Informacje

29.12.2016 06:00 na zielonym ursynowie

Miasto zamknęło dom dziecka,
bo sąsiedzi sprawiali problemy

SERWISY:

Wychowawcy martwili się o mieszkańców domu dziecka, bo ci ciągle byli świadkami wizyt policji w sąsiednim ośrodku interwencji kryzysowej. Z "pomocą" przyszedł wojewoda, który nakazał zamknięcie placówki dla dzieci. Budynek zostanie przejęty przez... ośrodek interwencji.

Dom dziecka przy ul. 6 Sierpnia na Zielonym Ursynowie otwarto kilkanaście lat temu. Kilka lat później w tym samym budynku powstał Ośrodek Interwencji Kryzysowej, czyli miejsce dla osób w trudnej sytuacji życiowej, które wymagają pomocy specjalistów. Początkowo działały jako jedna instytucja. Od 2010 r. ośrodek funkcjonuje samodzielnie.

Sąsiedztwo od dawna dawało się we znaki dzieciom i wychowawcom. Jej negatywny wpływ wykazała również kontrola wojewody.

"Nie mam słów oburzenia"

Ten przyznał, że niepokój wychowawców jest uzasadniony i zasugerował zamknięcie placówki. Ale nie tej sprawiającej problemy, ale tej, która się poskarżyła. Miasto przychyliło się do opinii wojewody. W listopadzie dzieci zostały przeniesione do innych warszawskich domów dziecka, a ten przy 6 sierpnia oficjalnie zamknięto.

O szczegóły dopytuje wiceprzewodnicząca rady miasta Olga Johann. "Proszę o ewentualne potwierdzenie bulwersującej informacji. Nie jestem w stanie zrozumieć tego typu decyzji świadczącej o pełnej znieczulicy urzędników. Czy jest dla nich jasne, że kolejny raz krzywdzą dzieci, które miały namiastkę domu i swojego środowiska"? - napisała w interpelacji radna, kiedy dowiedziała się, że podopieczni opuścili ursynowski dom dziecka.

Była oburzona decyzją stołecznych urzędników. "Jeżeli jest to prawdą, to nie mam słów oburzenia i uprzejmie proszę o wyjaśnienia - czym, poza względami formalnymi, a nie "ludzkimi" była podyktowana ta decyzja" - czytamy w interpelacji.

Ośrodek przejął cały budynek

- Decyzja o rozwiązaniu grup wychowawczych (...) została podjęta przed kilkoma miesiącami i związana była z zaleceniami wojewody mazowieckiego z lutego 2016 r – potwierdza Katarzyna Pienkowska z wydziału prasowego urzędu miasta. Konkretnych przykładów problematycznych sytuacji jednak nie podaje.

Przedstawicielka ratusza zapewnia, że wychowankom domu dziecka nie stała się krzywda. - Przenoszenie dzieci do innych lokalizacji odbywało się etapami. Sytuacja każdego dziecka była rozpatrywana indywidualnie. Sytuacja dzieci, które zmieniły miejsce zamieszkania, polepszyła się. Dziesięcioro z nich zamieszkało w mieszkaniach filialnych działających w ramach placówek opiekuńczo-wychowawczych. Mieszkania filialne zapewniają opiekę w warunkach zbliżonych do domowych, skierowano do nich przede wszystkim młodsze dzieci - tłumaczy Pienkowska.

Miejsce, które zwolnił dom dziecka zagospodarowano. - Zostało przejęte przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej - przyznaje nasza rozmówczyni i tłumaczy, że ośrodkowi przybyło podopiecznych po połączeniu z dwiema podobnymi placówkami.

kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • AJak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2017 00:15 ~AJak

  Piękny Roman~Piękny Roman

  Genialne, normalnie genialne w swojej prostocie.

  - Panie władzo, a obok mnie to chyba jest fabryczka narkotyków i melina jakaś.
  - Proszę się wyprowadzić jak panu przeszkadza.
  Panie władzo maż znęca się nade mną i nad naszą czwórką dzieci. Jutro wyprowadzimy panią do domu samotnej matki, a oprawca "za karę" zostanie SAM.

 • wychowanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2016 22:10 ~wychowanka

  Wychowałam się w tym domu bo to był mój dom. Kiedy trafiłam do domu dziecka miałam tylko 3 latka. Z boku zdjęcia widać 3 pawilony, pierwszy był chłopców, drugi dziewcząt a trzeci to przedszkole. na tym terenie obok pawilonu były pole do siatkówki, i plac do tenisa, który zima zamieniał się w lodowisko. To smutne, że przestał istnieć. Myślę jednak, że te rodzinne domy dziecka są dla dzieciaków lepsze. Łatwiej dotrzeć do dziecka i pomóc mu indywidualnie. Utrzymanie takiego domu na pewno nie jest łatwe.

 • mb5851

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2016 15:54 mb5851

  Nie nazwę tego cyrkiem , bo w cyrku jest śmiesznie i wesoło. "TU" (Decyzja) jest smutno i rozpaczliwie. Smutniej jak na pogrzebie. Amen.

 • j1940

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2016 15:31 j1940

  To najprostsze rozwiązanie problemu! Wojewoda - oczywiście z PiS u - postąpił tak, jak reguły partii nakazują. Teraz policja będzie miała święty spokój.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2016 11:11 ~Piękny Roman

  Genialne, normalnie genialne w swojej prostocie.

  - Panie władzo, a obok mnie to chyba jest fabryczka narkotyków i melina jakaś.
  - Proszę się wyprowadzić jak panu przeszkadza.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2016 10:58 ~qwerty

  Wygoniono biedne dzieci a przyjęto patologię. Patologię w większośći na własne życzenie, czyli narkomanów, pijaków i hazardzistów.

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2016 10:57 ~Toms

  Obserwator~Obserwator

  Panie wojewodo, czy Pan jest zdrowy na umyśle?  Wojewoda z PiSu, to chyba odpowiada na to pytanie.

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2016 10:52 ~Piotr

  I bardzo dobrze. Dzieciaki są teraz odizolowane od patologii, nie dzieje im się krzywda, są w kręgach rodzinnych, a w tym odizolowanym od innych budynku patologia może się gnieździć nie szkodząc dzieciakom. A może wolelibyście by to patologię porozmieszczać wśród rodzin?

 • marco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2016 10:34 ~marco

  pan wojewoda (celowo z małych liter)pewnie jest z pis i to powinno dać odpowiedź na pytanie poprzednika.

 • cooo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2016 10:25 ~cooo

  kto jest głupi ???

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »