Informacje

16.04.2019 21:44 tomasz majewski

Miasto walczy o stadion. Olimpijczyk do prezesa: czas, abyś oddał Skrę

SERWISY:


Ratusz, wspierany przez byłego sportowca Tomasz Majewskiego, apeluje do prezesa RKS Skra o wydanie obiektu. Miasto twierdzi, że opór Krzysztofa Kaliszewskiego opóźnia modernizację otoczenia stadionu.

Miasto latami toczyło sądowe boje o odzyskanie terenu przy Polu Mokotowskim z klubem. Zarzucało jego władzom doprowadzenie obiektu do ruiny.

Kaznowska apeluje

- Mimo wielu spotkań i pism, mimo publicznych zapewnień prezesa RKS Skra Krzysztofa Kaliszewskiego, obiekt wciąż nie został wydany miastu. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia prac, aby na te tereny jak najszybciej wrócił sport - mówi cytowana w komunikacie prasowym Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy odpowiedzialna m.in. za sport.

- Mamy projekt, zabezpieczyliśmy 25 milionów złotych na realizację pierwszego etapu modernizacji oraz dodatkowe środki na uporządkowanie terenu - prace remontowe, zabezpieczenia. RKS Skra, pomimo wiedzy, że samowolnie blokuje rewitalizację, w dalszym ciągu nie przekazuje nieruchomości miastu - stwierdziła Kaznowska.

I ponownie zaapelowała do Kaliszewskiego, aby oddał obiekt.

- Każdy kolejny dzień zwłoki jest zagrożeniem dla wypracowanego w zeszłym roku harmonogramu prac. Bez przejęcia nieruchomości, nie możemy nawet przystąpić do negocjacji warunków umowy z projektantami, ani ruszyć z pracami przygotowawczymi. Prezesie Kaliszewski, czekamy na ostatni krok i zrobienie czegoś dobrego dla tego historycznego, ważnego dla warszawianek i warszawiaków miejsca - dodała.

Majewski pisze

List otwarty do Krzysztofa Kaliszewskiego skierował także były kulomiot, a dziś wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i prezes Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki Tomasz Majewski.

"Mimo wyroków sądowych, wielu spotkań, pism i Twoich publicznych zapewnień, obiekt wciąż nie wrócił do miasta. Osiągane przez Ciebie i Twoich zawodników, w tym najwybitniejszej z nich - Anity Włodarczyk, wyniki są niepodważalne i na stałe wpisały się w historię polskiej lekkiej atletyki. Chcemy, abyś wyłącznie w ten sposób był kojarzony z królową sportów i aby kolejne zapisywane przez Ciebie karty naszej historii, nie zostały przysłonięte obrazem upadającej i zdewastowanej Skry" - m.in. napisał dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą.

Majewski zarzuca, że dziś Skra jest obiektem sportowym tylko z nazwy. "Lata zaniedbań doprowadziły to pełne historii miejsce do ruiny, wymagającej natychmiastowej, gruntowej modernizacji. Zamiast miejsca otwartego i przyjaznego sportowcom i mieszkańcom, zarządzana przez klub Skra stała się domem dla szeregu podmiotów, które ze sportem nie mają nic wspólnego, jak m.in. komis samochodowy, wypożyczalnie samochodów, pub, wulkanizacja czy parkingi komercyjne. Dotychczasowy sposób zarządzania doprowadził przede wszystkim do dewastacji obiektu" - krytykował. Ale zapewnił, że nie jest jeszcze zbyt późno, by zrobić coś dobrego dla polskiej lekkiej atletyki i tego miejsca. "Już czas, abyś oddał Skrę dobrowolnie" - podsumował wiceprezes PZLA.

Prezes w Katarze

Kaliszewski - prezes i trener mistrzyni olimpijskiej w rzucie młotem Anity Włodarczyk - powiedział, że nie może odnieść się do zarzutów, bo dowiedział się o nich z mediów, a obecnie przebywa ze swoją zawodniczką na zgrupowaniu w Katarze. - Wracam do kraju 27 kwietnia. Przygotuję się do odpowiedzi, która będzie bardzo rzetelna - przekazał PAP Kaliszewski.

Według informacji miasta, w styczniu 2014 roku Sąd Apelacyjny wydał korzystny dla Warszawy wyrok w sporze z klubem RKS Skra i Global Investment Fund, dotyczącym nieprzedłużania użytkowania wieczystego. W listopadzie 2015 Sad Najwyższy oddalił złożone przez oba podmioty skargi kasacyjne uzasadniając to bezzasadnością podstaw kasacyjnych złożonych przez autorów skargi.

W uzasadnieniu napisano m.in., że "ruina obiektów sportowych i rekreacyjnych jest wynikiem dotychczasowego sposobu wykonywania prawa użytkowania wieczystego: braku koniecznych napraw i remontów". Zdaniem sądu przedłużenie użytkowania wieczystego na dotychczasowych warunkach oznaczałoby kontynuację stanu, w którym wykonywanie tego prawa nie służyłoby społecznie istotnym celom, związanym z rekreacyjno-sportowym wykorzystywaniem nieruchomości i w tym samym pozostawało w sprzeczności z ważnym interesem społecznym.

Budynek w ruinie

Na początku października ubiegłego roku 2018 władze miasta - powołując się na brak chęci współpracy ze strony klubu - złożyły pozew do Sądu Okręgowego o wydanie nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 20 hektarów. Równocześnie rostrzygnięty został rozpisany przez miasto konkurs architektoniczno-urbanistyczny na modernizacją terenu.

Jury konkursu, w którym zasiadali m.in. członkowie Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz władz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, wybrało propozycję najlepszej pod względem architektonicznym, urbanistyczny, funkcjonalnym i użytkowym koncepcji zagospodarowania całego kompleksu Sportowego Klubu Skra składającego się ze stadionu głównego, zespołu treningowego oraz strefy sportowo-rekreacyjnej.

Warszawa chce zrealizować odbudowę Skry w dwóch etapach. W pierwszym powstanie zespół treningowy, obejmujący stadion lekkoatletyczny rozgrzewkowy, rzutnie i budynek zaplecza, a także strefę sportowo-rekreacyjną.

W dalszych planach jest budowa stadionu głównego, na którym będą mogły być rozgrywane imprezy rangi międzynarodowej. Na projekt stadionu prawdopodobnie zostanie rozpisany odrębny konkurs.

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2019 23:40 ~Tomek

  No to może na Skrę wrócą Gocie. Kto zna to wie o co chodzi.

 • makaron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2019 20:27 ~makaron

  klm~klm

  prezes Kaliszewski nie po to jest prezesem, aby się dał łatwo oderwać od koryta


  zupełnie jak prezes Owsiak

 • klm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2019 18:46 ~klm

  prezes Kaliszewski nie po to jest prezesem, aby się dał łatwo oderwać od koryta

 • Ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2019 16:41 ~Ewa

  Nie rozumiem - jak jest wyrok sądowy to jak nie chce wydac to wchodzi policja, aresztuje go, miasto przejmuje obiekt a potem wytacza prezesowi sprawę o odszkodowanie za niewykonaie wyroku sądu. A tuitaj jak w jakim pekustanie>? Od czego jest policja - aby egzekwować prawo. Dlaczego miasto nie skałada zawiadomienia na policje??? tez pytanie. Jednym słiowem urzędnicy miejscy do zwolnienia bio się nie nadają a osoby odpowiedzialne za wydanie do aresztowania (oczywiście jeżeli taki jest wyrok sądu()

 • stazzema

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2019 14:44 ~stazzema

  W kampanii wyborczej Rafał Trzaskowski ochoczo mówił o remoncie znajdującego się w fatalnym stanie stadionu Skry. Po wyborach zmienił jednak retorykę.

  "Trzeba będzie poszukać inwestora, bo miasto samo tego nie udźwignie".

 • doktor No

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2019 14:39 ~doktor No  qperNIK~qperNIK

  Miasto już od dawna robi wszystko aby zniszczyć ten obiekt a potem postawić kolejne blokowisko.

  archi~archi

  Otwarty stadion lekkoatletyczny w środku miasta, to nieporozumienie i strata terenu. Nie na nasz klimat.
  taki mamy klimat~taki mamy klimat

  Na nasz klimat idealne są apartamentowce z 12 m penthousami i zagłębia biurowe.

  No to uprawiaj sport na skrzyżowaniu dwóch dużych ulic. Zdrowia życzę.

 • Dariusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2019 14:01 ~Dariusz

  Stołeczny WOPR pada. Ekipa Rafała Trzaskowskiego nie przyznała dotacji. Jest na ideologię, nie ma na bezpieczeństwo.

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2019 13:58 ~Boom

  Sebastian~Sebastian

  Trzaskowski mówił o tym, że w kompleksie sportowym Skry powstanie hala lekkoatletyczna. Nie padło ani słowo o potrzebnym inwestorze. Tylko wyborcy wrzucili kartę do urny, a już zaczęło się wycofywanie z obietnic.


  Ja tam przeczytałem w artykule zupełnie co innego. Ale mi pisowska opozycja nie płaci za pisanie bredni.

 • Sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2019 13:31 ~Sebastian

  Trzaskowski mówił o tym, że w kompleksie sportowym Skry powstanie hala lekkoatletyczna. Nie padło ani słowo o potrzebnym inwestorze. Tylko wyborcy wrzucili kartę do urny, a już zaczęło się wycofywanie z obietnic.

 • taki mamy klimat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2019 13:19 ~taki mamy klimat


  qperNIK~qperNIK

  Miasto już od dawna robi wszystko aby zniszczyć ten obiekt a potem postawić kolejne blokowisko.

  archi~archi

  Otwarty stadion lekkoatletyczny w środku miasta, to nieporozumienie i strata terenu. Nie na nasz klimat.

  Na nasz klimat idealne są apartamentowce z 12 m penthousami i zagłębia biurowe.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »