Informacje

04.09.2019 08:47 "ROZMOWA PIASECKIEGO" W TVN24

Miasto zwlekało z informacją o awarii? "Zachowanie zgodne z procedurami"

SERWISY:


- Najpierw się zbiera informacje, potem się powiadamia służby, a potem obywateli - tak prezydent stolicy Rafał Trzaskowski tłumaczył w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, dlaczego miasto tak późno powiadomiło mieszkańców o awarii kolektorów ściekowych.

Trzaskowski był gościem Konrada Piaseckiego w środę rano. Prowadzący pytał go między innymi o kwestie związane z awarią kolektora w oczyszczalni "Czajka".

- Zrzut był od godziny 8. O 8.40 ja się o tym dowiedziałem. Zwołałem sztab natychmiast, powiadomiliśmy rząd i później wyszliśmy na konferencję. To było po sztabie około godziny 14 - tak Trzaskowski odpowiedział na pytanie o to, kiedy dokładnie ratusz powiadomił mieszkańców o awarii.

Wyjaśnił przy tym, że "jest to naturalne, że kiedy się wydarza tego typu sytuacja, żeby informować, trzeba wiedzieć o czym".

- Najpierw się zbiera informacje, jakie jest zagrożenie, potem się powiadamia służby, a potem obywateli. I to się działo godzina po godzinie, tak jak to normalnie wygląda. Najpierw się zwołuje wszystkie służby, a nie idzie do mediów - przekonywał.

"Zachowaliśmy się zgodnie z procedurami"

Jak zapewnił prezydent, jego pierwsze pytanie po tym, jak dowiedział się o zrzucie ścieków, brzmiało: "Czy to zagraża życiu i bezpieczeństwu obywateli?" - I odpowiedź była taka, że przed 2012 rokiem zrzucane były znacznie większe ścieki. Ja tego nie usprawiedliwiam, ale myśmy się zachowali tutaj dokładnie zgodnie z procedurami - zaznaczył.

Trzaskowski dodał, że obecnie wyjaśniane są okoliczności awarii, czy doszło do niej w fazie projektowej, w trakcie realizacji projektu, czy może podczas eksploatacji i zarządzania.- Jeśli były problemy w zarządzaniu, to oczywiście będą wyciągane kolejne wnioski. Na pewno będę egzekwował, żeby wszystko zostało wyjaśnione, i później, żeby winni ponieśli za to odpowiedzialność - zapewnił.

Kompetencje zarządu MPWiK?

Konrad Piasecki zapytał również prezydenta  Warszawy o kompetencje zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Wskazał, że jednym z jego członków jest były burmistrz Bielan, który ma zarzuty prokuratorskie. Trzaskowski zapewnił, że wszyscy w zarządzie spółki są specjalistami w dziedzinie wodociągów i kanalizacji.

Piasecki dopytał też o szefa rady nadzorczej Jarosława Jóźwiaka, który trzy lata temu był wiceprezydentem stolicy, ale został odwołany z tej funkcji przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Powodem było to, że nie sprawdzał się w sprawach warszawskiej reprywatyzacji. - Rada nadzorcza to co innego, bo do rady nadzorczej kieruje się osoby, które mają nadzorować ten proces. Jeżeli się tylko dowiem, że rada nadzorcza pewnych rzeczy nie dopilnowała, jeśli będzie jakakolwiek odpowiedzialność rady nadzorczej to natychmiast będą tam też dymisje - zapewnił Trzaskowski.

"Mamy specjalistów od zarządzania"

Prezydent wskazał też, że jest niewielu ludzi z tak dużym doświadczeniem jak szef rady nadzorczej MPWiK. - Jeśli ktoś współzarządzał miastem przez wiele, wiele lat i ma olbrzymie doświadczenie i jeśli szukamy ludzi, którzy są w stanie sprawdzać czy spółka funkcjonuje dobrze czy nie, to tacy ludzie są do tego powoływani - powiedział.

I dodał, że "nie ma aż tak wielu ludzi, którzy znają się i na funkcjonowaniu miasta i na funkcjonowaniu spółek i którzy mają również wiedzę dotyczącą kanalizacji".

- Mamy specjalistów od zarządzania. Trójka z członków zarządu przez lata pracowała w wodociągach i zna się dokładnie na tym, a jeśli chodzi o prezes zarządu, to osoba, która przez lat zarządzała spółkami i jest specem od zarządzania - podsumował Trzaskowski.

mp/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • oficjalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2019 11:19 ~oficjalny

  Dziś miasto twierdziło, że nie było komunikatu, że ścieki komunalne zawierają ścieki przemysłowe. Otóż był i to oficjalny komunikat. Ale chyba prezydent powinien to wiedzieć?

 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2019 11:00 ~marek

  gdzie Trzaskowski tam i szambo.

 • Lipko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2019 10:15 ~Lipko

  Winnych awarii nie ma i nie będzie, bo wszystko było zgodne z procedurami i prawem. Tylko PIS jątrzy niepotrzebnie, bo jakaś forsa została wydana na bubel.

 • arma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2019 09:57 ~arma


  Wojsko~Wojsko

  Jakby wasz superinteligentny pupilek Patryk Jaki dorwał się do władzy w warszawie, to na pewno wymyśliłby lepszy sposób na dostanie się do kolektora podziemnego. Na przykład saperką, wojsko by się zatrudniło...
  Jacek~Jacek  Przede wszystkim rząd zamiast opowiadać o katastrofie mówiłby że w sumie nic się nie stało, a wina byłaby poprzedników.


  W tym przypadku nie mogą mówić o winie poprzedników :)

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2019 21:15 ~Jacek

  Wojsko~Wojsko

  Jakby wasz superinteligentny pupilek Patryk Jaki dorwał się do władzy w warszawie, to na pewno wymyśliłby lepszy sposób na dostanie się do kolektora podziemnego. Na przykład saperką, wojsko by się zatrudniło...  Przede wszystkim rząd zamiast opowiadać o katastrofie mówiłby że w sumie nic się nie stało, a wina byłaby poprzedników.

 • facio aligacio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2019 20:18 ~facio aligacio

  najważniejsze to postępować zgodnie z procedurami, innymi słowy "ja tylko wykonywałem rozkazy"

 • dawny_wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2019 20:12 ~dawny_wyborca

  Jak to czytam to mi się serce kroi.
  Panie Prezydencie. Głosowałem na Pana i teraz myślę, że to był błąd.
  Dawny burmistrz Bielan ma mieć doświadczenie w wodociągach? To chyba żart.
  Zaczynacie chować swoich ludzi tam gdzie będzie cicho i będą mogli przeczekać.
  Proszę nie mówić o specjalistach na najwyższych szczeblach w tej Spółce. Śmiechu warte.

 • Z sympatii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2019 18:54 ~Z sympatii  iza~iza

  zbierał informacje i nic nie uzbierał, liczył, że samo się załatwi?
  Nie załatwi się~Nie załatwi się

  Macie zamiar długo jeszcze tak jątrzyć ? PiSowiec w najbliższym czasie nie zastąpi naszego prezydenta.
  iza~iza

  to fakty, nie jątrzenie

  No skąd, jakie jątrzenie, wy tylko delikatnie zwracacie uwagę panu prezydentowi, oczywiście dla jego dobra

 • Chwalą nas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2019 18:48 ~Chwalą nas

  pesto~pesto

  Pan Prezydent zachował się modelowo..

  Ale pan minister zdecydowanie MODELOWIEJ.

 • Wojsko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2019 18:47 ~Wojsko

  Jakby wasz superinteligentny pupilek Patryk Jaki dorwał się do władzy w warszawie, to na pewno wymyśliłby lepszy sposób na dostanie się do kolektora podziemnego. Na przykład saperką, wojsko by się zatrudniło...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »