama - zastrzegł. I wyjaśnił: - To część kampanii informacyjnej o bardzo ważnym wydarzeniu, jakim jest uruchomienie centrum komunikacji. Właśnie na to zwracali nam niedawno uwagę mieszkańcy, musimy więc dotrzeć do nich z informacją o tym, że reagujemy na ich głosy - stwierdził.

Pytany, czy nie dostrzega sprzeczności w fakcie, że miasto zwalnia urzędnika z powodu reklamy wielkoformatowej, a następnie samo sięga po taki środek, uciął: - Nie ma żadnej sprzeczności, bo to nie jest reklama.

Płachta niezgodna z prawem

Jóźwiak przekonywał też, że płachta jest zgodna z regulaminem, bo ten dopuszcza wyjątki, jeśli zgodzi się na nie zespół ekspercki, w skład którego wchodzi m.in. szef wydziału estetyki ("Głosowałem przeciw" - mówi Piątek) czy konserwator zabytków.

Okazuje się jednak, że regulamin powstał wcześniej, niż obowiązujący aktualnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu (plan, w przeciwieństwie do regulaminu, jest prawem miejscowym - nadzór budowlany może karać za jego łamanie). Plan mówi zaś jedynie, że "w szczególnych sytuacjach uzasadnionych ważnym wydarzeniem historycznym, artystycznym lub sportowym dopuszcza się umieszczanie na głównym trzonie budynku PKiN tymczasowych wielkoformatowych bannerów i dekoracji tematycznie związanych z tym wydarzeniem".

Można się spierać o doniosłość uruchomienia miejskiej infolinii, ale trudno nazwać to wydarzeniem historycznym. Nie jest to także wydarzenie artystyczne ani sportowe. A to oznacza, że "informacja", na tle której występowała w poniedziałek Hanna Gronkiewicz-Waltz, była nielegalna.

Jak ustaliliśmy, miasto zapłaciło za nią 45 tysięcy złotych.

Nie ma winnych

Nadzór budowlany raczej nie zajmie się jednak sprawą z braku corpus delicti - w czwartek wieczorem, zgodnie z planem reklama została zdjęta.

Nie wygląda też na to, by jakiś urzędnik miał ponieść odpowiedzialność za złamanie prawa miejscowego. Jóźwiak uważa, że rozkłada się ona na cały zespół opiniujący. Czy jego członkowie zostaną ukarani? Czy stracą nagrody roczne?

- Ta niezgodność trwała jakiś czas. Nikt jej nie zauważył, ale w zespole, zasiadały w tym czasie różne osoby z różnych biur. Trudno powiedzieć, kto personalnie za to odpowiada - przekonuje Jóźwiak. I dodaje, że już w przyszłym tygodniu zespół zbierze się, by pracować nad dostosowaniem regulaminu do obowiązującego planu.

Mapping zastąpi płachty?

Nie wiadomo też na razie, czy na PKiN zawisną kolejne płachty. Jedna miała się pojawić już 11 listopada, z okazji szczytu klimatycznego ONZ. Ofiarą odkrytej sprzeczności w miejskich papierach może paść np. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy czy kampania związana ze światowym dniem AIDS.

Nic nie wskazuje natomiast, by ratusz zamierzał rezygnować z wielkoformatowych "informacji" na elewacji PKiN. Zmieni się tylko technologia. - Rozważamy montaż projektorów do mappingu. Wtedy nie będzie już konieczności wieszania siatek z nadrukami - zapowiedział Jóźwiak.

Zastrzegł przy tym, że urządzenia te na pewno nie będą wykorzystywane po to, by na PKiN pojawiły się komercyjne reklamy. - Odrzucamy wszystkie tego typu prośby, a proszę mi wierzyć, jest ich bardzo wiele - zapewnił.

Numer 19115

Tymczasem CKzM rozwija się - aplikacja jest już dostępna nie tylko na telefony z systemem Android, ale też na iPhone'y. Lada chwila swoją wersję dostaną użytkownicy systemu Windows Phone.

Centrum, które przejęło m.in. obowiązki likwidowanej właśnie infolinii ZTM, odebrało w ciągu trzech dni ponad 3 tysiące zgłoszeń. - Od ręki rozwiązujemy te, które są np. prośbami o informacje. Interwencje przekazujemy do właściwych jednostek, m.in. do straży miejskiej, a one realizują je według swoich schematów, ale muszą dać nam informacje zwrotną, jak rozwiązali problem - tłumaczy Jóźwiak.

HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ NA TLE NIELEGALNEJ REKLAMY:

roody/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zbych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2013 11:28 ~zbych

  trzeba zadzwonic pod 19115 i zglosic nielegalba reklame na palacu kultury...

 • gotfael

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2013 11:22 ~gotfael

  ali~ali

  Tak brzydkich jak w Polsce oklejonych reklamami miast i miasteczek nie spotkacie nigdzie na świecie.


  Może dlatego, że są brzydkie, trzeba je oklejać reklamami, żeby były choć trochę kolorowe?

 • kilovolt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 12:12 ~kilovolt


  aaaaaby~aaaaaby

  Jak Hanka się nie komunikuje z mieszkańcami to źle. Jak się komunikuje to ... tez źle. Nie ma doświadczenia kobita, to próbuje, dajcie jej trochę spokoju a sobie luzu
  Żłób~Żłób

  To przez wszystkie te lata, kiedy jest przy żłobie, nie zdążyła nabrać doświadczenia ? Czym się zajmowała w takim razie ?

  W sprawie komunikowania się doświadczenia akurat nie ma bo zaczęła to robić dopiero przed referendum. W tej sprawie zaczęła dopiero stawiać pierwsze kroki.

 • ali

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 09:15 ~ali

  Tak brzydkich jak w Polsce oklejonych reklamami miast i miasteczek nie spotkacie nigdzie na świecie.

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 09:13 ~gosc

  Niech płachtę HGW zawiesi na Stadionie Narodowym, a nie na PKiN darze narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Przypomnę, że pomysłodawcą budowy Pałacu Kultury i Nauki był Józef Stalin. Budowa gmachu trwała od maja 1952 do lipca 1955, a pracowało przy niej ok. 3500 robotników radzieckich. Dziękuję za uwagę.

 • Kotek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2013 20:37 ~Kotek

  To bardzo ważna informacja. Reklama infolinii na PKiN na pewno zdominuje dyskurs publiczny. Co więcej, nie mam wątpliwości, że wykrycie tego zamachu na przestrzeń publiczną rozwiąże, przy okazji, te błahe problemy Warszawy, jak dekret bieruta i janosikowe.

  Dziękuję! Otworzyliscie mi oczy na rzeczy naprawdę ważne!

 • warszawiak11

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2013 18:57 ~warszawiak11

  Czekam aż potrącą teraz te 45.000 zł z nagród CKSu....

 • Żłób

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2013 16:45 ~Żłób

  aaaaaby~aaaaaby

  Jak Hanka się nie komunikuje z mieszkańcami to źle. Jak się komunikuje to ... tez źle. Nie ma doświadczenia kobita, to próbuje, dajcie jej trochę spokoju a sobie luzu

  To przez wszystkie te lata, kiedy jest przy żłobie, nie zdążyła nabrać doświadczenia ? Czym się zajmowała w takim razie ?

 • podatnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2013 15:11 ~podatnik

  jasio~jasio

  No i piekna furtkę na obejście przepisów dostali wszelkiej maści reklamodawcy, od tej pory będa wieszać INFORMACJĘ, a nie reklamy.

  otóżto. informacje handlowe.

  Urzędasy to podła kasta cwaniaków.

  Oddajcie NASZE 45000 zł!

 • AbdulAhmed

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2013 15:02 AbdulAhmed

  aaaaaby~aaaaaby

  Jak Hanka się nie komunikuje z mieszkańcami to źle. Jak się komunikuje to ... tez źle. Nie ma doświadczenia kobita, to próbuje, dajcie jej trochę spokoju a sobie luzu


  Inaczej - jak Hanka się nie komunikuje z mieszkańcami to źle. Jak udaje, że chce się komunikować to też źle. I szkoda, że nawet udawanie jej nie wychodzi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »