Informacje

06.04.2017 15:00 Miasto jest nasze "wyręczy" ratusz

Miastu się nie udało, audyt reprywatyzacji zrobią oni

SERWISY:

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze rozpoczęło w czwartek społeczny audyt warszawskiej reprywatyzacji. Złożono 2300 wniosków do urzędu miasta o dostęp do informacji publicznej na temat decyzji o zwrocie nieruchomości od roku 2003.

Działacze stowarzyszenia poinformowali na czwartkowej konferencji prasowej przed urzędem na placu Bankowym o rozpoczęciu społecznego audytu reprywatyzacji. MJN złożyło 2300 wniosków do urzędu miasta o dostęp do informacji publicznej na temat wszystkich decyzji o zwrocie nieruchomości od roku 2003.

Nieudane przetargi

Jest to odpowiedź m.in. na dwukrotne unieważnienie przetargów na wybór zewnętrznej firmy, która miała dokonać audytu w stołecznym ratuszu. Trzeciej próby wyboru firmy miasto już nie podjęło.

Zgodnie z artykułem 61 Konstytucji RP, a także ustawą o dostępie do informacji publicznej, obywatel ma prawo do uzyskania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne.

Karolina Płocha z MJN oświadczyła na konferencji, że wszystkie ofiary reprywatyzacji mają prawo wiedzieć, na jakiej podstawie zwrócono poszczególne grunty i budynki, czy roszczenia były zasadne oraz jakie argumenty były używane do tego, by dokonywać zwrotów w naturze.

- Chcemy się tym decyzjom przyjrzeć i nie czekając na audyt, korzystamy z tej możliwości, jaką daje ustawa o dostępie do informacji publicznej. I o każdy jeden adres ogłoszony w "Białej Księdze Reprywatyzacji" zamierzamy się teraz upomnieć - mówiła.

"Wyręczanie ratusza"

Stołeczny ratusz przygotował i upublicznił w lipcu 2016 r. "Białą Księgę Reprywatyzacji". Wynika z niej, że od 2003 r. zwrócono w Warszawie prawie 2,5 tys. nieruchomości.

- Zakładamy, że mimo wszystko miasto ma porządek w swoich dokumentach i będzie w stanie nam je szybko udostępnić - oświadczyła Płocha. - Mamy nadzieję, że terminy ustawowe nie zostaną przekroczone, że w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy wszystkie decyzje otrzymamy - dodała.

Działaczka MJN Justyna Kościńska zapowiedziała, że po otrzymaniu odpowiedzi na złożone wnioski stowarzyszenie zamierza udostępnić je w takiej formie, aby każdy mieszkaniec mógł mieć w nie wgląd i dowiedzieć się, z jaką sytuacją się mierzył lub w jakim stanie znajduje się teraz jego kamienica.

Przewodniczący MJN Jan Mencwel w rozmowie z PAP oświadczył, że działanie stowarzyszenia to "wyręczanie ratusza, któremu nie udało się zrobić audytu". - My po prostu ten audyt zrobimy jako stowarzyszenie społeczne - mówił.

- Audyty, które miasto samo planowało przeprowadzić, miały być tylko na wybranej próbie, np. przeanalizowano by tylko, powiedzmy, sto decyzji, które samo miasto wskazałoby do przeanalizowania. Naszym zdaniem od początku był to nietrafiony pomysł i nie byłoby to transparentne. Chcemy to zrobić w sposób w pełni transparentny, żeby wszystkie te decyzje ujawnić i to będzie materiał, którym będzie dysponowało społeczeństwo - zaznaczył.

Główne zdjęcie: Radek Pietruszka/PAP

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2017 09:24 ~nick

  Co si do tego, kto jakie studia skończył. Lepsza psychologia czy socjologia na UW, niż tzw. dobry kierunek na jakiejś Wyższej Szkole Gotowania na Gazie.

  Nemo~Nemo

  Żeby przeprowadzić audyt trzeba mieć jakie takie pojęcie. To są tylko dzieci tatusiów Mencwelów , Śpiewaków i innych podobnej maści. Oni mogą wyjść i mówić o wszystkim i niczym. Jak to ludzie po socjologii lub psychologii. Trzy metry mułu.

 • Jerry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2017 06:58 ~Jerry

  Jak się nie chciało to się nie udało.

 • anyH

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2017 20:05 ~anyH

  Patrząc po komentarzach, pracownicy ratusza trzepią nadgodziny :D, ha ha....

 • krostanadupie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2017 18:44 ~krostanadupie

  Spójrzcie na te twarze proszące o rozum. Czy on i są w stanie przeprowadzić audyt?. Chyba tylko audyt swoich lodówek. Śmiech na sali.

 • Nemo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2017 17:59 ~Nemo

  Żeby przeprowadzić audyt trzeba mieć jakie takie pojęcie. To są tylko dzieci tatusiów Mencwelów , Śpiewaków i innych podobnej maści. Oni mogą wyjść i mówić o wszystkim i niczym. Jak to ludzie po socjologii lub psychologii. Trzy metry mułu.

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2017 16:00 ~gosc

  A może by tak coś dobrego dla Warszawy zrobili bo na razie biją pianę i robią kariery polityczne. Niech sprawdzą umowy na mieszkania komunalne, które kupił ich b. prezes chociaż do biedaków, którym trzeba pomagać, nie należy.

 • ncik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2017 15:51 ~ncik

  Przestań zmyślać. Prawda jest taka, że nie posiada i nigdy nie posiadał samochodu. A ws. audytu - bardzo dobrze. Niech ci, którzy ukradli kamienice mają na baczności.

  qwerty~qwerty

  Mencwel to ten co jeździ po mieście autem, a w gazecie wiewiórczej się poskarżył, że mu samochody w mieście przeszkadzają, i on się denerwuje, że musi w swoim aucie stać w korkach?

 • asdada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2017 15:22 ~asdada

  A mieszkania komunalne nadal zablokowane i ludzie muszą płacić duże czynsze na tych urzędników, których muszą stowarzyszenia wyręczać w pełnieniu ich obowiązków. Ale oczywiście będzie to gra polityczna i zły pis wszystkiemu winien. Komunalne też wykupili urzędnicy i jak już się uwłaszczyli to zablokowali sprzedaż 40 letnim mieszkańcom gdzie za prl nie było innej możliwości na zakup mieszkania. Te które wybudowano przed 1995r. nadal powinny być w obrocie jak nie za 10 % to za 30% a politykę mieszkaniową na nowych zasadach powinni budować w lokalach które sami wybudowali za swojej kadencji (w czasach demokracji ) a nie wrzucać wszystkich do jednego worka - bo brakuje lokali.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2017 15:13 ~qwerty

  Mencwel to ten co jeździ po mieście autem, a w gazecie wiewiórczej się poskarżył, że mu samochody w mieście przeszkadzają, i on się denerwuje, że musi w swoim aucie stać w korkach?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »