Informacje

19.03.2013 13:16 "Liczba zatrudnionych wciąż rośnie"

Miasto zatrudnia prawie
8 tysięcy urzędników

SERWISY:

W urzędzie miasta i urzędach poszczególnych dzielnic pracuje blisko 8 tys. urzędników – wynika z odpowiedzi na interpelację radnego Jarosława Krajewskiego.

Ratusz na koniec zeszłego roku zatrudniał 3 856 osób. Kolejne 3 798 osób pracowało w urzędach dzielnic. Najwięcej na Mokotowie – 432 osoby. Najmniej w Wesołej – 79.

- Pod koniec 2006 roku, kiedy Hanna Gronkiewicz-Waltz obejmowała władzę, miasto zatrudniało około 5700 urzędników. Czyli o 35 proc. mniej niż teraz – podkreśla Jarosław Krajewski, radny PiS. - Niestety tendencja wzrostowa wciąż się utrzymuje. Pod koniec 2011 roku urząd miasta i urzędy dzielnic zatrudniały 7677 osób. Pod koniec zeszłego o prawie 60 osób więcej – wylicza.

"Jedna jaskółka..."

W odpowiedzi na pytania Krajewskiego, ratusz dołączył jeszcze jedną informację. Chodzi o liczbę zatrudnionych na koniec stycznia, która wynosiła 7 684 osoby.  - Rozumiem, że pani prezydent chciała pokazać, że w ciągu miesiąca ubyło urzędników, ale jednak jaskółka wiosny nie czyni. Z uwagą będę śledził, czy w kolejnych miesiącach te liczby znów nie zaczną rosnąć – zapowiada.

Radny zwraca uwagę na jeszcze jeden fakt. – Miasto wciąż zawiera umowy z podmiotami zewnętrznymi. Tylko w zeszłym roku wydano na takie zlecenia 30 mln zł. A więc mamy coraz więcej pracowników, a część zadań wykonują podmioty zewnętrzne – dodaje.

Ratusz tłumaczy się z dodatkowych etatów

Ratusz wylicza także powody wzrostu zatrudnienia. Pierwszym z nich jest koniczność przekształcenia umów zleceń w kadencji 2002-2006 w umowy o pracę – 225 etatów.

Kolejne wynikają m.in. z konieczności przejęcia przez władzę samorządową nowych zadań. – Rozumiem argumenty wynikające z ustaw. Ale część argumentów jest nietrafiona – uważa radny.

Chodzi m.in. o powołanie biura do spraw Euro 2012. – To biuro powołano w 2007 roku, a dziś już nie działa. Centrum Komunikacji z Mieszkańcami też nie działa, a jest wśród powodów zwiększenia zatrudnienia. Jeszcze większym absurdem jest przejęcie przez biuro ochrony środowiska zadań z ZOM związanych z edukacją ekologiczną. Przecież ZOM to też jednostka miejska – punktuje radny.

par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • stan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2016 11:31 ~stan

  Porównajcie liczbę "radnych":
  Nowy Jork = 51
  Berlin = 100
  Paryż = 172
  ----------------
  r-m = 323

  Warszawa = 485

  Fajnie?

 • tanita

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2013 07:40 ~tanita

  Zaczyna się kampania i bicie piany radnych O NIC! Trzeba się będzie do tego przyzwyczaić przez najbliższe półtora roku! LUDZIE, chcemy żyć w cywilizowanym świecie, chcemy lepszej, szybszej obsługi, załatwiania spraw, mnie kolejek a jęczymy, że za dużo urzędników. Ktoś tę robotę musi robić. Zawód jak każdy inny! Ludzie nie można zjeść cukierka i miec cukierka! Np. za chwile będzie akcja składania rozliczeń PIT za 2012 , jest full akcji pomocnych z dzielnic, za co chwała, a Polak i tak będzie ostatniego dnia stał w kilometrowych kolejkach żeby złożyć PIT. I czyja tu wina?!? Zapewne urzędnika, który od miesięcy czekał w okienku na Ciebie! Zacznij od siebie! Wymagaj od siebie! Włącz myślenie a potem wymagaj!

 • Myślący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2013 16:27 ~Myślący

  Gościu, chyba nie długo mieszkasz w Warszawie (stąd nazwałem Gościu), ponieważ przed rządami Ś.P. Lecha Kaczyńskiego, urzednik traktował obywatela, jako zło, traktował nas podle, kawa, herbata, pogawędki w pracy, ale to właśnie Prezydent Kaczyński wprowadził dyscyplinę dla urzędników i jeżeli na któregoś były 3 uzasadnione skargi, to był zwolniony z pracy. Efekt teraz widzimy, jest już naprawdę cywilizowanie. Do tego jeszcze razem z dyscypliną zostały wprowadzone duże pomieszczenia z okienkami, gdzie można załatwić wszystkie sprawy - wcześniej ganiało się po pietrach i szukało odpowiednich drzwi - niby nie dużo, ale jak wiele zmieniło.

  Anty PiSAnty PiS

  Co chwilę na samorządy spadają nowe zobowiązania, przykładowo ostatnio gospodarka odpadami, a do tego potrzebni urzędnicy.
  Taki Lech Kaczyński ja udawał rządzenie w Warszawie miał mniej urzędników bo oni i tak nic nie robili.

 • Były Urzędnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2013 12:24 ~Były Urzędnik

  Cały problem polega na czym innym. Połowa tych pracowników to są zrzuty znajomków i członków młodziezówki PO. Dlatego np. w dzielnicach rozbudowane są wydziały do noszenia papierów tj. taki wydział organizacyjny w dzielnicy. Drugie przytulisko to wszelkie maści instytucje kontroli. Np. oddzielnie jest Biuro Audytu i oddzielnie Biuro Kontroli. Każde ma 3 dyrektorów. Każdy dyrektor sekretarkę. Np. w Biurze Administracyjno Gospodarczym (tym od papieru toaletowego) jest aż 4 dyrektorków. tu jest link do BIP w warszawie. Prześledźcie strukturę Biur w UM to zobaczycie ile się dubluję z kompetencjami. Tylko po to żeby było jak najwięcej dyrektorów i parzących kawę.
  http://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/Urzad/Biura_Urzedu/default.htm

  ps. a na samym dole zwykłych urzędników w Wydziałach obsługi mieszkańców, czy przy obsłudze kasowej wcale nie ma tak dużo, a to oni będą szli do odstrzału przy ewentualnych zwolnieniach.

 • antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2013 11:59 ~antek

  Szkoda mi klawiatury na komentowanie postkomunistów i narodowosocjalistycznej opozycji.

  Mam nadzieje na jakąś prawdziwą prawicową alternatywę, która postawiłaby spowrotem na nogach ten bałagan.

  Dziś niestety mamy socjalistyczną PO, palikota,
  SLD, narodowosocjalistyczny PIS i przyległe mu pseudoprawicowe bojówki.

  Powoływanie się na tradycje i patriotyzm jeszce prawicy nie czyni.

  Czas na kogoś z prawicowym programem gospodarczym, ze zdrowym wolnorynkowym podejściem.

  Boję sie jednak, że sitwa zgromadzona wokół lewicy i popularnych lewicowych mediów nie pozwoli na jakąkolwiek zmianę, że dopiero skrajna nędza da odczuć, kto tak na prawdę jest kim.

  Pozdrawiam i zachęcam do myślenia. To na prawdę nie boli. wystarczy zgasić TV, odłożyć Gazetę, iść do teatru, poczytać książki...

 • nika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2013 10:59 ~nika

  A może pan Krajewski zrezygnuje ze swoich przywilejów bezradnego i zostanie tym wstrętnym urzędasem za te ogromne tysiące i wyzwiska jego podobnych. Jak się pozna ten miód od poszewki to wtedy porozmawiamy. Mądrzyć to my się potrafimy, tylko nic ponadto.

 • ober_fest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2013 10:28 ~ober_fest

  dzis miałbyc strajk generalny w polsce

 • Bemo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2013 09:25 ~Bemo

  Więcej urzędników niż policji i się dziwić że nie widać policji na ulicy ( nie licząc meczów i imprez wtedy są wszędzie)

 • WWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2013 08:19 ~WWA

  URZĘDASY - POZWALNIAĆ!!! W jakim normalnym kraju mają taką armię DARMOZJADÓW???

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2013 07:32 Anty PiS

  Co chwilę na samorządy spadają nowe zobowiązania, przykładowo ostatnio gospodarka odpadami, a do tego potrzebni urzędnicy.
  Taki Lech Kaczyński ja udawał rządzenie w Warszawie miał mniej urzędników bo oni i tak nic nie robili.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »