Informacje

26.04.2017 10:22 Warszawa 2030

Miasto wynajmie mieszkania tym, którzy zarabiają za dużo

SERWISY:


Pod koniec 2018 roku przy Korzona powstanie budynek z 64 mieszkaniami. Miasto będzie je wynajmować tym mieszkańcom, którzy przekraczają kryterium dochodowe i nie mogą starać się o mieszkanie komunalne. Koszt inwestycji to 12 mln złotych.

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała na konferencji w stołecznym ratuszu, że miasto cały czas poszukuje nowych rozwiązań dotyczących mieszkań dla mniej zamożnych osób.

- TBS będzie budował mieszkania, natomiast my będziemy wynajmować je jako mieszkania komunalne tym wszystkim, którzy przekraczają dochód, który jest granicą dla otrzymania mieszkania komunalnego - powiedziała prezydent.

Inna "forma podejścia"

Jak zaznaczyła, jest to inna "forma podejścia" w porównaniu z klasycznymi mieszkaniami komunalnymi i TBS-ami. - To jest taka próba mariażu budowy mieszkań komunalnych jednocześnie w formie TBS-u - podkreśliła Gronkiewicz-Waltz.

Zgodnie z zapowiedziami jeden z pierwszych budynków powstających z myślą o osobach, które nie kwalifikują się do otrzymania mieszkania komunalnego, ma powstać do końca października 2018 roku na Targówku przy Korzona. Umowę na jego budowę podpisali: prezes zarządu TBS Warszawa Północ Małgorzata Mazur i prezes zarządu firmy Dorbud SA Tomasz Tworek. Koszt całego przedsięwzięcia to 12 mln zł, w tym 10,67 mln zł wartość umowy z wykonawcą.

45 mieszkań zostanie przeznaczonych na wynajem dla mieszkańców, którzy przekraczają kryterium dochodowe o nie więcej niż 10 procent. Te mieszkania warszawiacy będą wynajmować bezpośrednio od miasta. Pozostałe 19 lokali TBS Warszawa Północ wynajmie osobom wskazanym przez stołeczny ratusz - zgodnie z założeniami programu Mieszkania2030. Będą to warszawiacy, którzy przekraczają kryterium dochodowe do otrzymania mieszkania komunalnego o od 10 do 40 procent.

TBS należy do miasta

Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski wyjaśnił, że miasto jest 100-procentowym właścicielem dwóch spółek TBS.

- Po raz pierwszy decydujemy się na taką formułę, w której miejska spółka jest nie tylko inwestorem na swoją rzecz, nie tylko realizuje mieszkania na rzecz potencjalnych klientów, którzy będą najemcami mieszkań bezpośrednio od spółki, ale również korzystamy z pewnego rozwiązania, które jest możliwe dzięki zmianom w ustawie z 2015 roku, czyli możliwość podnajmowania mieszkań na cele, które są naszymi celami komunalnymi - powiedział Olszewski.

Dodał, że do mieszkań przy Korzona w pierwszej kolejności będą kierowane osoby, które chcą "dokonywać zamiany zasobu komunalnego". - Stać je na lekko wyższy czynsz, natomiast chcą poprawić swój standard zamieszkiwania - wyjaśnił Olszewski.

Ponad 260 mln zł na mieszkania

Jak zaznaczył, w niektórych wypadkach nowa formuła wynajmu będzie polegała na tym, że miasto będzie wynajmowało od spółki mieszkania płacąc czynsz, jaki płaciłby normalny najemca.

- Natomiast my będziemy wynajmowali naszym najemcom za tę cenę, która wynika z naszych uchwał, czyli będziemy pokrywali prawdopodobnie różnicę, która będzie powstawała z czynszu, który jest nieco wyższy w spółce TBS względem czynszu, który jest tzw. czynszem komunalnym - podkreślił wiceprezydent.

Zapowiedział, że pierwsze osoby będą kierowane przez miasto do budynku przy Korzona prawdopodobnie na przełomie 2018 i 2019 roku.

Na 2017 rok ratusz przeznaczył na miejskie mieszkania łącznie 264,3 mln zł, w tym m.in. 66,4 mln zł na modernizacje i przyłączenie budynków do centralnego ogrzewania (z czego 50,6 mln zł w obszarze rewitalizacji), 109,6 mln zł na naprawy i remonty mieszkań, 42,3 mln zł na budownictwo prowadzone przez dzielnice oraz 46 mln zł na inwestycje mieszkaniowe Towarzystw Budownictwa Społecznego.

w ramach programu Mieszkania 2030 władze stolicy planują powiększenie miejskiego zasobu o 15 tys. mieszkań. Obecnie w stolicy jest blisko 85 tys. mieszkań miejskich (w tym 2,6 tys. zrealizowanych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego).

PAP/skw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2019 17:09 ~Ania

  Chyba dla wybranych i bogatych!
  my małżeństwo, jedno z grupą P@ leczy się, ciężko mu ze znalezieniem stałej pracy a jak znajdzie to na krótko i tak od 2003 roku i nadal 2019 rok. Brak rodzinnego wsparcia. jesteśmy sami i tułamy się, cały czas szukając taniego pokoju na wynajem - a na dwoje zarabiamy 1540zł na 2 osoby. Ciągle mamy problemy z utrzymaniem się, bo pokój kosztuje 1.000-1.200zł / mc.

  Gmina nas oszukała,
  miała coś nam do zaoferowania jakieś 15 m2 ze względu na chorego męża. Podpisała gmina z nami umowę a później rozwiązała i nawiązała inną umowę w innej dzielnicy ponieważ tam wynajmowaliśmy a teraz po raz trzeci powiedzieli nam; że przepisy zmieniły się z jakąś dopłatą i niestety ale przekraczamy dochód tzn. Ja pracowałam cały rok na najniższej krajowej a mąż pracował jakieś 3-4 miesiące - wówczas Gmina stwierdziła że mamy za duży dochód roczny!!! śmieszne!!! i nam się nie należy już.

  A uchodźcy mają od zaraz mieszkanie od gminy - bardzo interesujące rozwiązanie ale nie dla swoich - Polaków a dla obcych - Uchodźców!

  Brak jakiejkolwiek sprawiedliwości w swojej ojczyźnie :(

  zrozpaczona z brakiem sensu życia na tej ziemi :( :( :(

 • oburzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2017 17:14 ~oburzony

  w rządzie socjaliści, w mieście socjaliście. Dość rozdawnictwa moim i Twoich pieniędzy!

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2017 13:21 ~Ola


  Metraż~Metraż

  Co za przypadek, że będą mieli blisko do nowej stacji metra. Ciekawe po ile będzie wynajem i kto decydował o przydziale ;)
  śmieszne~śmieszne

  Jak to kto??? A kto rządzi miastem?


  Wynajem mieszkań w TBS wcale nie jest taki atrakcyjny. Stawka czynszu jest dość wysoka, może niższa od rynkowej, ale tych mieszkań nigdy nie nabędzie się na własność!!!

 • larry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2017 11:15 ~larry

  Czym się rożni socjalizm od komunizmu.
  Komuna zabija od razu, socjalizm cię męczy całe życie.

 • śmieszne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2017 11:11 ~śmieszne

  Metraż~Metraż

  Co za przypadek, że będą mieli blisko do nowej stacji metra. Ciekawe po ile będzie wynajem i kto decydował o przydziale ;)

  Jak to kto??? A kto rządzi miastem?

 • jeśli jest za niskie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2017 11:10 ~jeśli…

  A nie sprawiedliwiej było by podnieść kryterium dochodowe, zamiast tworzyć jakieś uprzywilejowane grupki???

 • mafia zarabia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2017 11:08 ~mafia zarabia

  No to "aktywiści" "wózkowe" i "szaleni niepełnosprawni" zostaną w końcu wynagrodzeni, za swoje poświęcenie i ciężka pracę, w przepychaniu dochodowych pomysłów HGW

 • Metraż

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2017 11:03 ~Metraż

  Co za przypadek, że będą mieli blisko do nowej stacji metra. Ciekawe po ile będzie wynajem i kto decydował o przydziale ;)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »