Informacje

07.02.2011 17:52 Zmiany w edukacji

Miejsc dla sześciolatków nie zabraknie"

SERWISY:

Będą przepełnione czy nie? Za półtora roku wszystkie sześciolatki będą musiały pójść szkoły, a to oznacza, że norma w szkołach może sięgnąć nawet 150 proc. uczniów w jednej klasie. Władze miasta zapewniają, że miejsc w szkołach publicznych nie zabraknie. Ale apelują do rodziców, żeby już w tym roku zapisywali sześciolatki do pierwszych klas.

- Rodzice mieli obawy, ale zostały szybko rozwiane. Opieka szkół jest prawidłowa – mówi o sytuacji sześciolatków, które już zostały wysłane do I klas, Jolanta Lipszyc, dyrektor biura edukacji w ratuszu.

Jednak nie wszyscy rodzice z takiej możliwości skorzystali. A we wrześniu 2012 r. sześciolatki obowiązkowo będą musiały pójść do szkoły. - Im więcej dzieci teraz podejmie naukę, tym później będzie luźniej. Przecież w przyszłym roku sześciolatki będą w przyszłym roku siedmiolatkami - tłumaczy Lipszyc.

Rozłożyć kumulacje

Zdaniem dyrektor biura edukacji, i tak sytuacja jest pod kontrolą. Choć niewykluczone, że uczniowie będą musieli się tłoczyć w klasach. - Myślę, że tragedii nie będzie. W Warszawie liczba miejsc będzie absolutnie wystarczająca. Nie trzeba liczyć na szkoły niepubliczne. Nie oznacza to jednak, że wszystkie dzielnice są w stanie przyjąć sześciolatki ze swojego terenu. Taka sytuacja jest np. na Białołęce.

- Staramy się namówić rodziców, żeby już teraz zapisywali sześciolatków do I klas. Dzięki temu uda się rozłożyć kumulację na dwa roczniki - mówi Piotr Jaworski, wiceburmistrz Białołęki.

Pomożecie?

Władze dzielnicy proponują rodzicom 800 miejsc w klasach pierwszych. Ale jak przyznaje wiceburmistrz, ciężko określić dokładną liczbę sześciolatków, bo nie wszyscy mieszkańcy Białołęki są zameldowani. - Modernizujemy jednak dwie szkoły. To znaczna szansa na poprawę sytuacji – zaznacza Jaworski.

Władze dzielnicy zapewniają, że maluchy będą mogły chodzić na pierwszą zmianę, czyli w godzinach porannych. W razie problemów pomagać mają inne dzielnice. – Ochota czy Wola mają lżejszą sytuację. Ale generalnie liczba miejsc w szkołach publicznych jest wystarczająca - zaznacza Jolanta Lipszyc. I apeluje: - Rekrutacja do szkół startuje 9 marca. Lepiej wybrać nawet 5-6 miejsc, gdzie dzieci mogłyby pójść.

ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • rodzic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2012 09:13 ~rodzic

  A potem najmniej liczną klasę sześciolatków rozbiją i dorzucą do siedmiolatków. Tak jak ma to miejsce w SP321 w Warszwie!

 • Kika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 12:49 ~Kika

  Jakie półtora roku? Na łby sie z głupim pozamieniali? do września 2012 został niecały rok!!!

 • rodzic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2011 07:41 ~rodzic

  Ale bzdura!!! W Szkole na Leśnej Polanki dziciaki z pierwszych klas chodzą do szkoły na dwie zmiany. Nie ma miejsc w świetlicach, WF odbywa się na korytarzu. Ale dla władz oczywiscie wszystko jest OK. Ale tak naprawdę z roku na rok jest coraz gorzej, bo nic się na Nowodworach nie buduje, a dzieciaków w szkołąch będzie zdecydowanie więcej.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »